جاوا اسکریپت در مرورگر شما غیرفعال است یا پشتیبانی نمی شود.انواع لوله های فاضلاب ساختمان کدامند؟

انواع لوله های فاضلاب ساختمان کدامند؟

  • تاریخ نشر : اردیبهشت ۱۵, ۱۴۰۱
  • نویسنده : شرکت آرتا پارسیان
  • تعداد بازدید :


لوله های فاضلاب ساختمان

در صنعت ساختمان؛ لوله های فاضلاب ساختمان جهت استفاده در سیستم مکانیکی و فاضلابی؛ از اصلی ترین محصولات هستند. لوله هایی که برای اجرای سیستم فاضلاب ساختمان ها استفاده می شود، تنوع زیادی دارد. نکته مهم این است که لوله های فاضلاب ساختمان باید جنس مقاوم و با کیفیت داشته باشند. مهمترین وظیفه لوله ها انتقال آب و دفع فاضلاب از یک مکان به مکان دیگر است. بر اساس کاربرد، نحوه اتصالات و جنس، لوله های فاضلاب به انواع مختلفی تقسیم می شوند.

در حالت کلی می توان لوله های فاضلاب را به دو دسته غیر فلزی و فلزی تقسیم نمود، که هر کدام دارای کاربرد و ویژگی های متفاوت هستند. در ادامه مطلب از وب سایت آرتا پارسیان؛ که در زمینه فروش بانک اطلاعات ساختمان های در حال ساخت؛ مانند ساختمان های در حال ساخت تهران؛ به افراد شاغل در زمینه مصالح ساختمانی خدمات ارائه می دهند؛ شما را با انواع لوله های فاضلاب ساختمان آشنا می کنیم.

 

انواع لوله های فاضلاب ساختمان

آشنایی داشتن با انواع لوله های فاضلاب ساختمان کمک می کند تا در هنگام خرید; علاوه بر اینکه لوله با کیفیت و جنس خوب خریداری می کنید; از هزینه های اضافی هنگام اجرای سیستم لوله کشی فاضلاب هم; جلوگیری کنید. در حالت کلی لوله های فاضلاب به دو دسته غیر فلزی؛ که شامل سفالی، پوشیفت، بتنی، پلیکا و پلی اتیلن است و فلزی؛ که شامل گالوانیزه، مسی و چدنی است تقسیم می شوند. در ادامه شما را با ویژگی ها و کاربرد هر کدام از لوله های فاضلاب ساختمان آشنا می کنیم.

 

لوله های فاضلاب گالوانیزه:

در تاسیسات آبرسانی و فاضلاب؛ لوله های گالوانیزه؛ که به لوله های آهنی سفید معروف هستند؛ کاربرد زیادی دارند. به دلیل داشتن روکش روی، مقاومت لوله های گالوانیزه در برابر اسیدها بالا رفته است و جهت استفاده در سیستم فاضلاب خانگی مناسب هستند. لوله های فاضلاب ساختمان از نوع گالوانیزه به دو دسته زیر تقسیم می شوند:

 

لوله فاضلاب گالوانیزه آهنی:

گالوانیزه آهنی از جنس آهن سفید نورد شده است که رنگ تیره خاکستری دارد. تفاوت گالوانیزه آهنی با نوع فولادی در این است که علاوه بر داشتن رنگ تیره تر، وزن بیشتری دارد و سنگین است. جهت جوش دادن درزها از دستگاه درزجوش استفاده می شود و مقاومت بیشتری در برابر اسید دارد.

 

کاربرد لوله های فاضلاب ساختمان

 

لوله فاضلاب گالوانیزه فولادی:

لواه های فاضلاب ساختمان از نوع گالوانیزه فولادی، از لوله های نرم فولادی با روکش روی ساخته شدند. جهت تهویه و گاهی هم آبرسانی و تخلیه فاضلاب استفاده می شود. لوله گالوانیزه فولادی سبک تر و براق تر است.

 

لوله های فاضلاب ساختمان چدنی:

برای جمع آوری آب های سطحی و همچنین در تاسیسات فاضلاب، از لوله های چدنی استفاده می شود. استفاده از این لوله ها در گذشته رایج بوده است ولی به دلیل ساختار شکننده در برابر زلزله و وزن زیاد، استفاده از آن ها امروزه کمتر شده است. به دلیل اینکه در سطح داخلی لوله شیارهایی وجود دارد، گرفتگی و رسوب در این لوله ها زیاد است. لوله های فاضلاب ساختمان از نوع چدنی به دو شکل در سیستم فاضلاب استفاده می شوند. سرتوپی که جهت اتصال لوله ها از کنف و سرب استفاده می شود و به دو دسته دو سر توپی و یک سر توپی تقسیم می شود. شکل دیگر آن دو سر تخت است که توسط بست مخصوص به یکدیگر وصل می شوند.

 

لوله های فاضلاب پلی اتیلن:

لوله های فاضلاب ساختمانی با جنس پلی اتیلن دارای رنگ تیره هستند و برای سیستم فاضلاب شهری و فاضلاب ساختمان های تجاری و مسکونی مورد استفاده قرار می گیرند. اتصال این لوله ها به صورت جوش سر به سر و جوش حرارتی است و به دلیل تحمل فشار بالا، استفاده از آن مناسب است. از ویژگی های لوله پلی اتیلن می توانیم به مقاومت در برابر ضربه، سایش، خوردگی، عدم رسوب گرفتگی، سبک وزن بودن، انعطاف پذیری مناسب و قابلیت نصب راحت آن اشاره کنیم. به دلیل قیمت بالا بیشتر در سیستم فاضلاب شهری استفاده می شود. لوله پلاستیکی پلی اتیلن؛ مدل های مختلفی دارد؛ که شامل اسپیرال تک جداره و دوجداره کاروگیت است؛ که دوجداره کاروگیت؛ جهت انتقال پساب های صنعتی و فاضلاب اسیدی و بازی مورد استفاده قرار می گیرد.

 

لوله های فاضلاب پلیکا:

یکی از پرکاربرد ترین و با کیفیت ترین لوله های فاضلاب ساختمان لوله پلیکا است. در دسته لوله های پلاستیکی قرار می گیرد و به دلیل جنس پلی ونیل کلراید آتش را پخش نمی کند. به دو صورت ABC که این لوله در زیر سینک و زیر زمین خانه ها برای خارج کردن پسماندها سمی و فاضلاب بیرون ساختمان استفاده می شود و PVC که علاوه بر اینکه پوسیده و زنگ زده نمی شود، طول عمر بالایی دارد و در تاسیسات انتقال آب فاضلاب مورد استفاده قرار می گیرد.

 

لوله های فاضلاب پوشیفت:

یکی از انواع لوله های فاضلاب جدید در بازار لوله های پوشفیت هستند; که بدون نیاز به اتصالات خاصی; با فشار در داخل یکدیگر ثابت و فیکس می شوند. این لوله های از پلیمرهای پلی اتیلن ساخته شدند و در دسته لوله های غیر فلزی می باشند، که کیفیت بسیار بالایی دارند. لوله های فاضلاب پوشفیت در برابر شکنندگی و پوسیدگی مقاومت و استحکام بالایی دارند و به دو صورت پوشفیت سایلنت و پوشفیت ساده در بازار موجود هستند. از ویژگی های این لوله ها می توانیم به عدم پخش آتش، نصب و راه اندازی آسان و سریع، تنوع در سایز و کاهش خطر نشت آب اشاره کنیم.

 

لوله های فاضلاب ساختمان بتنی و سفالی:

این دسته از لوله های فاضلاب ساختمان سازگار با محیط زیست هستند. لوله های بتنی نصب راحتی دارند، استفاده از آن ها مقرون به صرفه است و علاوه بر غیر قابل اشتعال بودن، طول عمر بالایی دارند. لوله های سفالی محکم هستند اما به دلیل نداشتن سختی بالا، در برابر فشار احتمال ترک خوردگی وجود دارد. برای رفع این مشکل با لایه ای از بتن روی آن ها را می پوشانند تا سخت تر و مقاوم تر شوند.

 

جمع بندی

برای اجرای سیستم فاضلاب در ساختمان ها باید با توجه به انواع روش لوله کشی در ساختمان، یکی از انواع لوله های فاضلاب ساختمان را انتخاب کنید. هر چقدر اطلاعات بیشتری در رابطه با ویژگی ها و کاربردهای لوله های فاضلاب ساختمان داشته باشید، در نهایت می توانید خرید بهتری داشته باشید. برای انتخاب بهترین نوع لوله فاضلاب باید از لحاظ مقاومت، تخلیه فاضلاب، نصب راحت تر، مقرون به صرفه بودن و کیفیت مورد بررسی قرار بگیرند. بانک اطلاعات ساختمان های در حال ساخت آرتا پارسیان؛ جامع ترین و به روز ترین بانک اطلاعات ساختمانی است؛ که اطلاعات لیست پروژه های در حال ساخت تهران؛ لیست سازندگان ساختمان در اصفهان را در اختیار شما عزیزان قرار می دهد. تولید کنندگان می توانند برای معرفی بهتر محصولات خود، از بانک اطلاعات صنعت ساختمان آرتا پارسیان استفاده کنند.


خدمات شرکت آرتا پارسیان

آرتا پارسیان منبعی از بهترین و کاربردی ترین خدمات ساختمانی با هدف بهبود فروش در صنعت ساختمان ایران.

آموزش بازاریابی و فروش

آموزش بازاریابی و فروش

این دوره متناسب با مدیران و فعالان حوزه صنعت ساختمان تدوین شده و هدف آن توانمند سازی کارشناسان با بکارگیری دانش روز دنیا و بهبود کیفیت و خدمات و محصولات،افزایش فروش است.

بیشتر بدانید
ارسال کاتالوگ محصول مشتری

ارسال کاتالوگ محصول مشتری

حدود نیمی از مهندسین و مصرف کنندگان مصالح ساختمانی از طریق برسی کاتالوگ خرید خود را انجام میی دهند،کاتالوگ چاپی احتمالا بزرگ ترین فاکتور در ایجاد مشتری برای خرید است.

بیشتر بدانید
پنل مدیریت ارسال پیامک

پنل مدیریت ارسال پیامک

اگر شما کسب و کاری دارید که در حوزه محصولات ساختمانی فعالیت می کنید، به راحتی می توانید پیامک هایی را طراحی کرده و برای مشتریان خود به صورت گروهی و یا اختصاصی(با نام مشتری) ارسال کنید.

بیشتر بدانید
نمایشگاه مجازی صنعت ساختمان

نمایشگاه مجازی صنعت ساختمان

نمایشگاه مجازی صنعت ساختمان با هدف افزایش سطح دانش مخاطبان و آشنایی با مباحث روز دنیا همراه با آموزش ها و چالش های پیش رو در کسب و کار ،برگزار گردد.

بیشتر بدانید


برخی از مشتریان آرتا پارسیان

مشتری پروژ های در حال ساخت 1
مشتری پروژ های در حال ساخت 2
مشتری پروژ های در حال ساخت 3
مشتری پروژ های در حال ساخت 4
مشتری پروژ های در حال ساخت 5
مشتری پروژ های در حال ساخت 6
مشاوره رایگان تلفنی