جاوا اسکریپت در مرورگر شما غیرفعال است یا پشتیبانی نمی شود.الیاف FRP برای مقاوم سازی ساختمان

الیاف FRP برای مقاوم سازی ساختمان

 • تاریخ نشر : تیر ۱۱, ۱۴۰۲
 • نویسنده : شرکت آرتا پارسیان
 • تعداد بازدید :


FRP برای مقاوم سازی ساختمان

مقاوم سازی ساختمان یکی از مسائلی است که مهندسین به شدت دنبال آن هستند. ایجاد مقاومت در ساختمان با روش های زیادی امکان پذیر است. برخی از روش های مقاوم سازی در ساختمان قدیمی بوده و برخی جدید هستند. یکی از روش هایی که برای افزایش استحکام سازه بسیار کاربرد دارد، مقاوم سازی با الیاف FRP است.FRP برای مقاوم سازی ساختمان یک روش نوین بوده که آهسته آهسته در حال جایگزین شدن با روش های قدیمی است. اما روش مقاوم سازی با الیاف FRP چگونه است؟ بهتر است قبل از پاسخ به این سوال با الیاف FRP آشنا شوید. پس تا انتهای مقاله همراه وب سایت آرتا پارسیان، بانک اطلاعات ساختمان های در حال ساخت کشور مانند پروژه های در حال ساخت اصفهان باشید.

الیاف FRP اف آر پی چیست؟

 معنای الیاف اف آر پی، (Fibre-reinforced plastic) به ترکیب یا کامپوزیت الیاف و پلیمر اشاره دارد. در اصل این الیاف با هدف استفاده از مزایای الیاف و پلیمر تولید می شود. پس به طور کلی می توانیم بگوییم اف آر پی از ترکیب دو ماده ساخته می شود. مصالح اف آر پی استاندارد، برای استفاده در بخش مقاوم سازی ساختمان کاربرد دارند.

انواع FRP

انواع الیاف FRP براساس متریال اولیه ای که در تولید آن به کار رفته است، تعریف می شوند. به طور کلی برای استفاده از هرکدام  از این الیاف باید به کاربرد آن، اسکلت سازه، مقاومت و وضعیت موجود در سازه توجه کرد.

CFRP یا الیاف کربن

یکی از الیاف های اف آر پی، الیاف کربن است. این الیاف در حالی که مقاومت بسیار بالایی دارد، اما از چگالی پایینی برخوردار است. یکی از مهم ترین خصوصیات اف آر پی کربن، مقاومت آن در برابر هرگونه خوردگی است. به همین دلیل استفاده از آن احتمال خوردگی بتن را به میزان زیادی کاهش می دهد. مقاوم سازی ساختمان با الیاف کربن باعث افزایش عمر سازه شده و مقاومت از دست رفته آن را جبران می کند.

GFRP یا الیاف شیشه

 الیاف شیشه از ماسه سیلیما، سنگ آهک، فولیک اسید و دیگر مصالح تشکیل شده است. برای تولید الیاف شیشه مصالح گفته شده در دمای 1260 درجه ذوب شده و در حفره کوچکی از صفحه ای پلاتینی ریخته می شوند. الیاف شیشه در مقایسه با دیگر FRP ها وزن بیشتری داشته و مقاومتی بالاتر از فولاد دارد.

BFRP یا الیاف بازالت

 این الیاف فاقد هرگونه عوامل بیماری زایی است. BFRP به رغم تمام حفراتی که دارد، یک عایق حرارتی مناسب است. این الیاف در مجاورت با مواد تخریب کننده آسیب کمتری نسبت به الیاف شیشه خواهند دید. به همین دلیل این الیاف جایگزین بسیار خوبی برای الیاف شیشه در محیط های مستعد خوردگی است. همچنین الیاف بازالت شباهت زیادی به الیاف شیشه داشته ولی به دلیل استفاده از مواد افزودنی خاص، مقرون به صرفه تر است.

الیاف آرامید یا AFRP

 AFRP، یک نوع دیگر از الیاف اف آر پی است که نقش تقویت کنندگی در کامپوزیت های اف آر پی را ایفا می کند. از خصوصیات مهم این الیاف، مقاومت بالای آن ها در برابر مقابل گرما است. الیاف آرامید در برابر آتش شعلعه ور نخواهد شد و بعد از دوری آتش خاموش خواهند شد.

الیاف چاپد شیشه

یکی دیگر از اشکال الیاف اف آر پی، الیاف چاپد شیشه است. این محصول در ترکیبات بتن باعث افزایش مقاومت مقاطع بتنی در مقابل حریق خواهد شد.

FRP برای مقاوم سازی ساختمان

 کاربرد FRP برای مقاوم سازی

FRP برای مقاوم سازی ساختمان، کاربردهای معینی دارد. از کاربردهای FRP برای مقاوم سازی ساختمان، می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 • به منظور بهسازی لرزه ای پایه پل ها.
 • به منظور مقاوم سازی لوله های زیر زمینی.
 • در مقاوم سازی فوندانسیون و پدستال ها.
 • به منظور مقاوم سازی دیوارهای بتنی.
 • مقاوم سازی دال های بتنی.
 • مقاوم سازی تیرهای بتنی.
 • مقاوم سازی تیرهای خنک کننده.
 • ترمیم و تقویت شمع ها.
 • و…

روش مقاوم سازی با الیاف FRP

بیش از 65% از ساختمان ها در ایران، آجری هستند و تقریبا بیشتر آن ها در مناطق زلزله خیز قرار دارند. به همین دلیل نیاز است تا این ساختمان ها به سرعت مقاوم سازی شوند. FRP روشی است که به سادگی مقاومت یک ساختمان را افزایش می دهد. یکی از روش های رایج برای مقاوم سازی ساختمان ها، دورپیچ کردن بیرونی ستون ها با استفاده از ورق های اف آر پی است.

روش اجرای FRP

نصب سیستم اف آر پی توسط تولیدکنندگان ممکن است کمی با هم متفاوت باشد. چرا که دما و رطوبت سطحی بتن پارامترهایی هستند که بر نحوه نصب و عملکرد اف آر پی تاثیر گذار هستند. پس قبل از هرکاری لازم است تا سطح برای ایجاد پیوند بین اف آر پی و بتن آماده شود. همچنین هر گونه تخریب و یا خوردگی داخلی باید قبل از نصب FRP کاملا بر طرف شود. اما به طور کلی برای اجرای اف آر پی برروی دیوار های آجری باید مراحل زیر طی شود:

 • دیوار سند بلاست شود.
 • یک لایه اپوکسی به عنوان زیر ساز و لایه چسبنده اصلی اجرا شود.
 • الیاف چسبانده و دوباره برروی آن اپوکسی قرار بگیرد. (نیاز نیست میزان اپوکسی به اندازه مرحه قبل باشد.)
 • اجرای یک لایه محافظتی برروی کامپوزیت ها بعد از سفت شدن آن ها.

جمع بندی

یکی از روش های مقاوم سازی ساختمان ها در عصر امروزی، الیاف اف آر پی است. استفاده از FRP برای مقاوم سازی بین مهندسین و ساختمان سازها از جایگاه بالایی برخوردار است. مقاوم سازی ساختمان با کمک این الیاف، کمک می کند تا ساختمان هایی که توانایی های اصلی خود مانند پایداری و مقاومت را از دست می دهند، دوباره از یک مقاوم نسبی برخوردار شوند.

آرتا پارسیان، بانک اطلاعات پروژه های در حال ساخت کشور مانند پروژه های در حال ساخت تهران، زمینه ای را فراهم کرده است تا شرکت های فعال در زمینه فروش مصالح بتوانند بدون پرداخت هیچ هزینه ای برای تبلیغات، با پیمانکاران به سرعت آشنا شوند.


خدمات شرکت آرتا پارسیان

آرتا پارسیان منبعی از بهترین و کاربردی ترین خدمات ساختمانی با هدف بهبود فروش در صنعت ساختمان ایران.

آموزش بازاریابی و فروش

آموزش بازاریابی و فروش

این دوره متناسب با مدیران و فعالان حوزه صنعت ساختمان تدوین شده و هدف آن توانمند سازی کارشناسان با بکارگیری دانش روز دنیا و بهبود کیفیت و خدمات و محصولات،افزایش فروش است.

بیشتر بدانید
ارسال کاتالوگ محصول مشتری

ارسال کاتالوگ محصول مشتری

حدود نیمی از مهندسین و مصرف کنندگان مصالح ساختمانی از طریق برسی کاتالوگ خرید خود را انجام میی دهند،کاتالوگ چاپی احتمالا بزرگ ترین فاکتور در ایجاد مشتری برای خرید است.

بیشتر بدانید
پنل مدیریت ارسال پیامک

پنل مدیریت ارسال پیامک

اگر شما کسب و کاری دارید که در حوزه محصولات ساختمانی فعالیت می کنید، به راحتی می توانید پیامک هایی را طراحی کرده و برای مشتریان خود به صورت گروهی و یا اختصاصی(با نام مشتری) ارسال کنید.

بیشتر بدانید
نمایشگاه مجازی صنعت ساختمان

نمایشگاه مجازی صنعت ساختمان

نمایشگاه مجازی صنعت ساختمان با هدف افزایش سطح دانش مخاطبان و آشنایی با مباحث روز دنیا همراه با آموزش ها و چالش های پیش رو در کسب و کار ،برگزار گردد.

بیشتر بدانید


برخی از مشتریان آرتا پارسیان

مشتری پروژ های در حال ساخت 1
مشتری پروژ های در حال ساخت 2
مشتری پروژ های در حال ساخت 3
مشتری پروژ های در حال ساخت 4
مشتری پروژ های در حال ساخت 5
مشتری پروژ های در حال ساخت 6
مشاوره رایگان تلفنی