جاوا اسکریپت در مرورگر شما غیرفعال است یا پشتیبانی نمی شود.کاربرد گلولام یا تیر لایه ای در ساختمان سازی

کاربرد گلولام یا تیر لایه ای در ساختمان سازی

 • تاریخ نشر : خرداد ۲۰, ۱۴۰۳
 • نویسنده : شرکت آرتا پارسیان
 • تعداد بازدید :


کاربرد گلولام یا تیر لایه ای در ساختمان سازی

چوب؛ یکی از نخستین مصالحی است که از عصر قدیم مورد استفاده قرار می گرفته است. از آن جایی که در حال حاضر صنعت ساختمان سازی به سرعت در حال رشد است، نوعی محصول مهندسی شده از چوب وارد بازار شده است که با کمک چسب های مقاوم به رطوبت در ساختمان مورد استفاده می گیرد. گلولام یا تیر لایه ای از چند لایه چوب نازک ساخته شده و با کمک چسب چوب و پرس به یک دیگر متصل می شوند. اما از آن جایی که تیر لایه ای در ساختمان سازی کاربردهای زیادی دارد، لازم است که در پروژه های در حال ساخت کشور مورد استفاده قرار بگیرند. به منظور آشنایی بیشتر با کاربرد گلولام یا تیر لایه ای در ساختمان سازی، تا انتهای مطلب همراه وب سایت آرتا پارسیان، بانک اطلاعات پیمانکاران استان اصفهان باشید.

گلولام (Glulam) یا تیر لایه ای چیست؟

همان طور که در مقدمه اشاره کردیم، گلولام یک چوب مهندسی شده با تنوع بالا است که به واسطه طرح زیبا و مقاومتی که دارد، طرفداران زیادی را جذب خود کرده است. در واقع تیر لایه ای، چوب لیمنت شده چسب خورده بوده که از لایه های متعدد چوب سازه ای تشکیل شده است. حال ممکن است برخی تصور کنند که گلولوم در مقابل آتش سوزی مقاومت کمی داشته و به راحتی مشتعل می شود، اما باید بگوییم که کاملا قضیه برعکس بوده و به همین دلیل برای استفاده در ساختمان سازی بسیار مطلوب و کاربردی است.

مزایای کاربرد تیر لایه ای در ساختمان سازی

گلولام، یک مصالح بسیار قوی در صنعت ساختمان است، که نسبتا وزن بسیار پایینی دارد. اما مزیت کاربرد تیرلایه ای به قدری بالا است که می توان موارد ذیل را هم برشمرد:

 • تیرلایه ای یا گلولام، تجدید پذیر بوده و با محیط زیست کاملا سازگار است.
 • الوارهای لایه ای به نسبت دیگر متریال ها، ارزش زیبا شناختی بسیار بیشتری دارند.
 • تخته های گلولام به راحتی قابل نصب و تعمیر هستند.
 • تیرهای تخته ای، قابل سفارش سازی بوده و به هر شکل و ظاهری قابل تولید هستند.
 • مزیت مهم دیگر تیر لایه ای در ساختمان سازی، مقاومت بالای آن در برابر آتش سوزی است. البته اگر از مواد ضد اشتعال هم استفاده شود، این مقاومت با شدت بیشتری افزایش پیدا می کند.
 • گلولوم دارای عملکرد آکوستیکی است. در واقع تیرهای لایه ای با استفاده از متریال متخلخل تا حدودی صدا را جذب کرده و از انتقال صدا ممانعت به عمل می آورد.
 • از دیگر مزیت هایی که تیرهای گلولوم را بسیار محبوب کرده است، نمای زیبا و ظاهر جذاب آن ها است، که همین امر آن ها را برای استفاده در دکوراسیون های داخلی محبوب کرده است. معمولا چوب هایی که برای تولید الوارهای توده ای مورد استفاده قرار می گیرند، از چوب درخت های صنوبر، کاج، شاه درخت، لارج، آلاسکا و… هستند.
 • صرفه اقتصادی از دیگر ویژگی هایی است که الوارهای گلولام به همراه دارند. در حقیقت مکانیزم اثر این سقف ها به گونه ای است، که دیگر نیاز به هیچ گونه سقف کاذبی نیست.

کاربرد تیرهای گلولام

جالب است بدانید که استفاده از تیر لایه ای در ساختمان سازی محدود نشده و طیف وسیعی از پروژه ها را در بر می گیرد. از مهم ترین کاربردهای تیرلایه ای عبارتست از:

 • قابل استفاده برای انواع تیر ساختمانی مانند تیر افقی، عمودی و کف.
 • قابل استفاده در ساخت قایق.
 • قابل استفاده در ساخت خرپا.
 • قابل استفاده برای پل سازی.

جمع بندی

چوب، از جمله مصالح هایی است که از آغاز تمدن بشر تا به امروز مورد استفاده قرار گرفته است. از آن جایی که این ماده تجدید پذیر بوده و در مناطق زیادی از جهان وجود دارد، توسط عموم مردم مورد پذیرش واقع شده است. البته در عصر کنونی چوب به دو صورت خام و تغییر یافته مورد استفاده واقع می شود. گلولام یا تیر لایه ای از جمله چوب های مهندسی شده ای است که به دلیل داشتن مقاومت بالا و حذف معایب چوب، طرفداران زیادی را به خود اختصاص داده است. پس اگر کسی به دنبال ایجاد یک نمای زیبا، با مقاومت بالا است، از کاربرد تیر لایه ای در ساختمان سازی نباید غافل شود.

وب سایت آرتا پارسیان در تلاش است که با جمع آوری اطلاعات ساختمان های در حال ساخت کشور، مانند اطلاعات پروژه های در حال ساخت تهران به شرکت های تولیدی گلولام کمک کند تا با پروژه های استان خود آشنا شوند. در واقع این وب سایت روند شناخت مخاطبان هدف را به حداقل ترین میزان می رساند.


خدمات شرکت آرتا پارسیان

آرتا پارسیان منبعی از بهترین و کاربردی ترین خدمات ساختمانی با هدف بهبود فروش در صنعت ساختمان ایران.

آموزش بازاریابی و فروش

آموزش بازاریابی و فروش

این دوره متناسب با مدیران و فعالان حوزه صنعت ساختمان تدوین شده و هدف آن توانمند سازی کارشناسان با بکارگیری دانش روز دنیا و بهبود کیفیت و خدمات و محصولات،افزایش فروش است.

بیشتر بدانید
ارسال کاتالوگ محصول مشتری

ارسال کاتالوگ محصول مشتری

حدود نیمی از مهندسین و مصرف کنندگان مصالح ساختمانی از طریق برسی کاتالوگ خرید خود را انجام میی دهند،کاتالوگ چاپی احتمالا بزرگ ترین فاکتور در ایجاد مشتری برای خرید است.

بیشتر بدانید
پنل مدیریت ارسال پیامک

پنل مدیریت ارسال پیامک

اگر شما کسب و کاری دارید که در حوزه محصولات ساختمانی فعالیت می کنید، به راحتی می توانید پیامک هایی را طراحی کرده و برای مشتریان خود به صورت گروهی و یا اختصاصی(با نام مشتری) ارسال کنید.

بیشتر بدانید
نمایشگاه مجازی صنعت ساختمان

نمایشگاه مجازی صنعت ساختمان

نمایشگاه مجازی صنعت ساختمان با هدف افزایش سطح دانش مخاطبان و آشنایی با مباحث روز دنیا همراه با آموزش ها و چالش های پیش رو در کسب و کار ،برگزار گردد.

بیشتر بدانید


برخی از مشتریان آرتا پارسیان

مشتری پروژ های در حال ساخت 1
مشتری پروژ های در حال ساخت 2
مشتری پروژ های در حال ساخت 3
مشتری پروژ های در حال ساخت 4
مشتری پروژ های در حال ساخت 5
مشتری پروژ های در حال ساخت 6
مشاوره رایگان تلفنی