جاوا اسکریپت در مرورگر شما غیرفعال است یا پشتیبانی نمی شود.اصول نورپردازی نمای ساختمان

اصول نورپردازی نمای ساختمان

  • تاریخ نشر : اسفند ۲۶, ۱۳۹۹
  • نویسنده : شرکت آرتا پارسیان
  • تعداد بازدید :


نورپردازی نمای ساختمان

ساختمان‌ها از عناصر مهم در شهرها هستند که بر ظاهر و زیبایی فضای شهر اثرگذار هستند. طراحی ساختمان‌ها از جهت رنگ، مصالح به کار رفته و کاربری آن‌ها متفاوت است. بنابراین نورپردازی نمای ساختمان برای هر ساختمان متفاوت انجام می‌شود.

با انجام و انتخاب نورپردازی نمای ساختمان ظاهر زیبایی از ساختمان به نمایش گذاشته می‌شود و می‌تواند در فضاسازی و زیبایی شهر اثر مثبتی بگذارد. انجام یک نورپردازی موفق بر افزایش جذابیت ساختمان افزوده و باعث زیبا شدن فضای شهر و کوچه خیابان خواهد شد. در ادامه ما در شرکت آرتا پارسیان قصد داریم شما را با اصول نورپردازی نمای ساختمان آشنا کنیم. پیشنهاد می‌کنیم تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

نورپردازی نمای ساختمان

نورپردازی ساختمان‌ها به‌منظور افزایش کیفیت فضاهای مختلف در ساختمان و زیباسازی نمای داخلی و خارجی ساختمان مورداستفاده افراد قرار می‌گیرد. نورپردازی ساختمان یکی از ویژگی‌های مهم در طراحی نمای ساختمان، محوطه‌سازی و دکوراسیون داخلی به شمار می‌رود.
با توجه به کمبود نور در شب نما ساختمان دید خوبی در شب نخواهد داشت. بنابراین نورپردازی نما; از عوامل مهم برای جلب نظر افراد است. نورپردازی نما; بیشتر در آپارتمان‌های لوکس، هتل‌ها، ویلاهای شخصی; رستوران‌ها و مراکز خدماتی موردتوجه قرار می‌گیرد. بنابراین با توجه به کاربری ساختمان; توجه به نورپردازی ساختمان اهمیت دارد و می‌تواند زیبایی خاصی به شهر ببخشد.

اصول نورپردازی نمای ساختمان

برای نورپردازی نمای ساختمان بر فضای محوطه و نمای ساختمان تمرکز می‌شود. ورودی پارکینگ، محوطه حیاط، باغچه‌ها و روف گاردن، دیواره‌های خارجی و همچنین نمای کلی ساختمان از مواردی است که در نورپردازی ساختمان در نظر گرفته می‌شود. در ادامه به برخی از اصول نورپردازی نمای ساختمان می‌پردازیم.

مشخص کردن هدف نورپردازی نمای ساختمان

در ابتدا باید تعیین کنید هدف از نورپردازی ساختمان شما بر روی چه نقاطی است و با چه هدفی انجام می‌شود. ساختمان شما مسکونی است یا تجاری. در کدام قسمت شهر واقع‌شده است. در نظر گرفتن این نکات باعث می‌شود انتخاب درستی در نورپردازی، انتخاب تجهیزات موردنیاز، برآورد هزینه و از همه مهم‌تر صرفه‌جویی در مصرف انرژی داشته باشید. ممکن است هدف از نورپردازی روشن کردن کل نما باشد یا صرفاً برای بخشی از نما که قصد برجسته نشان دادن آن را دارید، قصد انجام نورپردازی را دارید.

رنگ و شدت نور

می‌توان گفت مهم‌ترین بخش در اصول نورپردازی نمای ساختمان شدت، جهت و رنگ نور است که باید در نورپردازی رعایت شود. رنگ و شدت نورهایی که در نمای داخلی و خارجی ساختمان استفاده می‌شود متفاوت است. در نمای ساختمان نور رنگی کمتر مورداستفاده قرار می‌گیرد. با استفاده از شدت نور ملایم می‌توانید ایرادهای احتمالی را در نمای ساختمان از نظر پنهان کنید. همچنین استفاده از نو زیاد در نمای ساختمان می‌تواند آلودگی نوری استفاده کند و موجب آزار شود. استفاده از شدت و نسبت مناسب نور در نورپردازی ساختمان باعث می‌شود کیفیت بصری ارتقا یابد. در نمای ساختمان بیشتر از رنگ‌های ملایم مانند سفید و آبی استفاده می‌شود.

فرم‌های متفاوت در نما

نورپردازی در فرم‌های مختلف با توجه به فرم موردنظر انجام می‌گیرد. برای هر فرم درخشندگی نور در فرم‌های مختلف متفاوت کار می‌شود. افراد متخصص در این زمینه برای فرم با خطوط شکسته از نورهایی تیز و درخشان و برای فرم‌های منحنی شکل از نورهای محو و مات استفاده می‌کنند.

پنهان بودن منبع نور

منابع نوری که برای نورپردازی ساختمان در نظر گرفته می‌شود; باید از دید افراد پنهان نگه‌داشته شوند. نورپردازی مناسب باید طبق اصول و به‌صورت تمیز انجام شود تا جلوه‌ای مناسب به نما بدهد.

هماهنگی نور با مصالح ساختمان

نورهای به کار رفته در نورپردازی باید به‌گونه‌ای انتخاب شوند که دارای هماهنگی با نوع مصالح به کار رفته در ساختمان باشد. در انتخاب رنگ نور ساختمان باید به رنگ مصالح نیز دقت کنید. اگر در این زمینه آشنایی ندارید بهتر است از متخصصین این حوزه کمک بگیرید.

برجسته کردن عناصر نما

یکی دیگر اصول نورپردازی برجسته کردن عناصر در نمای ساختمان است. معماری ساختمان باید به‌درستی در هنگام نورپردازی درک شود. برآمدگی‌های و فرورفتگی‌ها در نورپردازی ساختمان باید موردتوجه قرار گیرند تا زیبایی ساختمان را دوچندان کنند.

نکات مهم در نورپردازی ساختمان

نورپردازی نمای ساختمان

نورپردازی مناسب

جهت نورپردازی نمای ساختمان باید در هنگام نورپردازی توجه ویژه‌ای به آن شود. انتخاب جهت; باید طوری باشد که نور به داخل ساختمان تابیده نشود; تا باعث ایجاد آلودگی نوری و مزاحمت برای ساکنین نشود. یک اشتباه در نورپردازی این است که; تصور می‌شود با استفاده از روشنایی بیشتر می‌توان نمای ساختمان را زیباتر کرد. درصورتی‌که; استفاده از نور زیاد باعث آلودگی نور و مصرف زیاد انرژی خواهد شد.

مصرف بهینه انرژی

سیستم نورپردازی ساختمان موجب می‌شود هزینه مصرفی انرژی بالا رود. انتخاب و استفاده از تجهیزات مناسب می‌تواند; کمک کند در مصرف انرژی صرفه‌جویی کنید. در هنگام نورپردازی نما می‌توانید به‌جای استفاده از نور در کل ساختمان; قسمت‌های که موجب زیبایی بیشتر می‌شود را نورپردازی کنید.

جمع‌بندی

منظور از نورپردازی نمای ساختمان، نورپردازی نما و همچنین نورپردازی محوطه است. امروزه افراد بیشتری به نورپردازی نمای بیرونی ساختمان خود اهمیت می‌دهند. نورپردازی نمای ساختمان چه در ساختمان‌های مسکونی و چه در مراکز خدماتی و تفریحی رونق بسیاری یافته است. زیبایی نمای شهر و جلب‌توجه بیشتر افراد از مزایای نورپردازی نمای ساختمان است. بنابراین اگر شما در این زمینه مشغول به فعالیت هستید می‌توانید با استفاده از خدمات شرکت آرتا پارسیان خود را به مشتریان زیادی معرفی کنید.


خدمات شرکت آرتا پارسیان

آرتا پارسیان منبعی از بهترین و کاربردی ترین خدمات ساختمانی با هدف بهبود فروش در صنعت ساختمان ایران.

آموزش بازاریابی و فروش

آموزش بازاریابی و فروش

این دوره متناسب با مدیران و فعالان حوزه صنعت ساختمان تدوین شده و هدف آن توانمند سازی کارشناسان با بکارگیری دانش روز دنیا و بهبود کیفیت و خدمات و محصولات،افزایش فروش است.

بیشتر بدانید
ارسال کاتالوگ محصول مشتری

ارسال کاتالوگ محصول مشتری

حدود نیمی از مهندسین و مصرف کنندگان مصالح ساختمانی از طریق برسی کاتالوگ خرید خود را انجام میی دهند،کاتالوگ چاپی احتمالا بزرگ ترین فاکتور در ایجاد مشتری برای خرید است.

بیشتر بدانید
پنل مدیریت ارسال پیامک

پنل مدیریت ارسال پیامک

اگر شما کسب و کاری دارید که در حوزه محصولات ساختمانی فعالیت می کنید، به راحتی می توانید پیامک هایی را طراحی کرده و برای مشتریان خود به صورت گروهی و یا اختصاصی(با نام مشتری) ارسال کنید.

بیشتر بدانید
نمایشگاه مجازی صنعت ساختمان

نمایشگاه مجازی صنعت ساختمان

نمایشگاه مجازی صنعت ساختمان با هدف افزایش سطح دانش مخاطبان و آشنایی با مباحث روز دنیا همراه با آموزش ها و چالش های پیش رو در کسب و کار ،برگزار گردد.

بیشتر بدانید


برخی از مشتریان آرتا پارسیان

مشتری پروژ های در حال ساخت 1
مشتری پروژ های در حال ساخت 2
مشتری پروژ های در حال ساخت 3
مشتری پروژ های در حال ساخت 4
مشتری پروژ های در حال ساخت 5
مشتری پروژ های در حال ساخت 6
مشاوره رایگان تلفنی