جاوا اسکریپت در مرورگر شما غیرفعال است یا پشتیبانی نمی شود.انواع کاربری زمین و ساختمان

انواع کاربری زمین و ساختمان

 • تاریخ نشر : آذر ۱۰, ۱۴۰۱
 • نویسنده : شرکت آرتا پارسیان
 • تعداد بازدید :


انواع کاربری ساختمان

آیا با انواع کاربری زمین و ساختمان آشنایی دارید؟ کاربری زمین و ساختمان و مجوز شهرداری تعیین می کند که از هر زمین یا ساختمانی به چه منظور باید استفاده کرد. به طور مثال برخی از ساختمان ها مسکونی و برخی دیگر اداری و تجاری هستند. کاربری ساختمان در پروانه ساختمان ثبت می شود و حکم شناسنامه را دارد. پروانه ساختمان را باید پیش از شروع به ساخت از شهرداری دریافت کرد.

با این مقدمه در ادامه این نوشته از وب سایت آرتا پارسیان که دارای لیست پروژه های در حال ساخت تهران، لیست پروژه های در حال ساخت مشهد و دیگر شهرهای ایران است، به معرفی انواع کاربری زمین و ساختمان می پردازیم. پس تا انتها با ما همراه باشید.

انواع کاربری زمین و ساختمان

انواع کاربری ساختمان و زمین در یکی از دسته های زیر قرار می گیرد:

کاربری ساختمان مسکونی

کاربری مسکونی شامل ساختمان ها و زمین هایی است که به منظور سکونت افراد از آن ها استفاده می شود. یک ساختمان مسکونی در حقیقت ملکی است که در محدوده ای از شهر با تراکم مسکونی ساخته می شود.

همچنین زمین مسکونی به زمینی گفته می شود که هنوز ساخت و سازی در آن صورت نگرفته، اما شهرداری مجوز ساخت ساختمان مسکونی را برای آن صادر کرده است. کاربری مسکونی شامل آپارتمان، خانه ویلایی و ملک کلنگی/زمین مسکونی می باشد.

 کاربری ساختمان اداری/دولتی  

کاربری اداری/دولتی شامل ساختمان هایی می شود که سند اداری دارند و اکثرا به شکل واحدهای آپارتمانی طراحی می شوند. موسسات، وزارت خانه‌ها، نهادها و شهرداری ها در زمره کاربری اداری/ دولتی به شمار می روند. 

کاربری ساختمان تجاری

کاربری تجاری به مغازه ها، رستوران ها، عمده فروشی ها، آژانس های مسافرتی، دفاتر بیمه و غیره اختصاص می یابد. در واقع این کاربری برای ملک هایی است که در آن ها فعالیت های صنفی و معاملات تجاری انجام می گیرد.

کاربری ساختمان خدماتی

کاربری ساختمان خدماتی مانند کاربری ساختمان تجاری است، با این تفاوت که کاربری خدماتی دارای فعالیت عام المنفعه می باشد و برای اخذ مجوز شهرداری نیازی به پرداخت هزینه ندارد؛ مانند گرمابه های عمومی.

کاربری ساختمان صنعتی  

کارخانه ها، کارگاه های تولیدی، تعمیرگاه ها و انبارها از جمله ساختمان هایی با کاربری صنعتی به شمار می روند که معمولاً در شهرک های صنعتی یا خارج از شهر قرار می گیرند.

انواع کاربری زمین

کاربری ساختمان آموزشی

این نوع کاربری برای ساختمان های آموزشی مانند مدارس، دانشگاه ها و آموزشگاه های دولتی صادر می شود.

کاربری زمین کشاورزی

کاربری کشاورزی برای دو نوع زمین زراعی و باغات صادر می شود. زمین زراعی زمینی است که در آن محصولاتی مانند ذرت، صیفی جات و گندم کاشت می شود. باغ نیز زمینی است که دارای درختان زیادی از جمله درختان میوه می باشد. مجوزی که برای این نوع زمین ها صادر می شود، مجوز کاربری کشاورزی می باشد.

کاربری زمین معدن

مجوز کاربری معدن برای زمین هایی که در آن ماده با ارزشی مانند انواع سنگ های قیمتی، استخراج می شود، صادر می گردد.

کاربری زمین ورزشی

این نوع کاربری معمولاً برای احداث زمین های بازی، باشگاه های ورزشی، استادیوم های ورزشی، استخرهای روباز و سرپوشیده و… صادر می شود.

تغییر کاربری زمین و ساختمان چه شرایطی دارد؟

برای تغییر هر نوع کاربری زمین یا ساختمان باید مسیر زیر را طی کنید:

 1. مراجعه به دفاتر خدمات نوسازی
 2. بازرسی از محل مورد نظر
 3. صدور دستور نقشه
 4. تهیه نقشه توسط مالک
 5. صدور پروانه برای کاربری جدید
 6. نوسازی ملک با کاربری جدید

مدارک لازم برای تغییر کاربری  

 1. مدارک شناسایی مالک به همراه سند و مشخصات ملک
 2. برگه تسویه حساب عوارض شهرداری و مالیات
 3. تهیه نقشه ملک جدید و دریافت مجوزهای لازم

جمع بندی

کاربری زمین و ساختمان تعیین کننده نوع بهره برداری از آن زمین یا ساختمان می باشد. آشنایی با انواع کاربری زمین و ساختمان کمک می‌کند تا بتوانید به بهترین وجه ممکن از زمین خود استفاده نمایید.

ما در این نوشته انواع کاربری زمین و ساختمان را معرفی کردیم که از اصلی‌ ترین و مهم‌ ترین آن ها می توان کاربری ساختمان مسکونی، کاربری تجاری و کاربری اداری را نام برد.

آرتا پارسیان، بانک اطلاعات ساختمان های در حال ساخت، به روزترین و جامع ترین بانک اطلاعات ساختمانی است که اطلاعات لیست سازندگان ساختمان در اصفهان، لیست پروژه های در حال ساخت تهران و دیگر استان ها را در اختیار شما عزیزان قرار می دهد. تولید کنندگان و توزیع کنندگان برای معرفی محصولات خود می توانند از بانک اطلاعات ساختمان آرتا پارسیان استفاده کنند.


خدمات شرکت آرتا پارسیان

آرتا پارسیان منبعی از بهترین و کاربردی ترین خدمات ساختمانی با هدف بهبود فروش در صنعت ساختمان ایران.

آموزش بازاریابی و فروش

آموزش بازاریابی و فروش

این دوره متناسب با مدیران و فعالان حوزه صنعت ساختمان تدوین شده و هدف آن توانمند سازی کارشناسان با بکارگیری دانش روز دنیا و بهبود کیفیت و خدمات و محصولات،افزایش فروش است.

بیشتر بدانید
ارسال کاتالوگ محصول مشتری

ارسال کاتالوگ محصول مشتری

حدود نیمی از مهندسین و مصرف کنندگان مصالح ساختمانی از طریق برسی کاتالوگ خرید خود را انجام میی دهند،کاتالوگ چاپی احتمالا بزرگ ترین فاکتور در ایجاد مشتری برای خرید است.

بیشتر بدانید
پنل مدیریت ارسال پیامک

پنل مدیریت ارسال پیامک

اگر شما کسب و کاری دارید که در حوزه محصولات ساختمانی فعالیت می کنید، به راحتی می توانید پیامک هایی را طراحی کرده و برای مشتریان خود به صورت گروهی و یا اختصاصی(با نام مشتری) ارسال کنید.

بیشتر بدانید
نمایشگاه مجازی صنعت ساختمان

نمایشگاه مجازی صنعت ساختمان

نمایشگاه مجازی صنعت ساختمان با هدف افزایش سطح دانش مخاطبان و آشنایی با مباحث روز دنیا همراه با آموزش ها و چالش های پیش رو در کسب و کار ،برگزار گردد.

بیشتر بدانید


برخی از مشتریان آرتا پارسیان

مشتری پروژ های در حال ساخت 1
مشتری پروژ های در حال ساخت 2
مشتری پروژ های در حال ساخت 3
مشتری پروژ های در حال ساخت 4
مشتری پروژ های در حال ساخت 5
مشتری پروژ های در حال ساخت 6
مشاوره رایگان تلفنی