جاوا اسکریپت در مرورگر شما غیرفعال است یا پشتیبانی نمی شود.ساختمان از لحاظ سازه و مصالح مصرفی چند نوع است؟

ساختمان از لحاظ سازه و مصالح مصرفی چند نوع است؟

  • تاریخ نشر : تیر ۱۲, ۱۴۰۱
  • نویسنده : شرکت آرتا پارسیان
  • تعداد بازدید :


ساختمان از لحاظ سازه

ساختمان از لحاظ سازه و مصالح مصرفی به چند دسته مختلف تقسیم می شود. هنگام ساخت و ساز، انتخاب نوع سازه ساختمان اهمیت بسیار زیادی دارد. بر اساس شرایط فنی، آب و هوایی (اقلیمی) و اجرایی یکی از انواع ساختمان از لحاظ سازه و مصالح انتخاب می شود. کیفیت مصالح انتخابی در استحکام سازه ساختمان هم تاثیر زیادی دارد; که مهندسین ناظر ساختمان و مالک آن; باید انتخاب مناسبی داشته باشند. در ساخت سازه های ساختمانی از انواع مصالح جدید و سنتی مانند کامپوزیت، بتن های ترکیبی، خشت و آجر استفاده می شود. در ادامه مطلب از وب سایت آرتا پارسیان؛ که در زمینه فروش بانک اطلاعات ساختمانی؛ مانند بانک اطلاعات پیمانکاران ساختمان در اصفهان فعالیت می کنند؛ شما را با انواع ساختمان از لحاظ سازه آشنا می کنیم.

انواع ساختمان از لحاظ سازه

اسکلت ساختمان یا سازه از فونداسیون، سقف، ستون ها و تیرها تشکیل شده است و کار آن حفظ شاکله ساختمان است و همچنین جداره ها و کف را نگه می دارد. برای حفظ تعادل ساختمان، سازه بارهای وارده بر ساختمان را تحمل می کند و به محیط اطراف انتقال می دهد. استفاده از سازه و مصالح مصرفی سنتی بیشتر در قدیم کاربرد داشتند; که علاوه بر زمان طولانی اجرای کار; ساختمان را سنگین تر می کنند. استفاده از سازه های پیشرفته و جدید سرعت کار را بالا برده و باعث اتفاقات خوب در صنعت ساختمان سازی شده است. در ادامه مطلب از آرتا پارسیان؛ بانک اطلاعات ساختمان در کشور؛ مانند ساختمان های در حال ساخت تهران و لیست پروژه های در حال ساخت اصفهان؛ شما را با انواع ساختمان از لحاظ سازه آشنا می کنیم.

ساختمان از لحاظ سازه و سازه سنتی:

سازه های سنتی بر مبنای تجربه اجرا شدند و محدودیت ها و آیین نامه های اجرایی بر اساس تجربه و آمار شکل گرفته است. در سازه های سنتی بارهای قائم را دیوارها تحمل می کنند و علاوه بر اتصال شناژ و کلاف های قائم و افقی دیوارها، بار سقف بر روی دیوار ها را توزیع می کند. در ساخت ساختمان استفاده از سازه سنتی برای ساختمان با دو طبقه و فاصله 8 متر از سطح زمین قابل اجرا است و هنگام نقشه کشی و معماری پلان ها باید به این نکته توجه شود.

ساختمان با سازه بتنی:

یکی از انواع ساختمان از لحاظ سازه، سازه بتنی است که مصالح و متریال مصرفی اصلی آن بتن است. به دلیل مقاومت و استحکام بتن، استفاده از سازه بتنی در تمام شرایط آب و هوایی قابل اجرا است. اگر هنگام ساخت؛ پوشش بتن به درستی انجام شود؛ علاوه بر طول عمر بالا؛ رطوبت و نم نمی تواند آسیبی به ساختمان برساند. در سازه بتنی به دلیل اینکه قالب بندی و آرماتوربندی تخصصی و زمان بر است، طراحی و اجرای سازه آن باید توسط متخصص انجام شود. به دلیل خاصیت شکل پذیری قالب بتن و آرماتور می توان در تمام مقاطع مختلف آن را اجرا نمود. سازه بتنی نسبت به سازه فلزی صلبیت بیشتری دارد و در برابر آتش سوزی مقاوم است. تنها نکته مهم این است که نزدیک مکانی که در آن ساختمان سازی انجام می شود، آزمایشگاه مکانیک خاک جهت آزمایش بتن مورد استفاده باشد.

انواع ساختمان از نظر سازه

ساختمان با سازه آجری:

در ساختمان های دو طبقه از سازه و اسکلت آجری استفاده می شود. از پروفیل های آجری و فولادی برای ساخت سقف و طاق به صورت ضربی استفاده می شود. در ساختمان از لحاظ سازه اجری، عرض دیوارهای حمال نباید از 35 سانتی متر کمتر باشد.

ساختمان با سازه فلزی:

متریال اصلی که در سازه فلزی مورد استفاده قرار می گیرد فولاد است. اتصالات این سازه از نوع پرچی، جوشی و پیچی است و به دلیل قابلیت مونتاژ سازه فلزی قبل از نصب، اجرای آن زمان کمتری می برد. در انواع ساختمان از لحاظ سازه استفاده از سازه فلزی; به دلیل نوع اتصال تیرها و ستون ها; امکان ایجاد طبقات بیشتر را می دهد. اگر اتصالات دارای پوشش ضد زنگ باشند و بر اساس ضوابط اتصالات انجام شود، مقاومت بالایی دارد.

ساختمان با سازه صنعتی:

سازه صنعتی با روش های LSF (قاب سبک فلزی)،ICF (قالب عایق ماندگار)، B&N (سازه فلزی با اتصالات پیچ و مهره) و TCF (قالب های تونلی) ساخته می شود. اسکلت آن می تواند فلزی یا بتنی و یا ترکیبی از هر دو باشد، به همین جهت به آن سازه مستقل می گویند. بسته به نوع روشی که سازه صنعتی ساخته می شود، نحوه اتصالات آن متفاوت است. در روش قاب های سبک فلزی برای اتصالات از پیچ و مهره و ورق فولاد سرد نوردشده استفاده می شود. روش قالب عایق ماندگار برای سازه بتنی است و جنس قالب دو طرف دیوار از پلی استایرن است. در روش قالب های تونلی از بتن مسلح برای قالب بندی، آرماتوربندی و بتن ریزی به صورت همزمان استفاده می شود.

ساختمان با سازه چوبی:

استفاده از این سازه در مکان ها و مناطقی که چوب قیمت پایینی دارد، امکان پذیر است. در کشور ما بیشتر در ویلاها و باغ ها جهت ساخت اتاق و کلبه از چوب استفاده می شود.

انواع ساختمان از لحاظ مصالح مصرفی:

ساختمان از لحاظ متریال و مصالح مصرفی مانند ساختمان از لحاظ سازه به چند دسته تقسیم می شود، که شامل موارد زیر است:

  • ساختمان فلزی: در اسکلت آن ها از انواع پروفیل های فولادی استفاده می شود.
  • ساختمان صنعتی: برای ساختمان های ورزشی، کارخانجات صنعتی و تعمیرگاه ها استفاده می شود و ترکیبی است.
  • ساختمان بتنی: با استفاده از بتن آرمه سازه و ساختمان محکمی ساخته می شود.
  • ساختمان خشت و گلی: بیشتر در روستاها کاربرد دارد و کاه گل استفاده می شود.
  • ساختمان چوبی: مواد اصلی تشکیل دهنده چوب است.
  • ساختمان پیش ساخته: اسکلت آن ها می تواند فولادی، بتن پیش ساخته یا بتن باشد.

جمع بندی

ساختمان از لحاظ سازه انواع محتلفی دارد که هر کدام دارای مزایا و معایبی هستند. با توجه به شرایط آب و هوایی و زمین ساخت ساختمان می توان یکی از انواع سازه را انتخاب نمود. برای این کار بهتر است از مهندسین و مشاوران متخصص در این زمینه کمک بگیرید. آرتا پارسیان بانک اطلاعات ساختمان های در حال ساخت؛ به روزترین و کامل ترین بانک اطلاعات ساختمان در کشور است؛ که اطلاعات پروژه های بزرگ در حال ساخت اصفهان؛ لیست پروژه های در حال ساخت تهران و دیگر استان ها را در اختیار شما قرار می دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر به بانک اطلاعات ساختمان آرتا پارسیان مراجعه کنید.


خدمات شرکت آرتا پارسیان

آرتا پارسیان منبعی از بهترین و کاربردی ترین خدمات ساختمانی با هدف بهبود فروش در صنعت ساختمان ایران.

آموزش بازاریابی و فروش

آموزش بازاریابی و فروش

این دوره متناسب با مدیران و فعالان حوزه صنعت ساختمان تدوین شده و هدف آن توانمند سازی کارشناسان با بکارگیری دانش روز دنیا و بهبود کیفیت و خدمات و محصولات،افزایش فروش است.

بیشتر بدانید
ارسال کاتالوگ محصول مشتری

ارسال کاتالوگ محصول مشتری

حدود نیمی از مهندسین و مصرف کنندگان مصالح ساختمانی از طریق برسی کاتالوگ خرید خود را انجام میی دهند،کاتالوگ چاپی احتمالا بزرگ ترین فاکتور در ایجاد مشتری برای خرید است.

بیشتر بدانید
پنل مدیریت ارسال پیامک

پنل مدیریت ارسال پیامک

اگر شما کسب و کاری دارید که در حوزه محصولات ساختمانی فعالیت می کنید، به راحتی می توانید پیامک هایی را طراحی کرده و برای مشتریان خود به صورت گروهی و یا اختصاصی(با نام مشتری) ارسال کنید.

بیشتر بدانید
نمایشگاه مجازی صنعت ساختمان

نمایشگاه مجازی صنعت ساختمان

نمایشگاه مجازی صنعت ساختمان با هدف افزایش سطح دانش مخاطبان و آشنایی با مباحث روز دنیا همراه با آموزش ها و چالش های پیش رو در کسب و کار ،برگزار گردد.

بیشتر بدانید


برخی از مشتریان آرتا پارسیان

مشتری پروژ های در حال ساخت 1
مشتری پروژ های در حال ساخت 2
مشتری پروژ های در حال ساخت 3
مشتری پروژ های در حال ساخت 4
مشتری پروژ های در حال ساخت 5
مشتری پروژ های در حال ساخت 6
مشاوره رایگان تلفنی