جاوا اسکریپت در مرورگر شما غیرفعال است یا پشتیبانی نمی شود.کاربرد سقف یوبوت در ساختمان سازی

کاربرد سقف یوبوت در ساختمان سازی

 • تاریخ نشر : آذر ۵, ۱۴۰۲
 • نویسنده : شرکت آرتا پارسیان
 • تعداد بازدید :


سقف یوبوت

در عصر امروزی و با افزایش روز افزون جمعیت در سراسر جهان، مهندسان ساختمان سازی و پیمانکاران بر آن شدند که از روش هایی استفاده کنند تا سرعت ساخت و ساز افزایش پیدا کند. همچنین در کنار افزایش سرعت ساخت و سازبه دنبال افزایش ایمنی ساختمان ها و کم نمودن هزینه ها هستند. یکی از مواردی که در افزایش ایمنی ساختمان ها تاثیر گذار است، ساخت سقف با امنیت بالا است. سقف یوبوت، یکی از سقف های مدرنی است، که با قدمتی کمتر از 20 سال در صنعت ساختمان سازی مورد استفاده قرار می گیرد. مقاوم سازی یکی از موضوع های با اهمیت در مباحث ساخت و ساز است. برای آشنایی بیشتر با سقف یوبوت و مزایای به کارگیری آن تا انتهای مطلب همراه وب سایت آرتا پارسیان، بانک اطلاعات صنعت ساختمان مانند پروژه های در حال ساخت تهران باشید.

سقف یوبوت چیست؟

در دنیای ساخت و ساز کنونی، ضرورت استفاده از روش های نوین ساختمانی بیشتر از گذشته احساس می شود. در این بین یکی از موضوعات مهمی که به مقاوم سازی ساختمان ها کمک می کند، ساخت سقف های ایمن است. سقف یوبوت، یک سیستم سقفی است که با قالب های خاص و ساختار لایه ای به کاهش حجم بتن و کاهش زیاد وزن کل سازه سقف کمک می کند. در واقع سقف یوبوت، از دو لایه بتن مسلح در بالا و پایین دال مجوف ساخته شده است. فاصله بین این دولایه توسط های قالبی به نام یوبوت تکمیل و پر می شود.

کاربرد سقف یوبوت در ساختمان سازی

به جرات می توان اظهار کرد که یکی از بهترین سیستم های موجود در بین سقف های ساختمانی، سقف یوبوت است. این سقف به تازگی در کشور ما ایران هم توانسته، طرفداران زیادی را به خود جذب کند. سازه سقف های یوبوت، شبیه دال مجوف دو طرفه است، اما تفاوت هایی جزئی با سازه دال دارد. در اصل یوبوت، محصولی پلیمری با پایه پروپیلن است که به منظور سبک نمودن دال ها در سقف و پی های بتن طراحی می شود. از مهم ترین ویژگی پلیمرها، وزن پایین آن ها است. به همین دلیل سقف مجوف وزن کمتری در مقابل دال های بتنی دارد. پس مهم ترین کاربرد سقف یوبوت در ساختمان سازی، کم نمودن وزن سقف است، در مقابل به افزایش مقاومت سقف در برابر زمین لرزه کمک می‌کند.

سقف یوبوت

مزایای به کارگیری سقف یوبوت

سقف یوبوت متشکل از قرار گیری قالب های یوبوت که به نوعی در بتن دفن می شوند و از دست قالب های با دوام در پوشش سقف هستند، مورد استفاده قرار می گیرد. سقف های یوبوت به علت صلبیت زیادی که دارند، در مقابل انتقال نیروهای زلزله به عناصر باربر جانبی عملکرد بسیار موفقی دارند. از دیگر مزایای سقف های یوبوت هم می توان به موارد ذیل اشاره نمود:

 • سقف یوبوت، ضخامت و وزن کمی داشته و در ساختمان های مختلف با کاربری های گوناگون قابل استفاده است.
 • مقاومت این سقف بالا بوده که این موضوع ناشی از پخش شدگی کامل نیروهای وارد بر آن به شکل بهینه است.
 • سقف یوبوت با حذف ستون های مزاحم، امکان پلان نامنظم را فراهم کرده که در نهایت به ایجاد دهانه بلند و وسیع در پروژه کمک می کند.
 • سقف یوبوت به علت حفره های تو خالی که در سقف دارد، یک لایه مشبک از هوا ساخته که این ویژگی به کاهش انتقال صدا، حرارت و لرزش کمک می کند.
 • در مقابل آتش سوزی ایمن بوده و نیازهای فنی مطابق استاندارد را تامین می کند.

معایب استفاده از سقف یوبوت

سقف یوبوت دارای مزایای بسیاری است. اما در کنار این مزایا، این سقف دارای معایبی هم هست. مانند:

 • تهیه قالب در اندازه کوچک و تعداد زیاد، هزینه بالایی دارد.
 • در صورت عدم بتن ریزی اصولی در اطراف قالب، امکان ایجاد حفره در سقف وجود دارد.
 • اگر قالب ها به مدت طولانی استفاده نشوند، تغییر شکل خواهند دارد.
 • به دلیل عمر پایین قالب ها نگهداری آن ها سخت است. (حداکثر زمان استفاده 4 ماه)
 • امکان نفوذ بتن، در ساختار قالب (شکستگی و آسیب دیدگی) وجود دارد. (منجر به افزایش بار مرده سازه می شود.)

جمع بندی

با پیشرفت تکنولوژی، صنعت ساختمان هم پیشرفت های روز افزونی داشته است. یکی از فناوری های به روزی که در صنعت ساختمان توانسته جای خود را باز کند، سقف یوبوت است. سقف یوبوت، یک نوع سقف چند لایه با جنس عمدتا پلاستیک است که می تواند وزن زیادی از سازه را کم کند. همچنین این سقف امکان حذف تیر بین ستون ها را بالا برده و با کمک تیرهای مخفی بدون آویز، شرایط مکان یابی بهینه ستون ها را فراهم کرده است.

آرتا پارسیان، بانک اطلاعات پروژه های در حال ساخت کشور با جمع آوری لیست سازندگان ساختمان اصفهان به شرکت های ساختمانی کمک می کند تا با بازاریابی راحت تر و دسترسی سریع تر به پیمانکاران، میزان فروش خود را افزایش بدهند.


خدمات شرکت آرتا پارسیان

آرتا پارسیان منبعی از بهترین و کاربردی ترین خدمات ساختمانی با هدف بهبود فروش در صنعت ساختمان ایران.

آموزش بازاریابی و فروش

آموزش بازاریابی و فروش

این دوره متناسب با مدیران و فعالان حوزه صنعت ساختمان تدوین شده و هدف آن توانمند سازی کارشناسان با بکارگیری دانش روز دنیا و بهبود کیفیت و خدمات و محصولات،افزایش فروش است.

بیشتر بدانید
ارسال کاتالوگ محصول مشتری

ارسال کاتالوگ محصول مشتری

حدود نیمی از مهندسین و مصرف کنندگان مصالح ساختمانی از طریق برسی کاتالوگ خرید خود را انجام میی دهند،کاتالوگ چاپی احتمالا بزرگ ترین فاکتور در ایجاد مشتری برای خرید است.

بیشتر بدانید
پنل مدیریت ارسال پیامک

پنل مدیریت ارسال پیامک

اگر شما کسب و کاری دارید که در حوزه محصولات ساختمانی فعالیت می کنید، به راحتی می توانید پیامک هایی را طراحی کرده و برای مشتریان خود به صورت گروهی و یا اختصاصی(با نام مشتری) ارسال کنید.

بیشتر بدانید
نمایشگاه مجازی صنعت ساختمان

نمایشگاه مجازی صنعت ساختمان

نمایشگاه مجازی صنعت ساختمان با هدف افزایش سطح دانش مخاطبان و آشنایی با مباحث روز دنیا همراه با آموزش ها و چالش های پیش رو در کسب و کار ،برگزار گردد.

بیشتر بدانید


برخی از مشتریان آرتا پارسیان

مشتری پروژ های در حال ساخت 1
مشتری پروژ های در حال ساخت 2
مشتری پروژ های در حال ساخت 3
مشتری پروژ های در حال ساخت 4
مشتری پروژ های در حال ساخت 5
مشتری پروژ های در حال ساخت 6
مشاوره رایگان تلفنی