جاوا اسکریپت در مرورگر شما غیرفعال است یا پشتیبانی نمی شود.روش تخریب استاندارد ساختمان

روش تخریب استاندارد ساختمان

 • تاریخ نشر : اسفند ۲۸, ۱۴۰۱
 • نویسنده : شرکت آرتا پارسیان
 • تعداد بازدید :


تخریب استاندارد ساختمان

یکی از کارهای مهم در ساختمان سازی که قواعد و اصول خاص به خود را دارد، تخریب استاندارد ساختمان است. به خاطر داشته باشید که قبل از آغاز تخریب اصولی ساختمان حتما مجوزهای لازم را از شهرداری کسب کرده باشید. معمولا هر تخریبی با هدف ساخت مجدد و یا بازسازی انجام می گیرد. که همین امر ضرورت پروانه ساخت را برای متقاضی روشن می کند.

تخریب غیر اصولی یکی از حوادث مهمی است که سالیانه جان بسیاری از افراد بی گناه را می گیرد. بالا بودن میزان فوتی های ناشی از تخریب های غیراستاندارد، ضرورت رعایت ایمنی را محکم می کند. به همین دلیل در این مقاله هم ما تصمیم گرفتیم تا درباره تخریب استاندارد ساختمان صحبت کرده و تخریب اصولی ساختمان را بررسی کنیم. پس در ادامه مطلب همراه وب سایت آرتا پارسیان بانک اطلاعات ساختمان های در حال ساخت کشور مانند پروژه های در حال ساخت تهران باشید تا با مراحل تخریب استاندارد آشنا شوید.

تخریب استاندارد ساختمان

در بیشتر مواقع بقایای ساختمان قبلی باید پیش از گودبرداری تخریب بشود. به طور کلی تخریب از خراب کردن گرفته شده است. اما در علم مهندسی به هر عملی که باعث جداسازی مصالح، تجهیزات اعضا و اجزای سازه ای و غیرسازه ای از یک دیگر بشود را تخریب می گویند.

اما تخریب استاندارد ساختمان چیست؟ در حقیقت هدف نهایی تخریب حذف یا نوسازی یک ساختمان است. که این باید حتما به صورت استاندارد انجام شود تا خسارت جانی و مالی برای ساختمان های اطراف نداشته باشد.

روش های تخریب استاندارد ساختمان

 • دستی: در این روش انسان نقش مستقیمی در تخریب ساختمان دارد. از ابزارهای مورد نیاز به تخریب دستی می توانیم به بیل، کلنگ، پتک و حتی ماشین آلات مکانیکی اشاره کنیم.
 • مکانیکی: تخریب مکانیکی همانطور که از نامش پیداست به صورت کامل توسط ماشین آلات مکانیکی انجام می شود و انسان نقش یک هدایتگر را ایفا می کند. این روش به نسبت روش اول دارای سرعت و هزینه بیشتری است.
 • منفجره: تخریب انفجاری توسط افراد خبره انجام می شود. بهتر است این روش زیر نظارت نهادهای ایمنی اجرا شود.

تخریب استاندارد ساختمان

تخریب اصولی ساختمان چگونه و چطور؟

در ساختمان سازی گاهی حوادثی پیش می آید که باید کارفرما از قبل آن ها را پیش بینی کرده باشد. بیمه کردن کارگران یکی از کارهای مهمی است که هر کارفرما باید به آن اهمیت بدهد. یکی از دیگر نکات مهم زمان تخریب توجه به همسایگان ساختمان است. تخریب غیر اصولی یک ساختمان می تواند عواقب غیرقابل جبرانی رقم بزند. پس لازمه یک تخریب اصولی، آشنایی با مراحل آن است که در ادامه بیان خواهیم کرد.

اقدامات قبل از تخریب:

قبل از آغاز تخریب یک سری نکات باید رعایت شوند تا خسارت ها به حداقل برسند:

 • برق ساختمان به طور کامل از پشت کنتور قطع شده باشد.
 • انشعابات گاز از سمت اداره گاز محل، قطع شود.
 • آب ساختمان از شیر فلکه قطع شود.
 • هر گونه تجهیزات از قبیل شیرآلات، آب گرمکن، کولر و… از ساختمان جدا شود.
 • کلیه لامپ ها وکلید پریزها جدا شوند.
 • سیم های برق از داخل دیوارها بیرون کشیده شوند.

مراحل تخریب استاندارد ساختمان:

پیمایش:

پیمایش به دو صورت ساختاری و سازه ای وجود دارد. پیمایش ساختاری شامل: روش ساخت ساختمان، آشنایی با سیستم ساختاری فوندانسیون و تاسیسات زیر زمینی و وضعیت سازه ای می شود. در مقابل پیمایش سازه ای در برگیرنده نوع مواد استفاده شده در سازه، موادی که قبل و بعد از تخریب به کاربرده می شوند، وجود چاه قدیمی، مواد سمی، بررسی وجود مشکلاتی از قبیل نشت آب و فرسایش می شود.

حذف مواد خطرناک:

 در صورتی که متوجه شدید در محدوده ساختمان مواد خطرناکی مانند مواد نفتی و مشتعل وجود دارد حتما قبل از هر اقدامی آن ها را حذف کنید.

آماده سازی برنامه تخریب:

 اگر می خواهید در کاری بهترین شود، حتما برنامه ریزی را جدی بگیرید. زمان برنامه ریزی باید مواردی را که در ادامه می گوییم در آن لحاظ کنید. محل ساختمان، فاصله ساختمان با دیگر سازه ها و خیابان، تعیین ترتیب اجزایی که باید تخریب شوند، روش تخریب، رعایت نکات ایمنی، راه های انتقال نخاله ها زباله های ساختمانی و در نهایت مدت زمانی که تخریب به پایان می رسد.

رعایت ایمنی:

اگر دقت کرده باشید در این مقاله ما بر ایمنی تاکید بسیار زیادی داشتیم. به همین دلیل در این قسمت روش هایی را معرفی می کنیم که تا حدود زیادی خطرات را کاهش می دهند:

 • مهندسان و کارگران با خطرات آشنایی داشته باشند.
 • تمام مواردی که باعث آتش سوزی و حریق می شود حذف شوند.
 • لوازم آتش نشانی در دسترس باشد.
 • تمهیداتی به منظور جلوگیری از سرر و صدا، گرد و خاک و غیر برای کارگران اندیشیده شود.

جمع بندی

در نهایت باید بگوییم که با رعایت تخریب استاندارد ساختمان در هر مرحله از عملیات قدمی مهمی در جهت حفظ جان افراد خواهید برداشت. یکی دیگر از مزایای تخریب اصولی ساختمان استفاده مجدد از مصالح و مقاطعی است که کاملا سالم مانده اند.

آرتاپارسیان؛ بانک اطلاعات ساختمان های در حال ساخت کشور با جمع آوری بانک اطلاعات پیمانکاران اصفهان این امکان را برای شرکت های تولیدی در زمینه ساختمانی فراهم کرده تا با مخاطبان هدف خود بدون هیچ هزینه ای آشنا شوند.


خدمات شرکت آرتا پارسیان

آرتا پارسیان منبعی از بهترین و کاربردی ترین خدمات ساختمانی با هدف بهبود فروش در صنعت ساختمان ایران.

آموزش بازاریابی و فروش

آموزش بازاریابی و فروش

این دوره متناسب با مدیران و فعالان حوزه صنعت ساختمان تدوین شده و هدف آن توانمند سازی کارشناسان با بکارگیری دانش روز دنیا و بهبود کیفیت و خدمات و محصولات،افزایش فروش است.

بیشتر بدانید
ارسال کاتالوگ محصول مشتری

ارسال کاتالوگ محصول مشتری

حدود نیمی از مهندسین و مصرف کنندگان مصالح ساختمانی از طریق برسی کاتالوگ خرید خود را انجام میی دهند،کاتالوگ چاپی احتمالا بزرگ ترین فاکتور در ایجاد مشتری برای خرید است.

بیشتر بدانید
پنل مدیریت ارسال پیامک

پنل مدیریت ارسال پیامک

اگر شما کسب و کاری دارید که در حوزه محصولات ساختمانی فعالیت می کنید، به راحتی می توانید پیامک هایی را طراحی کرده و برای مشتریان خود به صورت گروهی و یا اختصاصی(با نام مشتری) ارسال کنید.

بیشتر بدانید
نمایشگاه مجازی صنعت ساختمان

نمایشگاه مجازی صنعت ساختمان

نمایشگاه مجازی صنعت ساختمان با هدف افزایش سطح دانش مخاطبان و آشنایی با مباحث روز دنیا همراه با آموزش ها و چالش های پیش رو در کسب و کار ،برگزار گردد.

بیشتر بدانید


برخی از مشتریان آرتا پارسیان

مشتری پروژ های در حال ساخت 1
مشتری پروژ های در حال ساخت 2
مشتری پروژ های در حال ساخت 3
مشتری پروژ های در حال ساخت 4
مشتری پروژ های در حال ساخت 5
مشتری پروژ های در حال ساخت 6
مشاوره رایگان تلفنی