جاوا اسکریپت در مرورگر شما غیرفعال است یا پشتیبانی نمی شود.نکات مهم در مورد استعلام قولنامه زمین

نکات مهم در مورد استعلام قولنامه زمین

 • تاریخ نشر : خرداد ۱۵, ۱۴۰۳
 • نویسنده : شرکت آرتا پارسیان
 • تعداد بازدید :


نکات مهم در مورد استعلام قولنامه زمین

خرید زمین یکی از کارهایی که است که علاوه بر تحقیقات زیاد، باید از صحت زیادی هم برخوردار باشد. بنابراین قبل از اقدام برای خرید و قولنامه زمین، لازم است تا استعلام آن گرفته شود. در واقع هدف از گرفتن استعلام، بررسی شرایط ثبت و مالکیت قانونی زمین است که برای خریدار، معتبر بودن زمین را تایید و یا رد می کند. از آن جایی که استعلام قولنامه زمین راه را برای خریدار روشن می کند، باید توسط متقاضیان کاملا جدی گرفته شود. به همین جهت در این مقاله قصد داریم تا مراحل استعلام زمین را برای خریدار مورد بررسی قرار بدهیم. پس تا انتهای مطلب همراه بانک اطلاعات پروژه های در حال ساخت کشور، وب سایت آرتا پارسیان باشید، تا نه تنها با نکات مهم در مورد استعلام قولنامه زمین آشنا شوید بلکه از سامانه استعلام زمین هم آگاهی پیدا کنید.

چرا استعلام زمین مهم است؟

استعلام قولنامه زمین، یک اقدام بسیار مهم قبل از خرید زمین است، که به خریدار کمک می کند تا از مورد تایید بودن معامله و عدم وجود هرگونه مشکل اطمینان حاصل پیدا کند. در حقیقت عدم استعلام، ممکن است مشکلات زیادی را به همراه داشته باشد. از مهم ترین دلایلی که استعلام زمین را دارای اهمیت بسیار زیادی کرده است، عبارتست از:

 • کم کردن خطر معامله: در صورتی که استعلام قولنامه زمین به درستی انجام بپذیرد، احتمال به وجود آمدن هر گونه مشکل حقوقی و مالی در آینده کم خواهد شد.

 • صحت مالکیت: استعلام قولنامه زمین، به خریدار کمک می کند تا هویت فرد فروشنده را به خوبی شناسایی کند. (برای آگاهی از عدم وجود شریک یا مدعی دیگر برای زمین)

 • آگاهی از وضعیت ثبتی: دریافت استعلام، وضعیت ثبتی زمین مانند نوع سند اعم از ملکی، کشاورزی و… را برای خریدار روشن می کند. همچنین وجود هرگونه وام و یا محدودیت در کاربری زمین، برای متقاضی کاملا نمایان خواهد شود.

 • مشخص شدن مشکلات قانونی: انجام استعلام، سبب می شود تا خرید زمین با مشکلات قانونی به حداقل ترین میزان برسد.

مراحل استعلام زمین

در حالت کلی استعلام زمین، به دو صورت ذیل امکان پذیر است:

 • استعلام به صورت آنلاین: در این روش می توان با مراجعه به سامانه استعلام زمین سازمان ثبت اسناد و املاک کشور و وارد کردن اطلاعاتی از قبیل کدملی و… از صحت زمین اطمینان حاصل پیدا کرد.
 • استعلام حضوری: برای استعلام حضوری کافیست به اداره ثبت اسناد و املاک مراجعه و با مشخص کردن محل قرار گیری زمین و ارائه مدارک، اطلاعات زمین را بررسی نمود.

سامانه استعلام زمین

سامانه استعلام زمین، یک سامانه کاربردی در زمینه بررسی صحت اطلاعات زمین است که توسط سازمان ثبت اسناد و املاک کشور راه اندازی شده است. سایت سامانه استعلام قولنامه زمین که به نام سایت ثبت من هم شناخته می شود، کمک می کند تا زمین مورد معامله صحت سنجی شود.

نکات مهم در مورد استعلام قولنامه زمین

استعلام قبل از خرید زمین، یک گام ضروری برای انجام یک معامله امن است. از طرفی برای این کار لازم است تا به نکات مهمی توجه شود که اصالت استعلام بالاتر برود، مانند:

 • از مراجع ذی صلاح و معتبر استعلام انجام بپذیرد. (هرگز استعلام زمین را به واسطه ها یا افراد غیرمجاز نباید واگذار نمود.)
 • اطلاعات مندرج به درستی در سامانه وارد شوند.
 • هرگونه تناقض باید شناسایی شود. (یعنی استعلام با صحبت های مالک در تناقض نباشد.)
 • حتما از عدم وجود شریک یا معارض باید اطمینان حاصل پیدا کرد.
 • بهتر است از یک کارشناس یا مشاور حقوقی کمک گرفته شود.
 • و….

یک نکته مهم که لازم است خریداران توجه ویژه ای داشته باشند، استعلام زمین در سامانه است. استعلام زمین در سامانه مربوط به اطلاعات سال های 1393 به بعد است. برای استعلام اطلاعات زمین قبل از سال 1393 باید به صورت حضوری به ثبت محل یا شهرداری مراجعه کرد.

جمع بندی

به طور حتم خرید زمین بدون گرفتن استعلام، یکی از کارهای پر ریسکی است که احتمال به وجود آمدن ضرر مالی و روانی در آن زیاد است. پس توصیه ما این است که قبل از هرگونه خرید، نسبت به استعلام قولنامه زمین اقدام کنید. استعلام قولنامه زمین باعث می شود تا یک زمین از نظر حقوقی و … مورد صحت سنجی قرار بگیرد.

 وب سایت آرتا پارسیان، بانک اطلاعات صنعت ساختمان با جمع آوری اطلاعات پروژه های در حال ساخت کشور، مانند پروژه های در حال ساخت تهران، تلاش کرده تا شرکت های فعال در زمینه صنعت ساختمان سازی را با پیمانکاران آشنا کند.


خدمات شرکت آرتا پارسیان

آرتا پارسیان منبعی از بهترین و کاربردی ترین خدمات ساختمانی با هدف بهبود فروش در صنعت ساختمان ایران.

آموزش بازاریابی و فروش

آموزش بازاریابی و فروش

این دوره متناسب با مدیران و فعالان حوزه صنعت ساختمان تدوین شده و هدف آن توانمند سازی کارشناسان با بکارگیری دانش روز دنیا و بهبود کیفیت و خدمات و محصولات،افزایش فروش است.

بیشتر بدانید
ارسال کاتالوگ محصول مشتری

ارسال کاتالوگ محصول مشتری

حدود نیمی از مهندسین و مصرف کنندگان مصالح ساختمانی از طریق برسی کاتالوگ خرید خود را انجام میی دهند،کاتالوگ چاپی احتمالا بزرگ ترین فاکتور در ایجاد مشتری برای خرید است.

بیشتر بدانید
پنل مدیریت ارسال پیامک

پنل مدیریت ارسال پیامک

اگر شما کسب و کاری دارید که در حوزه محصولات ساختمانی فعالیت می کنید، به راحتی می توانید پیامک هایی را طراحی کرده و برای مشتریان خود به صورت گروهی و یا اختصاصی(با نام مشتری) ارسال کنید.

بیشتر بدانید
نمایشگاه مجازی صنعت ساختمان

نمایشگاه مجازی صنعت ساختمان

نمایشگاه مجازی صنعت ساختمان با هدف افزایش سطح دانش مخاطبان و آشنایی با مباحث روز دنیا همراه با آموزش ها و چالش های پیش رو در کسب و کار ،برگزار گردد.

بیشتر بدانید


برخی از مشتریان آرتا پارسیان

مشتری پروژ های در حال ساخت 1
مشتری پروژ های در حال ساخت 2
مشتری پروژ های در حال ساخت 3
مشتری پروژ های در حال ساخت 4
مشتری پروژ های در حال ساخت 5
مشتری پروژ های در حال ساخت 6
مشاوره رایگان تلفنی