جاوا اسکریپت در مرورگر شما غیرفعال است یا پشتیبانی نمی شود.روش های تخریب ساختمان کدامند؟

روش های تخریب ساختمان کدامند؟

  • تاریخ نشر : اسفند ۱۵, ۱۴۰۰
  • نویسنده : شرکت آرتا پارسیان
  • تعداد بازدید :


روش های تخریب ساختمان

امروزه از انواع روش های تخریب ساختمان با توجه به بودجه اقتصادی، شرایط محیطی ساختمان های مجاور و تجهیزات در دسترس، استفاده می شود. با توجه به محدودیت هر روش و شیوه های انجام آن هنگام تخریب باید از روش مناسبی استفاه شود. در روش های تخریب ساختمان، فضایی که ساختمان یا سازه اشغال کرده است آزاد و برای ساخت سازه های جدید آماده می شود. یکی از دلایل تخریب ساختمان ها، قدیمی شدن بافت و ساخت آن ها است که می تواند دلایل مختلفی داشته باشد. همچنین ساختمان ها و سازه هایی که غیراصولی ساخته شده باشند هم شامل فرایند تخریب می شوند. تخریب به صورتی باید انجام شود که به ساختمان ها و سازه های مجاور آسیبی نرساند. در ادامه مطلب از بانک اطلاعات صنعت ساختمان آرتا پارسیان، به بررسی انواع روش های تخریب ساختمان می پردازیم.

 

تجهیزات تخریب ساختمان

استفاده از تجهیزات و ابزارهای مختلف جهت بازسازی سازه، حذف و تعمیر را تخریب ساختمان می گویند. ساختمان هایی که در اثر عوامل محیطی فرسوده شدند و قابلیت بازسازی ندارند و همچنین ساختمان های کلنگی که پی و اسکلت استاندارد ندارند، تخریب می شوند.

برای انجام فرایند تخریب نیاز به لوازم و تجهیزاتی است که شما را با آن ها آشنا می کنیم. تجهیزات تخریب سازه بسته به روش های تخریب ساختمان مورد استفاده قرار می گیرند، که شامل موارد زیر است:

  • بولدوزر: در تخریب ساختمان های کوچک و جهت انتقال آوار و خاک به کامیون ها از بولدوزر استفاده می شود.
  • بیل مکانیکی: در ساختمان های بلند یکی از روش های تخریب ساختمان استفاده از بیل مکانیکی است که مجهز به بازوی تخریب گر است. عملیات تخریب از بالا به پایین انجام می شود.
  • پتک: برای ساختمان ها با ارتفاع کم و دیوارهای کوچک از پتک استفاده می شود. استفاده از پتک این امکان را می دهد که بتوانید از اجزای سازه دوباره استفاده کنید.
  • گوی یا توپ تخریب: در سازه هایی با تعداد طبقات بالا از گوی تخریبی آویزان از جرثقیل استفاده می شود. مهم است اپراتور یا شخصی که هدایتگر جرثقیل است مهارت لازم را برای کنترل و هدایت گوی داشته باشد.
  • مواد منفجره: استفاده از مواد منفجره هم یکی از روش های تخریب ساختمان است که در ستون ها و پی ساختمان قرار داده می شود و با انفجار به راحتی سازه تخریب می شود. به دو روش سقوط در جای خود و سقوط مانند درخت اجرا می شود.

 

روش های تخریب ساختمان چگونه است؟

در ادامه مطلب از آرتا پارسیان؛ که در زمینه فروش بانک اطلاعات ساختمانی؛ مانند بانک اطلاعات پیمانکاران ساختمان در اصفهان فعالیت می کنند؛ شما را با روش های تخریب ساختمان آشنا می کنیم.

 

اهمیت روش های تخریب ساختمان

 

تخریب ماشینی در روش های تخریب ساختمان:

جهت تخریب سازه و ساختمان های با تعداد طبقات متوسط و بالا از ماشین هیدرولیکی با بازوی کوتاه استفاده می شود. از جرثقیل ها جهت جابه جایی ماشین آلات در طبقات استفاده می کنند. همچنین با ایجاد رمپ می توان رفت و آمد ماشین آلات مکانیکی را امکان پذیر کرد. نکته مهمی که نباید فراموش شود این است که کف طبقات مستحکم باشد و تحمل وزن ماشین آلات و بار ناشی از کارکردن آن ها را داشته باشد. برای تامین استحکام کف; می توان از شمع گذاری در زیر طبقه در حال تخریب استفاده کرد; تا فرایند تخریب با ایمنی لازم و راحت تر انجام شود.

 

روش تخریب دستی:

در این روش نیروی کار ماهر شروع به تخریب ساختمان می کند و اگر طبق اصول، کار انجام شود هزینه کمتری نسبت به دیگر روش های تخریب ساختمان دارد. مزیت این روش این است که امکان بازیافت مصالح وجود دارد اما سرعت کار پایین است. در این روش از بالاترین نقطه تخریب شروع می شود و طبق مسیر بارگذاری؛ اول کف ها؛ سپس تیرهای فرعی و اصلی ستون؛ دیوار های برشی و پی؛ برداشته می شود.

 

استفاده از گوی تخریب در روش های تخریب ساختمان:

یکی از روش های تخریب ساختمان که امروزه از آن کمتر استفاده می شود، گوی تخریب است. گوی فولادی که دارای وزن 6 تن است از ماشین یا جرثقیل توسط یک بازو آویزان می شود و تخریب صورت می گیرد. اعمال ضربه به سازه های بتنی توسط گوی تخریب انجام می شود. تغییر گوی فولادی از شکل کروی به گلابی شکل؛ باعث شده است که علاوه بر بازگشت راحت تر به مکان اولیه خود؛ در تخریب دیوار و سقف داخل مصالح گیر نکند.

 

ماشین بازو بلند هیدرولیکی در روش های تخریب ساختمان:

به دلیل بلند بودن بازوی ماشین نیاز به ایجاد ایستگاه در طبقات و مستحکم سازی کف نیست و فرایند تخریب از بیرون سازه انجام می شود. در روش های تخریب ساختمان ماشین بازو بلند نسبت به روش تخریب ماشینی، هزینه کمتر و سرعت بیشتری دارد. به دلیل داشتن بازوی بلند دسترسی به طبقات بالاتر آسان تر است و برای مخروبه ها و سازه های نا ایمن، مناسب تر است. حداقل فضای لازم بین ساختمان و ماشین آلات باید با نصف ارتفاع ساختمان برابر باشد.

 

روش تخریب انفجاری:

از روش های تخریب ساختمان که تخصصی است و نیاز به برنامه ریزی و محاسبات بیشتر دارد، روش انفجاری است. بسته به حجم سازه علاوه بر آلودگی صوتی، گرد و خاک ایحاد می شود و پاکسازی آن منطقه چند ماه طول می کشد. قبل از انجام انفجار ابتدا سازه را با کمک روش های برش دیوارهای برشی یا ستون، تضعیف می کنند و سپس انفجار صورت می گیرد.

 

برش با اره در روش های تخریب ساختمان:

می توانید ترکیب با دیگر روش های تخریب یا به صورت مستقل از آن در تخریب ساختمان استفاده کنید. با کمک اره دیوارها، قطعات بتنی و دال ها به قطعات کوچک برش داده می شوند. در مکان هایی که امکان ایجاد سروصدا نیست و نیاز به دقت بالا است، از برش با اره استفاده می شود. بسته به نیاز پروژه می توان از اره های زنجیری، صفحه دیسکی مخصوص برش دیوار و سیمی استفاده کرد.

 

روش تخریب غیر انفجاری:

در این روش با حفر سوراخ در سنگ، بتن و دیگر مصالح به کار رفته در سازه، مواد غیر انفجاری مخصوص تخریب را درون سوراخ ها قرار می دهند. طی واکنش های شیمیایی این مواد با مصالح؛ که باعث انبساط می شوند و در نتیجه تنش های کششی صورت گرفته؛ مصالح خرد و شکسته می شوند. در این روش لازم است برای فرو ریزش و انتقال آوارها از روش های مکانیکی دیگری هم کمک گرفته شود.

 

جمع بندی

روش های تخریب ساختمان کمک می کند تا بر اساس شرایط، نوع اسکلت سازه، تجهیزات قابل دسترس و میزان زمانی که تخریب باید انجام شود از یکی از روش ها یا ترکیبی از دو روش استفاده شود. انتخاب بهرین روش، رعایت اصول و نکات و تامین ایمنی کارگران کمک می کند تا فرایند تخریب راحت انجام شود. بانک اطلاعاتی ساختمان های در حال ساخت آرتا پارسیان؛ به روزترین و کامل ترین بانک اطلاعات ساختمانی است؛ که اطلاعات لیست سازندگان ساختمان در اصفهان؛ ساختمان های در حال ساخت تهران و دیگر استان ها را در اختیار شما عزیزان قرار می دهد. تولید کنندگان و توزیع کنندگان محصولات ساختمانی; می توانند برای معرفی بهتر محصولات خود; از بانک اطلاعات ساختمان آرتا پارسیان استفاده کنند.


خدمات شرکت آرتا پارسیان

آرتا پارسیان منبعی از بهترین و کاربردی ترین خدمات ساختمانی با هدف بهبود فروش در صنعت ساختمان ایران.

آموزش بازاریابی و فروش

آموزش بازاریابی و فروش

این دوره متناسب با مدیران و فعالان حوزه صنعت ساختمان تدوین شده و هدف آن توانمند سازی کارشناسان با بکارگیری دانش روز دنیا و بهبود کیفیت و خدمات و محصولات،افزایش فروش است.

بیشتر بدانید
ارسال کاتالوگ محصول مشتری

ارسال کاتالوگ محصول مشتری

حدود نیمی از مهندسین و مصرف کنندگان مصالح ساختمانی از طریق برسی کاتالوگ خرید خود را انجام میی دهند،کاتالوگ چاپی احتمالا بزرگ ترین فاکتور در ایجاد مشتری برای خرید است.

بیشتر بدانید
پنل مدیریت ارسال پیامک

پنل مدیریت ارسال پیامک

اگر شما کسب و کاری دارید که در حوزه محصولات ساختمانی فعالیت می کنید، به راحتی می توانید پیامک هایی را طراحی کرده و برای مشتریان خود به صورت گروهی و یا اختصاصی(با نام مشتری) ارسال کنید.

بیشتر بدانید
نمایشگاه مجازی صنعت ساختمان

نمایشگاه مجازی صنعت ساختمان

نمایشگاه مجازی صنعت ساختمان با هدف افزایش سطح دانش مخاطبان و آشنایی با مباحث روز دنیا همراه با آموزش ها و چالش های پیش رو در کسب و کار ،برگزار گردد.

بیشتر بدانید


برخی از مشتریان آرتا پارسیان

مشتری پروژ های در حال ساخت 1
مشتری پروژ های در حال ساخت 2
مشتری پروژ های در حال ساخت 3
مشتری پروژ های در حال ساخت 4
مشتری پروژ های در حال ساخت 5
مشتری پروژ های در حال ساخت 6
مشاوره رایگان تلفنی