جاوا اسکریپت در مرورگر شما غیرفعال است یا پشتیبانی نمی شود.کاشی لعاب دار و بدون لعاب چه فرقی دارند؟

کاشی لعاب دار و بدون لعاب چه فرقی دارند؟

 • تاریخ نشر : آبان ۳۰, ۱۴۰۲
 • نویسنده : شرکت آرتا پارسیان
 • تعداد بازدید :


کاشی لعاب دار

کاشی، یک محصول سرامیکی است که به دلیل پخته شدن در یک درجه حرارت مشخص به حالت نیمه شیشه ای در می آید. این محصول به سبب خاصیت جذب کم آب، از تحمل زیادی در برابر سایش و ضربه برخوردار است. از کاشی ها معمولا برای کف راهروها، سرویس های بهداشتی و کف آشپزخانه ها استفاده می شود. کاشی ها به طور معمول از دو بخش بدنه و لعاب تشکیل شده است. برای افراد مبتدی که با معنای لعاب آشنا نیستند باید بگوییم، لعاب یک پوشش محافظتی است که کاشی را در برابر ترک و شکستن مصون نگه می دارد. پس کاشی لعاب دار کاشی است که توسط یک پوشش مورد محافظت قرار می گیرد.

برای آشنایی بیشتر با مفهوم کاشی لعاب دار و کاشی بدون لعاب، تا انتهای مطلب همراه وب سایت آرتا پارسیان، بانک اطلاعات پروژه های در حال ساخت کشور مانند پروژه های در حال ساخت قم باشید.

آشنایی با مفهوم لعاب

قبل از اینکه بخواهیم به تعریف جزئی کاشی بدون لعاب و لعاب دار بپردازیم، بهتر است با مفهوم لعاب آشنا شویم. لعاب به یک پوشش شیشه ای اطلاق می شود که دارای ضخامت کم و سختی بالا است. لعاب ها، از ذوب، اختلاط و آسیاب متریال اولیه تهیه شده، به شکل سوسپانسیون و یا خشک برروی کاشی اعمال می شوند. نکته حائز اهمیت در لعاب ها افزایش استحکام و سختی نهایی آن ها در حین قرار گیری در دمای مشخصی از کوره حرارت است.

لعاب ها چه مزایایی دارند؟

لعاب ها به دلیل مزایای زیر معمولا برروی کاشی ها اعمال می شوند.

 • افزایش مقاومت کاشی در برابر هرگونه خط و خش.
 • غیر قابل نفوذ کردن کاشی.
 • به افزایش مقاومت کاشی در برابر ترک، شکاف و پوسته پوسته شدن کمک می کند.
 • باعث زیبا شدن سطوح و رنگ آمیزی کاشی ها می شود.

کاشی بدون لعاب چیست؟

برخی از افراد فکر می کنند، کاشی های درخشان و براق، دارای لعاب هستند. اما لعاب به معنای ایجاد سطح درخشان نیست. پس کاشی با سطح مات بدین معنا نیست، که لعاب ندارد. برای تعریف کاشی بدون لعاب باید بگوییم، کاشی های تولید شده با خاک رس زمانی که به منظور پخت در کوره قرار می گیرند اگر هیچ پوششی برروی آن قرار نگیرد، کاشی بدون لعاب است. پس اصلی ترین تفاوت بین کاشی بدون لعاب و لعاب دار پوشش آن ها است.

کاشی های بدون لعاب، رنگ خود را به واسطه مواد معدنی موجود در رس ساخته شده آن به دست می آورند. جالب است بدانید که کاشی های بدون لعاب از نظر ظاهری، طبیعی تر و زیباتر به نظر می رسند.

کاشی لعاب دار

کاشی لعاب دار چیست؟

کاشی لعاب دار به کاشی هایی گفته می شود که از یک لایه محافظتی، برای پوشش آن ها استفاده می شود. جالب است بدانید که تاریخچه کاشی های لعاب دار به پنج هزار سال پیش باز می گردد. در واقع کاشی های لعاب دار، نوعی سرامیک نازک هستند که روی آن با یک لعاب شیشه ای پوشانده است و به رنگ ها و طرح های متنوع (ساده، گل دار) تولید می شود.

معمولا از کاشی های لعاب دار برای پوشش بدنه آشپزخانه، سرویس های بهداشتی و چنین فضاهایی استفاده می شود.

تفاوت کاشی لعاب دار و بدون لعاب

کاشی های لعاب دار و کاشی های بدون لعاب از نظر برخی ویژگی ها با یک دیگر تفاوت دارند. از جمله:

 • کاشی های لعاب دار، قبل از آغاز پروسه پخت در دمای بالا، توسط یک لایه مینا یا شیشه مایع پوشیده می شوند. اما کاشی های بدون لعاب بدون هیچ پوششی در کوره قرار خواهند گرفت.
 • کاشی های لعاب دار، به سبب سطح لغزنده و ظریفی که دارند در ساختمان های مسکونی بیشتر کاربرد دارند. در مقابل کاشی های بدون لعاب به دلیل سطح ضد لغزش و طبیعی که دارند، در مناطق تجاری و محیط های مرطوب دارای کاربرد بیشتری هستند.
 • سطح غیر متخلخل و ضد خراش کاشی های لعاب دار، کمک می کند تا کمتر در معرض لک و آلودگی قرار بگیرند. اما کاشی های بدون لعاب حتی با سطح ضد خراشی که دارند، لک ها به راحتی برروی آن ها نمایان است. چرا که کاشی های بدون لعاب، رطوبت را به خود جذب می کنند.
 • کاشی های لعاب دار، ضخامت و چگالی کمتری در مقایسه با کاشی های بدون لعاب دارند.
 • امکان طرح چاپ های متنوع، برروی کاشی های لعاب دار بیشتر از کاشی های بدون لعاب است.

جمع بندی

همان طور که در این مقاله مطالعه کردید، کاشی های لعاب دار و بدون لعاب تا قبل از قرار گیری در کوره، دارای یک سری مراحل مشترک هستند. اما قبل از قرار گیری آن ها در کوره حرارت، یک سری از کاشی ها توسط یک لایه پوشش محافظتی پوشانده می شوند. کاشی لعاب دار، یک کاشی مناسب در محیط های مرطوب است که از مقاومت بالایی برخوردار است.

آرتا پارسیان، بانک اطلاعات صنعت ساختمان مانند پروژه های در حال ساخت تهران است که با جمع آوری اطلاعات پروژه های در حال ساخت کشور کمک می کند تا شرکت های فعال ساختمانی به راحتی با پیمانکاران استان خود آشنا شوند.


خدمات شرکت آرتا پارسیان

آرتا پارسیان منبعی از بهترین و کاربردی ترین خدمات ساختمانی با هدف بهبود فروش در صنعت ساختمان ایران.

آموزش بازاریابی و فروش

آموزش بازاریابی و فروش

این دوره متناسب با مدیران و فعالان حوزه صنعت ساختمان تدوین شده و هدف آن توانمند سازی کارشناسان با بکارگیری دانش روز دنیا و بهبود کیفیت و خدمات و محصولات،افزایش فروش است.

بیشتر بدانید
ارسال کاتالوگ محصول مشتری

ارسال کاتالوگ محصول مشتری

حدود نیمی از مهندسین و مصرف کنندگان مصالح ساختمانی از طریق برسی کاتالوگ خرید خود را انجام میی دهند،کاتالوگ چاپی احتمالا بزرگ ترین فاکتور در ایجاد مشتری برای خرید است.

بیشتر بدانید
پنل مدیریت ارسال پیامک

پنل مدیریت ارسال پیامک

اگر شما کسب و کاری دارید که در حوزه محصولات ساختمانی فعالیت می کنید، به راحتی می توانید پیامک هایی را طراحی کرده و برای مشتریان خود به صورت گروهی و یا اختصاصی(با نام مشتری) ارسال کنید.

بیشتر بدانید
نمایشگاه مجازی صنعت ساختمان

نمایشگاه مجازی صنعت ساختمان

نمایشگاه مجازی صنعت ساختمان با هدف افزایش سطح دانش مخاطبان و آشنایی با مباحث روز دنیا همراه با آموزش ها و چالش های پیش رو در کسب و کار ،برگزار گردد.

بیشتر بدانید


برخی از مشتریان آرتا پارسیان

مشتری پروژ های در حال ساخت 1
مشتری پروژ های در حال ساخت 2
مشتری پروژ های در حال ساخت 3
مشتری پروژ های در حال ساخت 4
مشتری پروژ های در حال ساخت 5
مشتری پروژ های در حال ساخت 6
مشاوره رایگان تلفنی