جاوا اسکریپت در مرورگر شما غیرفعال است یا پشتیبانی نمی شود.در ساختمان های ضد لرزه از چه مصالحی استفاده می شود؟

در ساختمان های ضد لرزه از چه مصالحی استفاده می شود؟

  • تاریخ نشر : تیر ۲۹, ۱۴۰۰
  • نویسنده : شرکت آرتا پارسیان
  • تعداد بازدید :


ساختمان های ضد لرزه

زلزله به عنوان یک حادثه طبیعی همواره خساراتی بر روی ساختمان ها و سازه های شهری بر جای خواهد گذاشت. در سال های گذشته و با بروز این حادثه ی تقریبا غیر قابل پیش بینی،خسارات مالی و جانی بسیار زیادی روی داده است. در ادامه این مطلب شرکت آرتا پارسیان، درباره ساختمان های ضد لرزه صحبت خواهیم کرد.

انواع مصالح ضد زلزله

بتن آرمه

به کار بردن بتن آرمه از جمله مهم ترین روش های مقابله با زلزله است. مقاومت فشاری بتن معمولی بالا است اما مقاومت خمشی آن پایین می باشد، از این رو در برابر لرزه های ناشی از زلزله دچار ترک خوردگی خواهد شد.

بلوک هوادار

بلوک هوادار نیز از دیگر موادی است که به علت وزن بسیار سبک بار اضافی بر ساختمان وارد نمی کند و خطرات ناشی از وقوع زلزله را به حداقل می رساند. این بلوک ها نوعی بلوک ساختمانی بوده که بر پایه ماده سیلیس ساخته شده اند.

بلوک سبک

بلوک سبک نیز مانند بلوک های بتنی رایج در بازار است اما برخلاف آن ها از پوکه معدنی ساخته می شود. این بلوک ها همانطور که از نامشان پیداست وزن سبکی دارند، اما در برابر لرزه های زلزله مقاوم بوده و دچار آسیب نمی شوند.

فوم و یونولیت

فوم و یونولیت نیز سبک ترین مصالح ساختمانی هستند که وزن آن ها برای یک ساختمان ناچیز است. این مصالح از پلی استایرن ساخته می شوند و نوعی عایق در برابر تغییرات آب و هوایی، سرما، گرما، رطوبت و صوت به حساب می آیند.

پوشش محافظ ضد زلزله

پوشش محافظتی نوعی ماده است که شبیه بتن می باشد و از خاصیت کشسانی قابل توجهی برخوردار است و مقاومت زیادی در برابر ارتعاشات نسبتا قوی دارد.

ساختمان های ضد لرزه

 

مزایا استفاده از مصالح ضد زلزله در ساختمان سازی

• سبک بودن ساختمان : آجر یا بلوک های بتنی به علت وزن بسیار بالایی که دارند; از کم ترین مقاومت در برابر زلزله برخوردارند. در این نوع ساختمان ها; وقتی نیروی ناشی از زلزله آغاز می شود ، دیوارها فرو ریخته و بعد سقف ریزش می کند.

• به کار گیری مصالح و تکنیک های جدید : پیشرفت در زمینه ساخت و ساز و اختراع مصالح و تکنیک های جدید; در طراحی ساختمان تأثیر شگرفی بر مقاومت خانه ها در برابر زلزله; می گذارد و می تواند مرگ و میر ناشی از زمین لرزه را به شدت کاهش دهد.

• نظم در ساخت و ساز : ویژگی مهم دیگر ساختمان ضد زلزله; نظم ساختمان های ضد لرزه است به این معنی که توزیع جرم ; مقاومت و سختی به گونه ای باشد که هنگام اعمال نیروی زلزله حرکت جانبی; ساختمان یکنواخت باشد . سازه ی منظم انرژی زلزله را به صورت یکنواخت; در کل ساختمان پخش می کند و سبب می شود ساختمان به یکبار فرو نریزد .

• داشتن نقشه اصولی و مهندسی : یک ویژگی ساختمان های ضد لرزه این است; که طبق نقشه اصولی ساخته می شوند و پی ریزی آن ها; و همچنین کلیه مراحل ساخت آن ها به خوبی رعایت شده و تحت نظارت یک شخص متخصص است.

 

چگونه ساختمان های ضد لرزه را تشخیص دهیم ؟

 

ابتدا ابعاد ستون های داخل نقشه را با ابعاد ستون های ساخته شده; مطابقت دهید. در همه ی طبقات معمولا این مقایسه انجام می شود. البته لازم نیست; که همه ی ستون ها اندازه گیری شوند بلکه اندازه گیری دو یا سه ستون کافی است.

ساختمان‌های نوسازی که بیش از سه هزار متر مربع زیربنا دارند; براساس نقشه‌ای ساخته شده‌اند که سازمان نظام مهندسی; آن را تایید و بر روند ساخت نظارت داشته است. این نوع ملک دارای شناسنامه فنی و ملکی است و دارا بودن چنین شناسنامه فنی ای; حکایت از یک ساختمان ضد زلزله دارد.

مطابقت نقشه ساختمان های ضد لرزه با آنچه در نهایت ساخته شده; موضوع مهمی است که اگر شما پیگیر کشف ایمنی ساختمان مورد نظرتان باشید، کمک زیادی به شما می‌کند.

چگونه می توان سازه ضد زلزله ساخت؟

 

طراحی فونداسیون انعطاف پذیر

فونداسیون می تواند به گونه ای طراحی شود که سازه روی پدهای انعطاف پذیری; قرار گیرند و سازه در هنگام زلزله با وارد شدن بار افقی تخریب نگردد.

تقویت ساختار ساختمان

یک ساختمان های ضد لرزه باید شامل دیوار برشی;بادبند و سایر سیستم های باربر جانبی باشد تا بتواند در برابر زلزله; مقاومت قابل قبولی از خود نشان دهد. دیوار برشی; سیستمی موثر برای مقاوم سازی ساختمان در برابر نیروهای جانبی است; که بیشتر در ساختمان های بتی استفاده می شود.

هم چنین مهاربندها در سازه های فولادی به کاربرده شده و وظیفه آن جذب نیروهای جانبی و جلوگیری از تخریب ساختمان است. در نهایت لازم به ذکر است تاثیر مصالحی که در ساخت سازه های ضد زلزله به کار برده می شوند انکار ناپذیر است.

جمع بندی

با پیشرفت دانش عمران،استفاده از مواد و مصالح ساختمانی; نیز دگرگون شده است. مصالح ساختمانی نوین در چنین راستایی و با هدف بهینه سازی; مدیریت زلزله به عرصه بازار مصالح ساختمانی وارد شده است. ساختمان های ضد لرزه در واقع; در هنگام وقوع زلزله تنش ها و فشار های وارده بر سازه را تا حدی مهار می نمایند.

مجموعه آرتا پارسیان اولین بانک اطلاعات ساختمان های در حال ساخت کشوری پروژه های در حال ساخت تهران، ساختمان های در حال ساخت مرکزی جامع را داراست. و درکنار بانک اطلاعات جامع خدمات متعددی را در کنار فروش بانک اطلاعاتی خود ارائه میدهد. شما میتوانید برای گسترش کسب و کار خود از این خدمات بهره ببرید.


خدمات شرکت آرتا پارسیان

آرتا پارسیان منبعی از بهترین و کاربردی ترین خدمات ساختمانی با هدف بهبود فروش در صنعت ساختمان ایران.

آموزش بازاریابی و فروش

آموزش بازاریابی و فروش

این دوره متناسب با مدیران و فعالان حوزه صنعت ساختمان تدوین شده و هدف آن توانمند سازی کارشناسان با بکارگیری دانش روز دنیا و بهبود کیفیت و خدمات و محصولات،افزایش فروش است.

بیشتر بدانید
ارسال کاتالوگ محصول مشتری

ارسال کاتالوگ محصول مشتری

حدود نیمی از مهندسین و مصرف کنندگان مصالح ساختمانی از طریق برسی کاتالوگ خرید خود را انجام میی دهند،کاتالوگ چاپی احتمالا بزرگ ترین فاکتور در ایجاد مشتری برای خرید است.

بیشتر بدانید
پنل مدیریت ارسال پیامک

پنل مدیریت ارسال پیامک

اگر شما کسب و کاری دارید که در حوزه محصولات ساختمانی فعالیت می کنید، به راحتی می توانید پیامک هایی را طراحی کرده و برای مشتریان خود به صورت گروهی و یا اختصاصی(با نام مشتری) ارسال کنید.

بیشتر بدانید
نمایشگاه مجازی صنعت ساختمان

نمایشگاه مجازی صنعت ساختمان

نمایشگاه مجازی صنعت ساختمان با هدف افزایش سطح دانش مخاطبان و آشنایی با مباحث روز دنیا همراه با آموزش ها و چالش های پیش رو در کسب و کار ،برگزار گردد.

بیشتر بدانید


برخی از مشتریان آرتا پارسیان

مشتری پروژ های در حال ساخت 1
مشتری پروژ های در حال ساخت 2
مشتری پروژ های در حال ساخت 3
مشتری پروژ های در حال ساخت 4
مشتری پروژ های در حال ساخت 5
مشتری پروژ های در حال ساخت 6
مشاوره رایگان تلفنی