جاوا اسکریپت در مرورگر شما غیرفعال است یا پشتیبانی نمی شود.مراحل اجرای سپتیک تانک های بتنی

مراحل اجرای سپتیک تانک های بتنی

 • تاریخ نشر : دی ۲۶, ۱۴۰۲
 • نویسنده : شرکت آرتا پارسیان
 • تعداد بازدید :


سپتیک تانک های بتنی

یکی از مسائل و موضوعاتی که در سالیان اخیر بسیار مورد توجه واقع شده است، تصفیه آب فاضلاب های شهری و صنعتی است. سیستم سپتیک تانک های بتنی یک سیستم مهم در تصفیه فاضلاب های شهری و مانند آن است که از کور شدن چاه جلوگیری می کند. به طور کلی سیستم سپتیک تانک بتنی، از جمله ساده ترین سیستم ها در تصفیه فاضلاب است، که در اکثر مجتمع های مسکونی، اداری و… کاربرد دارد. جالب است بدانید که سیستم سپتیک تانک ابتدا به صورت سنگی ساخته و تولید می شده است، که به مرور زمان سیمان و بتن توانستند جایگزین سنگ شوند. به منظور آشنایی بیشتر با سیستم سپتیک تانک بتنی و انواع آن، تا انتهای مطلب همراه وب سایت آرتا پارسیان؛ بانک اطلاعات صنعت ساختمان مانند پروژه های در حال ساخت قم باشید.

سپتیک تانک چیست؟

سپتیک تانک، یک مخزن برای تصفیه ابتدایی و مقدماتی فاضلاب است که به ایجاد تعادل در مقدار و کیفیت فاضلاب کمک می کند. سیستم ستیک تانک های بتنی، در کنار متعادل سازی که انجام می دهند، فاضلاب را از بخش های مختلف جمع آورده کرده و پمپاژ می کند. به طور کلی سیستم سپتیک تانک به دو دسته بتنی و پلی اتیلن تقسیم می شود.

سیستم سپتیک تانک های بتنی

سیستم سپتیک تانک بتنی، یک مخزن با دو بخش نامساوی است. در قسمت اول سیستم سپتیک تانک بتنی، مواد و ذرات درشت در کف مخزن ته نشین می شوند و در بخش دوم چربی ها و روغن ها برروی آن قرار می گیرند. جالب است بدانید که دیوار جدا کننده دو بخش، به گونه ای است که امکان عبور مواد درشت و روغن ها را از یک بخش به بخش دیگر را مسدود کرده است. در آخر، پساب باقی مانده به کمک یک لوله خروجی از سپتیک تانک خارج می شود.

انواع سپتیک تانک های بتنی

به طور کلی سپتیک تانک های بتنی به دو صورت پیش ساخته و اجرا در محل پروژه، دسته بندی می شود.

 • سیستم سپتیک تانک بتنی پیش ساخته: سیستم های پیش ساخته سپتیک تانک، مخازن استوانه ای سرپوشیده هستند، که از جنس بتن آرمه ساخته و تولید شده اند. همچنین این مخازن در حجم های مختلف تولید شده و به دلیل اجرای راحت و آماده بودن بیشترین کاربرد را دارند.

 • سپتیک تانک بتنی درجا: مخازن سپتیک تانک بتنی درجا، به صورت مخازن مستطیلی ساخته شده که به کمک یک دیوار به دو بخش تقسیم می شوند. برای ساخت و تولید این سیستم ها از مصالح ساختمانی، میلگرد و بتن ضد سولفات استفاده می شود. در این روش حجم و ابعاد سیستم سپتیک بر مبنای تعداد نفرات و سرانه فاضلاب برآورد و محاسبه می شود.

سپتیک تانک های بتنی

اجزای سازنده سپتیک تانک های بتنی

اجزایی که در ساخت سیستم سپتیک تانک های بتنی کاربرد دارند، شامل موارد زیر می باشند:

 • سیستم های سپتیک تانک بتنی از دو مخزن اولیه و مخزن زلال کننده تشکیل شده است.
 • این سیستم ها دو لوله ورودی و خروجی فاضلاب دارند.
 • سپتینک تانک دارای لوله تخلیه هوا است.
 • در سیستم های سپتیک تانک از ایزوگام به منظور عایق بندی استفاده می شود.
 • دیوار جدا کننده در سیستم سپتیک تانک بتنی باعث جداسازی دو بخش مخزن این سیستم می شود.
 • سیفون، از دیگر اجزای سازنده سپتیک تانک است، که از برگشت بوی بد فاضلاب جلوگیری کرده و از خارج شدن چربی ممانعت به عمل می آورد.

مراحل قرارگیری سپتیک تانک بتنی

برای اجرا و قرارگیری سپتیک تانک بتنی لازم است تا یک سری مراحل طی شود. در مرحله اول، باید محل مناسب برای احداث شناسایی شده و با محاسبات لازم، عمق حفره، فاصله از محل و… مشخص شود. بعد از بررسی های لازم نوبت به طراحی نقشه و برآورد هزینه می رسد. در نهایت با تامین مصالح مورد نیاز (میلگرد، بلوک، سیمان ضدسولفات و…)، عملیات قرارگیری سپتیک تانک توسط تیم عملیاتی شروع می شود.

اجرای سپتیک تانک چگونه انجام می گیرد؟

همان طور که در بخش قبلی بیان کردیم نحوه قرار گیری و اجرا سپتیک تانک از یک سری پروسه تشکیل شده است، که در ادامه به شرح آن ها خواهیم پرداخت.

 • در مرحله اول، بر اساس ابعاد محاسبه شده و حجم مورد نیاز، محل مدنظر خاکبرداری می شود.

 • در مرحله دوم، بسته به نوع سپتیک پیش ساخته و یا درجا، باید آن را به محل پروژه منتقل و اجرا نمود.

 • در مرحله بعدی با توجه به نوع مصرف حجم، یک الی دو سپتیک تانک استفاده می شود. این موضوع کمک می کند تا در صورت پر شدن سپتیک اولی، مابقی به سیستم دوم سرریز شوند.

 • نکته قابل توجه در مرحله بعد، عدم قرار گیری سپتیک ها در محدوده و فضای فوندانسیون است. بدین منظور برای ورود به انباره باید دو ورودی استفاده شود.

 • در مرحله نهایی با بتن ریزی اطراف انباره تا سطح زیر فونداسیون و همچنین تعبیه لوله مربوط به ونت برای خروج گاز متان، اجرا سیستم سپتیک تانک به پایان می رسد.

جمع بندی

سیستم سپتیک تانک های بتنی، یک مخزن تدفینی است که به صورت عمودی یا افقی ساخته می شود. سپتیک تانک نوعی تصفیه خانه تک واحدی بوده که به صورت همزمان هم به تصفیه مکانیکی (ته نشینی مواد) و هم تصفیه زیستی می پردازد. جالب است بدانید که در این روش موادی که ته نشین می شوند، مانند لجن در کف انباره جمع شده و سپس به واسطه باکتری های هوازی جذب می شوند. به همین دلیل استفاده از سیستم سپتیک تانک در پروژه های در حال ساخت کشور به شدت لازم و ضروری است. 

وب سایت آرتا پارسیان، بانک اطلاعات پروژه های در حال ساخت کشور مانند پروژه های در حال ساخت تهران است که با جمع آوری این اطلاعات تلاش می کند تا شرکت های فعال در زمینه بازاریابی محصولات ساختمانی به پیمانکاران استان خود دسترسی داشته باشند.


خدمات شرکت آرتا پارسیان

آرتا پارسیان منبعی از بهترین و کاربردی ترین خدمات ساختمانی با هدف بهبود فروش در صنعت ساختمان ایران.

آموزش بازاریابی و فروش

آموزش بازاریابی و فروش

این دوره متناسب با مدیران و فعالان حوزه صنعت ساختمان تدوین شده و هدف آن توانمند سازی کارشناسان با بکارگیری دانش روز دنیا و بهبود کیفیت و خدمات و محصولات،افزایش فروش است.

بیشتر بدانید
ارسال کاتالوگ محصول مشتری

ارسال کاتالوگ محصول مشتری

حدود نیمی از مهندسین و مصرف کنندگان مصالح ساختمانی از طریق برسی کاتالوگ خرید خود را انجام میی دهند،کاتالوگ چاپی احتمالا بزرگ ترین فاکتور در ایجاد مشتری برای خرید است.

بیشتر بدانید
پنل مدیریت ارسال پیامک

پنل مدیریت ارسال پیامک

اگر شما کسب و کاری دارید که در حوزه محصولات ساختمانی فعالیت می کنید، به راحتی می توانید پیامک هایی را طراحی کرده و برای مشتریان خود به صورت گروهی و یا اختصاصی(با نام مشتری) ارسال کنید.

بیشتر بدانید
نمایشگاه مجازی صنعت ساختمان

نمایشگاه مجازی صنعت ساختمان

نمایشگاه مجازی صنعت ساختمان با هدف افزایش سطح دانش مخاطبان و آشنایی با مباحث روز دنیا همراه با آموزش ها و چالش های پیش رو در کسب و کار ،برگزار گردد.

بیشتر بدانید


برخی از مشتریان آرتا پارسیان

مشتری پروژ های در حال ساخت 1
مشتری پروژ های در حال ساخت 2
مشتری پروژ های در حال ساخت 3
مشتری پروژ های در حال ساخت 4
مشتری پروژ های در حال ساخت 5
مشتری پروژ های در حال ساخت 6
مشاوره رایگان تلفنی