جاوا اسکریپت در مرورگر شما غیرفعال است یا پشتیبانی نمی شود.میلگرد سنجاقی در ساختمان سازی

میلگرد سنجاقی در ساختمان سازی

  • تاریخ نشر : آذر ۷, ۱۴۰۲
  • نویسنده : شرکت آرتا پارسیان
  • تعداد بازدید :


میلگرد سنجاقی

میلگرد در یک پروژه ساختمانی که فونداسیون آن بر پایه بتن ساخته شده است، نقش چشمگیری ایفا می کند. اضافه نمودن میلگرد به بتن کمک می کند تا استحکام بتن به میزان زیادی افزایش پیدا کند. یکی از میلگردهایی که در ساختمان سازی ها بسیار کاربرد دارد، میلگرد سنجاقی است. این میلگرد در سازه های بتنی برای حداکثر نمودن استحکام به کار گرفته می شود. میلگرد سنجاقی، با نام های دیگری نظیر، دوخت ستون، قلاب دوخت و رکابی هم شهرت دارد. جالب است بدانید که میلگردهای سنجاقی در دسته میلگردهای عرضی بوده و از نظر عملکردی که دارد، استفاده از آن در سازه های بتنی بسیار حائز اهمیت است.

تا انتهای مطلب همراه وب سایت آرتا پارسیان، بانک اطلاعات پروژه های در حال ساخت کشور مانند پروژه های در حال ساخت تهران باشید تا با کاربرد میلگرد سنجاقی در ساختمان سازی بیشتر آشنا شوید.

میلگرد سنجاقی چیست؟

میلگرد سنجاقی، یک میلگرد باریک و کوچک است که از هر دو طرف خم شده و به شکل سنجاق در می آید. به نوعی این محصول در مقایسه با میلگردهای معمولی کوچک تر بوده و بر نحوه کارکرد ستون های بتنی که تحت تاثیر بارهای جانبی قرار دارند، تاثیر گذار است. پس همین موضوع نشان دهنده، ضروری بودن استفاده از میلگردهای سنجاقی در فوندانسیون ساختمان ها است. از سمت دیگر میلگردهای سنجاقی، از بارهای جانبی تاثیر گذار بر دیوارهای برشی و ستون ها (لرزش های ناشی از زلزله، طوفان وسایر بلایای طبیعی مانند سیل)، می کاهد.

میلگرد سنجاقی

انواع میلگرد سنجاقی

میلگرد های سنجاقی در انواع و اشکال مختلفی تولید شده است.  هرکدام از انواع این میلگرد دارای کاربردهای مختلفی است، که آشنایی با آن ها خالی از لطف نیست.

میلگرد با خم استاندارد

منظور از میلگرد با خم استاندارد، میلگردهایی است که دو انتهای آن دو خم به زاویه 90 درجه می سازد. بنابر قوانین ملی ساختمان سازی، اندازه این خم باید 12 برابر از قطر میلگرد باشد. به طور مثال برای قطر میلگرد 16 میلی متری باید مقدار خم میلگرد سنجاقی 20 سانتی متر باشد.

میلگرد سنجاقی با خم نیمه استاندارد

در این نوع از میلگرد سنجاقی، یک طرف خم با زاویه 90 درجه و سمت دیگر با شکلی شبیه چنگک با زاویه 135 درجه ساخته می شود. علت نامگذاری این میلگرد به نیمه استاندارد، این است که فقط یک طرف آن با زاویه 90 درجه خم شده است.

میلگرد سنجاقی با خم دو طرف 135 درجه

در میلگرد خم دو طرف 135 درجه، دو سمت میلگرد با زاویه 135 درجه خلاف یک دیگر ساخته می شوند به نحوی که یک خم به سمت بالا و طرف دیگر خم به سمت پایین است. بنا به درخواست مشتری امکان این که هر دو خم به یک سمت هم ساخته شود وجود دارد.

کاربرد میلگرد سنجاقی در ساختمان سازی

در ساختمان های امروزی گام های زیادی برای افزایش استحکام ساختمان ها برداشته شده است. یکی از موارد ضروری که وجود آن در همه ساختمان ها لازم است، میلگرد سنجاقی است. اگر چه این میلگردها از نظر ابعاد بسیار کوچک هستند، اما کاربردهای زیادی در سازه های بتنی دارند.

از مهم ترین کاربرد میلگردها سنجاقی می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

کاربرد میلگردهای سنجاقی در فوندانسیون:

از معمول ترین کاربردهای میلگرد سنجاقی، استفاده در فوندانسیون و اسکلت فلزی سازه ها است. این میلگردها به صورت شبکه ای یعنی عمود و عرضی بر یکدیگر قرار می گیرند.

کاربرد میلگردهای سنجاقی در دیوار برشی:

از دیگر کاربردهای میلگرد سنجاقی، استفاده از آن ها در دیوارهای برشی است. دیوارهای برشی از بتن ساخته شده و تحت تاثیر فشار برشی ساختمان قرار دارند. پس لازم است برای افزایش مقاومت ساختمان از میلگردهای طولی استفاده شود. حال در اینجاست که وجود میلگرد سنجاقی ضروری شده و به عنوان یک نوع میلگرد عرضی به نگهداری میلگردهای طولی کمک می کند.

کاربرد میلگردهای سنجاقی در ستون های بتنی:

ستون ها در همه سازه ها و ساختمان ها، وظیفه هدایت بار ساختمان به زمین را بر عهده دارند. پس لازم است تا این ستون ها از مقاومت بالایی برخوردار باشند. بنابراین میلگردهای سنجاقی نقش اساسی بر افزایش استحکام ستون های بتنی ساخته شده با میلگردها و بتن ریزی بر روی آرماتور ایفا خواهند نمود. به طور کلی کار اصلی میلگرد سنجاقی به عنوان یک میلگرد عرضی، حفظ و نگهداری میلگردهای طولی است. این وظیفه میلگرد سنجاقی، کمک می کند ستون ها بر اثر نیروهای جانبی دچار گسستگی و شکست نشوند.

از دیگر کاربردهای میلگردهای سنجاقی هم می توان به کاربرد آن در ساختمان های مرتفع و عظیم، ساخت و سازهای مرتبط با صنعت کشاورزی و همچنین سدسازی و پل سازی اشاره نمود.

جمع بندی

میلگرد یک مقطع فولادی پرکاربرد در ساخت سازه های بتنی است. این مقطع کمک می کند تا سازه در برابر فشارهایی از قبیل زلزله مقاوم شود. میلگرد سنجاقی از دسته میلگردهای پرکاربرد در صنعت ساختمان سازی است. هدف اصلی از به کارگیری میلگردهای سنجاقی افزایش مقاومت ساختمان است.

وب سایت آرتا پارسیان، بانک اطلاعات صنعت ساختمان است. این وب سایت با جمع آوری اطلاعات پروژه های در حال ساخت کشور از جمله پروژه های در حال ساخت مرکزی و بانک اطلاعات پیمانکاران اصفهان شرایطی را فراهم کرده است تا فروشندگان مصالح ساختمانی به راحتی به پیمانکاران استان خود دسترسی داشته باشند.


خدمات شرکت آرتا پارسیان

آرتا پارسیان منبعی از بهترین و کاربردی ترین خدمات ساختمانی با هدف بهبود فروش در صنعت ساختمان ایران.

آموزش بازاریابی و فروش

آموزش بازاریابی و فروش

این دوره متناسب با مدیران و فعالان حوزه صنعت ساختمان تدوین شده و هدف آن توانمند سازی کارشناسان با بکارگیری دانش روز دنیا و بهبود کیفیت و خدمات و محصولات،افزایش فروش است.

بیشتر بدانید
ارسال کاتالوگ محصول مشتری

ارسال کاتالوگ محصول مشتری

حدود نیمی از مهندسین و مصرف کنندگان مصالح ساختمانی از طریق برسی کاتالوگ خرید خود را انجام میی دهند،کاتالوگ چاپی احتمالا بزرگ ترین فاکتور در ایجاد مشتری برای خرید است.

بیشتر بدانید
پنل مدیریت ارسال پیامک

پنل مدیریت ارسال پیامک

اگر شما کسب و کاری دارید که در حوزه محصولات ساختمانی فعالیت می کنید، به راحتی می توانید پیامک هایی را طراحی کرده و برای مشتریان خود به صورت گروهی و یا اختصاصی(با نام مشتری) ارسال کنید.

بیشتر بدانید
نمایشگاه مجازی صنعت ساختمان

نمایشگاه مجازی صنعت ساختمان

نمایشگاه مجازی صنعت ساختمان با هدف افزایش سطح دانش مخاطبان و آشنایی با مباحث روز دنیا همراه با آموزش ها و چالش های پیش رو در کسب و کار ،برگزار گردد.

بیشتر بدانید


برخی از مشتریان آرتا پارسیان

مشتری پروژ های در حال ساخت 1
مشتری پروژ های در حال ساخت 2
مشتری پروژ های در حال ساخت 3
مشتری پروژ های در حال ساخت 4
مشتری پروژ های در حال ساخت 5
مشتری پروژ های در حال ساخت 6
مشاوره رایگان تلفنی