جاوا اسکریپت در مرورگر شما غیرفعال است یا پشتیبانی نمی شود.مراحل گرفتن پروانه و جواز ساختمان

مراحل گرفتن پروانه و جواز ساختمان

  • تاریخ نشر : تیر ۶, ۱۴۰۰
  • نویسنده : شرکت آرتا پارسیان
  • تعداد بازدید :


پروانه و جواز ساختمان

پروانه و جواز ساختمان به پرونده رسمی از شهرداری گفته می شود، که به مالک یا پیمانکار اجازه می‌دهد تا پروژه ساخت و ساز یا بازسازی را طبق چهارچوبی مشخص شروع به ساخت و ساز کند و ادامه دهد. انجام هرگونه عملیات ساختمان سازی بدون صدور پروانه ساختمان از سمت شهرداری غیرقانونی محسوب می شود. در صورتی که ساخت و ساز بدون مجوز صورت گیرد، توسط مراجع نظارت بر ساختمان متوقف خواهد شد. این استاندارها برای اطمینان از ایمنی صاحبان فعلی یا بعدی ساختمان در ساختمان سازی در نظر گرفته می شود. در ادامه این مطلب از شرکت آرتا پارسیان به بررسی مراحل صدور پروانه ساختمان می پردازیم. با ما همراه باشید.

پروانه ساختمانی یا مجوز ساخت چیست ؟

پروانه و جواز ساختمان، دفترچه ‌ای است که شهرداری‌ ها یا سایر مراجع صدور پروانه و جواز ساختمان مانند همیاری شهرداری، دهیاری و یا مراکز خدمات الکترونیک شهر، صادر کرده و در اختیار مالک ساختمان قرار می‌دهد. صدور پروانه و جواز ساختمان باید قبل از شروع پروژه صورت گیرد. برای احداث هرگونه ساختمان، باید پروانه ساختمان را از مرجع ذیصلاح دریافت گردد. بر این اساس، انجام ساخت و ساز بدون پروانه و جواز ساختمان و مجوزهای لازم، غیرقانونی است. در صورت تخلف، مراجع مربوطه، موظف به جلوگیری از ساختمان های بدون پروانه ساختمان هستند.

 

پروانه و جواز ساختمان

 

پروانه و جواز ساختمان شامل چه اطلاعاتی است؟

برای بهره‌مندی از تسهیلات بانکی، بیمه شدن ساختمان و افراد مشغول کار در ساختمان، جلوگیری از بروز حوادث ساختمانی و استفاده از تجارب فنی و مهندسی نیاز به اخذ پروانه ساختمان است. در پروانه ساختمان اطلاعاتی وجود دارد که در ادامه به صورت موردی بیان شده اند.

• مساحت زیر بنا
• تعداد طبقات
• نوع اسکلت ساختمان
• مشخصات متقاضی صدور پروانه
• شماره پلاک ثبتی ملک
• نام مهندسین ناظر
• تاریخ صدور پروانه
• کروکی زمین

برای دریافت پروانه و جواز ساختمان چه مراحلی را باید طی کنیم؟

تقاضای تشکیل پرونده

مراحل گرفتن پروانه ساخت در طی چند مرحله طی می شود. اولین مرحله برای صدور پروانه ساختمان، تقاضای تشکیل پرونده هست. در این مرحله مالک ساختمان باید به شهرداری یا دفاتر خدمات الکترونیک محلی که ملک در آن واقع است، مراجعه کند. مالک باید مدارک خود را برای تشکیل پرونده ارائه دهد.

بازدید از ملک توسط کارشناسان شهرداری

در مرحله بعدی با دستور مسئول شهرسازی، یکی از کارشناسان شهرداری برای بازدید از ملک مراجعه و مشخصات آن که شامل عرض خیابان، مساحت ملک و غیره را ثبت می‌کند.

بررسی گزارش مأمور فنی و کاربری ملک

در ادامه مراحل اخذ پروانه ساختمان، در برخی از شهرهای بزرگ مثل تهران طرح تفصیلی اجرا می‌شود. طرح تفصیلی یعنی قوانین ساخت و ساز در هر نقطه شهر مشخص‌شده است. کارشناس طرح تفصیلی کاربری ملک را در طرح جامع و تفصیلی شهر معین می‌کند.

تهیه نقشه ساختمان

پس از طی این مراحل شهرداری بر اساس گزارش کارشناس به مالک اعلام می‌کند که نقشه‌ای از ساختمان را تهیه کند. سپس طراحی نقشه ساختمان به مهندس معمار ارجاع می‌شود. و بعد از تهیه نقشه، باید نقشه به شهرداری برای تایید ارسال شود.

پرداخت عوارض شهرداری

در مرحله بعدی از مراحل اخذ پروانه ساختمان مالک یا متقاضی پروانه ساخت باید عوارضی را با عنوان عوارض نوسازی و شهرداری بر مبنای مساحت ساختمان و کاربری آن را پرداخت نماید.

آماده کردن مدارک پیش نویس

در گام بعدی مالک باید مدارک مورد نیاز برای صدور پروانه ساختمان را آماده کند.

صدور پروانه

پس از انجام مراحل اخذ پروانه ساختمان که در بالا ذکر شد، به ترتیب رئیس اداره صدور پروانه ساختمان، معاون شهرسازی و معماری شهرداری باید مراحلی که برای صدور مجوز طی شده است را تأیید نمایند. در نهایت شهردار صدور پروانه ساختمان را تأیید می‌کند و پروانه ساختمان صادر می‌شود.

تمدید پروانه ساختمانی

مالک ساختمان موظف است در زمان تعیین شده به اتمام به موقع ساختمان اقدام کند. این کار به منظور جلوگیری از متروکه ماندن آن‌ها و ممانعت از ایجاد مشکلات ترافیکی و اجتماعی است. در صورتی که در مهلت مقرر ساختمان احداث نشود پروانه ساختمانی‌ با در طی مراحل زیر تمدید یا تجدید خواهد شد.

مدارك ذيل توسط مالك تهيه شود:

  1. تكميل فرم درخواست تمديد پروانه ساختمان
  2. ارائه فيش پرداخت شده عوارض نوسازي در صورتي كه نوسازي شده باشد.
  3. ارائه درخواست به شهردار جهت اخذ دستور
  4. ثبت شماره و تاريخ در دبيرخانه
  5. تعيين زمان جهت بازديد توسط كارشناس دفتر فني
  6. بازديد كارشناس دفتر فني شهرداري از محل
  7. بازديدكارشناس شهرداري از محل و تنظیم گزارش وضع موجود
  8. تكميل فرم گزارش عمليات روند اجراي ساختمان توسط مهندس ناظر ساختمان

جمع بندی

در این مقاله از شرکت آرتا پارسیان درباره مراحل گرفتن پروانه ساخت صحبت کردیم. پروانه و جواز ساختمان مجوزی است که پیش از اقدام به هر گونه عملیات ساخت و ساز از مراجع مربوطه مانند شهرداری دریافت می شود.

شرکت آرتا پارسیان با فعالیت در زمینه بانک اطلاعاتی ساختمان های در حال ساخت این امکان را برای شما فراهم نموده‌ است که شما با صرف کم‌ترین هزینه بتوانید به بانک اطلاعاتی ساختمان های در حال ساخت کشوری و استانی دسترسی پیدا کنید. بانک اطلاعاتی ساختمان شرکت آرتا پارسیان شامل بانک اطلاعاتی ساختمان های در حال ساخت استان هایی مانند ساختمان های در حال ساخت تهران، ساختمان های در حال ساخت مشهد، ساختمان های در حال ساخت یزد، ساختمان های در حال ساخت مرکزی و دیگر استان های کشور است. شما با تهیه بانک اطلاعاتی ساختمان شرکت آرتا پارسیان می توانید پروژه‌های در حال ساخت را در سطح کشور شناسایی کنید. با شماره سازندگان ساختمان تماس بگیرید و بازاریابی هدفمند خود را شروع کنید.

 


خدمات شرکت آرتا پارسیان

آرتا پارسیان منبعی از بهترین و کاربردی ترین خدمات ساختمانی با هدف بهبود فروش در صنعت ساختمان ایران.

آموزش بازاریابی و فروش

آموزش بازاریابی و فروش

این دوره متناسب با مدیران و فعالان حوزه صنعت ساختمان تدوین شده و هدف آن توانمند سازی کارشناسان با بکارگیری دانش روز دنیا و بهبود کیفیت و خدمات و محصولات،افزایش فروش است.

بیشتر بدانید
ارسال کاتالوگ محصول مشتری

ارسال کاتالوگ محصول مشتری

حدود نیمی از مهندسین و مصرف کنندگان مصالح ساختمانی از طریق برسی کاتالوگ خرید خود را انجام میی دهند،کاتالوگ چاپی احتمالا بزرگ ترین فاکتور در ایجاد مشتری برای خرید است.

بیشتر بدانید
پنل مدیریت ارسال پیامک

پنل مدیریت ارسال پیامک

اگر شما کسب و کاری دارید که در حوزه محصولات ساختمانی فعالیت می کنید، به راحتی می توانید پیامک هایی را طراحی کرده و برای مشتریان خود به صورت گروهی و یا اختصاصی(با نام مشتری) ارسال کنید.

بیشتر بدانید
نمایشگاه مجازی صنعت ساختمان

نمایشگاه مجازی صنعت ساختمان

نمایشگاه مجازی صنعت ساختمان با هدف افزایش سطح دانش مخاطبان و آشنایی با مباحث روز دنیا همراه با آموزش ها و چالش های پیش رو در کسب و کار ،برگزار گردد.

بیشتر بدانید


برخی از مشتریان آرتا پارسیان

مشتری پروژ های در حال ساخت 1
مشتری پروژ های در حال ساخت 2
مشتری پروژ های در حال ساخت 3
مشتری پروژ های در حال ساخت 4
مشتری پروژ های در حال ساخت 5
مشتری پروژ های در حال ساخت 6
مشاوره رایگان تلفنی