جاوا اسکریپت در مرورگر شما غیرفعال است یا پشتیبانی نمی شود.انواع وسایل ساخت و ساز ساختمان

انواع وسایل ساخت و ساز ساختمان

 • تاریخ نشر : آذر ۱۸, ۱۳۹۹
 • نویسنده : شرکت آرتا پارسیان
 • تعداد بازدید :


وسایل ساخت ساختمان

ساخت و ساز در کشور قسمت مهمی از چرخه مملکت را به عهده دارد. انواع وسایل ساخت و ساز ساختمان سطح کیفیت و رقابت در بازار را مشخص می کند. ساختن ساختمان از دیر باز وجود داشته است. تغییرات آب و هوا در هر منطقه باعث ایجاد ساختمان های متفاوت بوده است. برای ساخت ساختمان مصالح مورد استفاده مانند سیمان، فلزات، بتون، آجر نقش بسیار مهمی را ایفا می کنند. انتخاب این مصالح به عهده مدیر پروژه است که در هزینه و نوع بنا بسیار تاثیر گذار است.

وسایل بنایی ساختمان

با گذر زمان و پیشرفت انسان ها، وسایل ساخت و ساز ساختمان نیز شکل مدرن و جدیدی را به خود گرفته است. با تغییرات در وسایل سرعت و سهولت کار بیشتر شده است. در کل این شغل تغییرات زیادی کرده است و فناوری در این شغل نقش به سزایی داشته است. برای ایجاد یک بنا وسایل زیادی از جمله وسایل کنترول نیاز است. این وسایل برای کنترل کردن هر لحظه به کار می رود. برای ایجاد یک بنای درست دقیق هر لحظه باید آن را کنترل نمود. این وسایل کمک می کنند تا ساخت و ساز به درستی و آن گونه که مد نظر یک بنا است انجام گیرد.

ابزار بنایی

ابزار بنایی شامل تراز، شاقول، گونیا، ریسمان کار، شمشه بلند است. برای ایجاد یک کار حرفه ای، نیاز به ابزار است تا بتوان بهترین کار را انجام داد.  وسایل ساخت و ساز ساختمان بسیار زیاد است. در اینجا به بررسی این ابزارها و نحوه ی کارشان می پردازیم.

ترازو

ترازو، ابزاری است که برای کنترل یک سطح به کار می رود. این ابزار یکی از پر کاربردترین ابزار در بنایی می باشد. این ابزار در اندازه های متفاوت از 225 میلی متر تا 2/1 متر موجود می باشد. از ترازهای کوچک در کارهای کوچک و از ترازهای بزرگ در شاقول کردن عمودی زوایای کار و همچنین تراز کردن ردیف های افقی برای آجر چینی استفاده می شود.

گونیا

گونیای بنایی، در اصل گونیا یعنی زاویه 90 درجه، این وسیله برای تمام زوایا از جمله دیوار ها که باید زاویه قائم داشته باشند استفاده می شود. بسیاری از خانه هایی که ما در آن زندگی می کنیم، زاویه قائم در آن زیاد دیده می شود. اکثر اتاق ها و دیگر قسمت ها دارای زاویه قائم هستند. بنابراین گنیا یکی از ابزارهای خیلی مهم در ساختمان است.

شاقول

شاقول، این وسیله به گونیای بنایی کمک می کند. کار آن مربوط به کنترول امتداد زوایای قائم است. شاقول قسمت های مختلفی دارد. شاقول یک مخروط است که ریسمانی از وسط آن عبور کرده است و یک صفحع فلزی به آن متصل است که این ریسمان از وسط سوراخ آن رد شده است. این صفحه می تواند به هر شکل هندسی باشد، مثلا دایره باشد.

شمشمه

شمشمه، وسیله ای بسیار حساس که برای صاف بودن دیوار ها به کار می رود. شمشه دو نوع است. چوبی و فلزی، شمشمه چوبی از چوب ساخته شده است و اندازه آن از 70 سانی متر تا 3 متر می باشد. شمشمه فلزی از فلز سبک و توخالی با ابعاد 4*4 ساخته می شود، که مقاومت بیشتری نسبت به شمشمه چوبی دارد.

کمچه

کمچه بنای، وسیله ای برای یکنواخت کردن ملات، صاف کردن سیمان، بر روی یک سطح استفاده می شود. کمچه انواهع مختلف دارد. گرد، تیز، تخت که صفحه آن به هر شکلی که باشد از جنس فلز بوده و دسته پلاستیکی دارد.

 

وسایل ساخت و ساز ساختمان

لیست لوازم ساختمانی

ابزارها در ساختمان کاربردهای متفاوتی دارند. این ابزارها به استادان این کار کمک می کنند تا در برش دادن; مخلوط کردن مواد; حفر کردن وکار های دیگر به صورت حرفه ای عمل کنند; وسایل ساخت و ساز ساختمان باید طبق نیاز تهیه شود و این کار به عهده ناظر ساختمان است. در اینجا تعدادی از پر کاربردترین ابزار را بررسی می کنیم.

انواع ابزار

 • چکش، وسیله ای که برای ضربه زدن از آن استفاده می شود.
 • دریل، ابزاری که برای سوراخ کردن بتون، فلزات و دیگر سطوح استفاده می شود.
 • ماله بنایی، برای مسطح کردن ملات استفاده می شود.
 • کمچه، یکی از پر کاربرد ترین ابزار است که برای پاشیدن ملات از آن استفاده می شود.
 • اره دستی، ابزاری که برای بریدن سطوح استفاده می شود.
 • الک، برای ایجاد ملاتی مناسب با سنگ ریزه های متناسب استفاده می شود.
 • متر دستی، برای ایجاد ابعاد مناسب استفاده می شود.
 • شاقول، این ابزار بسیار مهم است و برای تراز کردن سطوح از آن استفاده می شود.
 • کلنگ، ابزاری برای حفاری دستی استفاده می شود.
 • انبر آرماتوبندی، برای بریدن مفتول ها از آن استفاده می شود.
 • دستگاه فرز، دستگاهی برقی برای بریدن سنگ ها می باشد.

 

ابزارهای ساخت و ساز

مصالح به کار رفته در ساختمان و ابزاری که برای ساخت آن استفاده می شود; بسیار مهم است. زیرا می تواند امری تاثیر گذار در طراحی ساختمان باشد. همان طور که یک پزشک بدون ابزارش نمی تواند کاری انجام دهد; یک معمار هم بدون ابزارش نمی تواند چیزی را طراحی کند و ساختمانی بسازد. بنابراین; ابزار حرف اول را در معماری می زند. شما ابزار ها را در شکل های مختلف می بینید; هر ابزار یک نام مخصوص به خود دارد. ابزار برای یک ساختمان; حکم نرم افزار ساختمان را دارد. البته مدیر پروزه خیلی مهم است و او تعیین می کند که از چه ابزاری استفاده شود; تا بهتر کار جلو رود.

ابزارآلات ساختمان

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که به ابزار فروشی مراجعه کرده اید ولی نتوانسته اید ابزار مورد نیاز خود را به درستی انتخاب کنید. کیفیت حرف اول را در انتخاب ابزار می زند برندی که شما انتخاب می کنید بسیار مهم است. مسئله ی بعدی قیمت ابزاری است که انتخاب می کنیم. تشخیص اصل و تقلبی بودن ابزار بسیار مهم است. امروزه برند های مختلفی در بازار است که هر کدام از نظر کیفیت با هم متفاوت اند. ابزارهای برقی، آچارآلات، لوازم ایمنی و… را در فروشگاه ها با برند های مختلف می توان دید.

باید بدانید قیمت ابزار با کیفیت بسیار بالا تر از ابزار کم کیفیت است. اما نمی توان این مورد را مبنای خوبی برای کیفیت دانست. برند هابی معتبر همیشه دارای شناسنامه هستند که مشخص می کند در کجا تولید شده اند. البته اگر شما برند ها بشناسید بسیار به شما کمک می کند. برای اطلاعات بیشتر درباره این موضوع با جستجو در گوگل میتوانید اطلاعات خوبی را به دست آورید.

وسایل ساخت و ساز ساختمان

در کل وسایل ساخت و ساز ساختمان; به دو دسته تقسیم می شوند. مصالح طبیعی و مصالح مصنوعی; موادی که فرآوری نشده اند و یا شاید فقط یک بار فرآوری شده اند مواد طبیعی نامیده می شود. مانند الوارها، اما مواد مصنوعی با دست کاری انسان ها به دست می آیند. مانند پلاستیک ها که هر کدام به جای خود در ساختمان به کار می روند.

جنس مصالح

وسایل ساخت و ساز ساختمان را می توان به دو دسته تقسیم بندی کرد. مصالح مرکب و مصاح ساده.
مصالح مرکب به مالح مصنوعی و طبیعی که از ترکیب چند متریال به وجود می آید مانند بتون و ایزگام را می گویند.
مصالح ساده، مصالحی که فقط از یک متریال در آن استفاده شده است مانند شیشه.
مصالح پیش ساخته، مصالحی که از قبل آماده شده است.

جمع‌بندی

افراد فعال در حوزه ساختمان سازی باید با مواد و مصالح ساختمانی آشنا باشند; تا بتوانند ساختمانی مقاوم و با دوام احداث نمایند. امروزه مصالح ساختمانی جدیدی تولید و به بازار عرضه می شوند; که قابلیت ها و مزایای بی شماری دارند. هر یک از این مصالح در قسمت های مختلف ساختمان به کار می روند.
شرکت آرتا پارسیان باهدف افزایش فروش مصالح ساختمانی و شرکت‌های که زمینه فعالیت آن‌ها مرتبط با ساختمان‌سازی است اقدام به جمع‌آوری اطلاعات ساختمان‌های در حال ساخت نموده است. شرکت‌ها و افراد فعال در این حوزه می‌توانند از بانک‌های اطلاعاتی موجود در این وب‌سایت برای پیشرفت کسب‌وکار خود و معرفی برند و محصولات خود استفاده کنند.


خدمات شرکت آرتا پارسیان

آرتا پارسیان منبعی از بهترین و کاربردی ترین خدمات ساختمانی با هدف بهبود فروش در صنعت ساختمان ایران.

آموزش بازاریابی و فروش

آموزش بازاریابی و فروش

این دوره متناسب با مدیران و فعالان حوزه صنعت ساختمان تدوین شده و هدف آن توانمند سازی کارشناسان با بکارگیری دانش روز دنیا و بهبود کیفیت و خدمات و محصولات،افزایش فروش است.

بیشتر بدانید
ارسال کاتالوگ محصول مشتری

ارسال کاتالوگ محصول مشتری

حدود نیمی از مهندسین و مصرف کنندگان مصالح ساختمانی از طریق برسی کاتالوگ خرید خود را انجام میی دهند،کاتالوگ چاپی احتمالا بزرگ ترین فاکتور در ایجاد مشتری برای خرید است.

بیشتر بدانید
پنل مدیریت ارسال پیامک

پنل مدیریت ارسال پیامک

اگر شما کسب و کاری دارید که در حوزه محصولات ساختمانی فعالیت می کنید، به راحتی می توانید پیامک هایی را طراحی کرده و برای مشتریان خود به صورت گروهی و یا اختصاصی(با نام مشتری) ارسال کنید.

بیشتر بدانید
نمایشگاه مجازی صنعت ساختمان

نمایشگاه مجازی صنعت ساختمان

نمایشگاه مجازی صنعت ساختمان با هدف افزایش سطح دانش مخاطبان و آشنایی با مباحث روز دنیا همراه با آموزش ها و چالش های پیش رو در کسب و کار ،برگزار گردد.

بیشتر بدانید


برخی از مشتریان آرتا پارسیان

مشتری پروژ های در حال ساخت 1
مشتری پروژ های در حال ساخت 2
مشتری پروژ های در حال ساخت 3
مشتری پروژ های در حال ساخت 4
مشتری پروژ های در حال ساخت 5
مشتری پروژ های در حال ساخت 6
مشاوره رایگان تلفنی