جاوا اسکریپت در مرورگر شما غیرفعال است یا پشتیبانی نمی شود.مزایای استفاده از بتن اسفنجی در ساختمان سازی چیست؟

مزایای استفاده از بتن اسفنجی در ساختمان سازی چیست؟

  • تاریخ نشر : مهر ۱۰, ۱۴۰۱
  • نویسنده : شرکت آرتا پارسیان
  • تعداد بازدید :


بتن اسفنجی

بتن اسفنجی یا بتن متخلل یکی از انواع بتن است که نسبت به بتن معمولی آب کمتری دارد و یک ساعت بعد از اختلاط بتن، آب موجود در آن به طور کامل تبخیر می شود. ۱۵ الی ۲۵ درصد فضای بتن متخلل خالی است و آب می تواند به راحتی از آن عبور کند. در حالت کلی بتن اسفنجی یا متخلل یک بتن غیر سازه ای است که برای شیب بندی، ساخت پانل های جداکننده، تولید عایق حرارتی و صوتی و کف سازی از آن استفاده می شود. این بتن متخلل قابلیت سازه ای شدن را دارد و از نوع سازه ای آن می توان در ساخت قطعات پیش ساخته مسلح، انواع بلوک و ساخت قطعات ساختمانی استفاده کرد.

در ادامه مطلب از وب سایت آرتا پارسیان؛ که در زمینه فروش بانک اطلاعات ساختمان؛ مانند بانک اطلاعات پیمانکاران ساختمان در اصفهان؛ به افراد شاغل در زمینه مصالح ساختمانی خدمات ارائه می دهند؛ به بررسی کاربرد و مزایای بتن متخلل می پردازیم.

بتن اسفنجی در ساختمان سازی

در حالت کلی بتن اسفنجی از سیمان، شن، آب و ماسه تشکیل شده است. در بعضی مواقع برای تولید آن از ماسه استفاده نمی شود. در ساختمان سازی از انواع بتن و بتن متخلل جهت سفت کاری استفاده می شود. بتن متخلل علاوه بر مقاومت بالا; سبک وزن است و هنگام استفاده در ساختمان سازی; بار مرده ساختمان را کم می کند. از این بتن به دلیل مقاومت بالا در برابر یخ زدگی می توان در مناطق سردسیر استفاده کرد. سوراخ های موجود در بتن اسفنجی به صورت پیوسته هستند و علاوه بر عبور آب؛ سنگ فرش مستحکم و بادوامی را ایجاد می کنند؛ که نسبت به آسفالت سنتی استحکام و دوام بالاتری دارد.

مواد افزودنی بتن متخلل:

در ساختار و تولید بتن اسفنجی می توان به جای سیمان از خاکستر بادی، گاز سیلیس و روباره استفاده کرد. این مواد و متریال ها بر روی مقاومت بتن، گیرش، نفوذپذیری و میزان تخلل تاثیر می گذارند و باعث می شوند که بتن متخلل عملکرد بهتری داشته باشد. در ادامه مطلب از بانک اطلاعات ساختمان آرتا پارسیان؛ مانند لیست پروژه های در حال ساخت تهران؛ شما را با ویژگی های این سه متریال آشنا می کنیم.

خاکستر بادی:

خاکستر بادی از زغال سنگ سوزان در نیروگاه های برق تولید می شود. به مقدار ۶ الی ۶۵ درصد به جای سیمان در بتن اسقنجی استفاده می شود.

گاز سیلیس:

استفاده از گاز سیلیس در بتن، طول عمر و استحکام آن را بالا می برد. در واقع هنگام تولید سیلیکون با دانه بندی کروی شکل و ریز، به عنوان محصول فرعی گاز سیلیس تولید می شود. هنگام استفاده از بتن اسفنجی در ساختمان های بلند جهت بالا بردن مقاومت فشاری به جای سیمان ۵ تا ۱۲ درصد از گاز سیلیس استفاده می شود.

روباره:

درصنایع فولاد محصول زباله، روباره است که می تواند ۲۰ تا ۷۰ درصد جایگزین سیمان در بتن متخلل شود و مقاومت بتن را افزایش دهد.

انواع بتن اسفنجی در ساختمان سازی

با توجه به نوع فرایند تولید بتن اسفنجی به طور کلی به دو دسته کفی و گازی تقسیم می شود که در ادامه شما را با ویژگی های آن ها آشنا می کنیم.

بتن اسفنجی در ساختمان سازی

بتن متخلل کفی:

این بتن سبک وزن از آب، سیمان، کف، شن، خاکستر بادی یا ماسه تشکیل شده است. به دلیل این که میزان کف استفاده در ساختار آن به ۲۰ درصد می رسد به آن بتن کفی می گویند. مقاومت فشاری بالایی دارد و بین ۲/۰ تا ۱۰ نیوتن بر میلی متر مربع متغیر و چگالی خشک آن بین ۳۰۰ تا ۱۶۰۰ کیلوگرم بر مترمکعب است. برای تولید آن سورفاکتانت را درآب حل می کنند و از یک مولد فوم عبور داده می دهند و درنهایت کف پایدار تشکیل می شود. در ملات گچی یا سیمانی، کف تولید شده با آن ها ترکیب می شود تا چگالی هدف به دست آید. به دو روش بیرون از خط تولید و درون خط تولید ساخته می شود.

بتن متخلل گازی:

این بتن از مواد اولیه طبیعی ساخته و علاوه استفاده از سیمان، ماسه، آهک و آب؛ از پودر آلومینیوم هم استفاده می شود؛ که عامل انبساطی است و به نوعی مانند خمیر نان ور می آید. در نهایت بتن ساخته شده دارای ۸۰ درصد هوا است و جهت استفاده در ساختمان سازی به صورت مصالح و بلوک ساخته می شود. به عنوان عایق حرارتی استفاده می شود و نصب سریع و راحتی دارد. به دلیل وزن کم می توان آن را در اندازه ها و ابعاد بزرگ تولید کرد.

مزایای بتن اسفنجی:

از مزایا و ویژگی های خوب بتن اسفنجی یا متخلل می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

  • علاوه بر سازگار بودن با محیط زیست، ضایعات آن به عنوان پوکه مجدد مورد استفاده قرار می گیرد.
  • در چمن استادیوم های فوتبال می توان به عنوان زیر ساز از بتن متخلل استفاده کرد.
  • وزن سبکی دارند و خزش آن ها با بتن معمولی تقریبا برابر است.
  • نسبت به دیگر مصالح ساختمانی مانند آجرهای سفالی و معمولی عایق صوتی، برودتی و حرارتی خوبی هستند و مقاومت خوبی در برابر زلزله و آتش سوزی دارند.
  • با توجه به سبک وزن بودن و نصب راحت؛ دستمزد نصب آن ها پایین است و به دلیل استفاده از ملات کم؛ در هزینه های مصالح ساختمانی استفاده شده؛ صرفه جویی می شود.

معایب بتن متخلل:

از معایب بتن متخلل می تواینم به موارد زیر اشاره کنیم:

  • به دلیل جذب آب بالا و متخلل بودن نمی توان در مکان هایی که نیاز به محصولات غیر قابل نفوذ است، از آن استفاده کرد.
  • مقاومت مکانیکی پایینی دارد.

جمع بندی

از بتن اسفنجی یا بتن متخلل در مکان هایی که نیاز به جذب آب است، استفاده می شود و متریال و محصول کاربردی است. برای اینکه بتن عملکرد خوبی داشته و مجدد قابلیت استفاده داشته باشد، هنگام نصب این بتن باید از پیمانکار متخصص و با تجربه کمک بگیرید. آرتا پارسیان؛ با فراهم کردن بانک اطلاعات ساختمان در کشور؛ مانند لیست سازندگان ساختمان در اصفهان؛ لیست ساختمان های در حال ساخت تهران و دیگر استان ها بستری فراهم کرده است؛ تا افراد شاغل در کسب و کارهای ساختمانی؛ بتوانند محصولات خود را هر چه بیشتر و بهتر به مشتریان عرضه کنند و فروش خود را بالا ببرند.


خدمات شرکت آرتا پارسیان

آرتا پارسیان منبعی از بهترین و کاربردی ترین خدمات ساختمانی با هدف بهبود فروش در صنعت ساختمان ایران.

آموزش بازاریابی و فروش

آموزش بازاریابی و فروش

این دوره متناسب با مدیران و فعالان حوزه صنعت ساختمان تدوین شده و هدف آن توانمند سازی کارشناسان با بکارگیری دانش روز دنیا و بهبود کیفیت و خدمات و محصولات،افزایش فروش است.

بیشتر بدانید
ارسال کاتالوگ محصول مشتری

ارسال کاتالوگ محصول مشتری

حدود نیمی از مهندسین و مصرف کنندگان مصالح ساختمانی از طریق برسی کاتالوگ خرید خود را انجام میی دهند،کاتالوگ چاپی احتمالا بزرگ ترین فاکتور در ایجاد مشتری برای خرید است.

بیشتر بدانید
پنل مدیریت ارسال پیامک

پنل مدیریت ارسال پیامک

اگر شما کسب و کاری دارید که در حوزه محصولات ساختمانی فعالیت می کنید، به راحتی می توانید پیامک هایی را طراحی کرده و برای مشتریان خود به صورت گروهی و یا اختصاصی(با نام مشتری) ارسال کنید.

بیشتر بدانید
نمایشگاه مجازی صنعت ساختمان

نمایشگاه مجازی صنعت ساختمان

نمایشگاه مجازی صنعت ساختمان با هدف افزایش سطح دانش مخاطبان و آشنایی با مباحث روز دنیا همراه با آموزش ها و چالش های پیش رو در کسب و کار ،برگزار گردد.

بیشتر بدانید


برخی از مشتریان آرتا پارسیان

مشتری پروژ های در حال ساخت 1
مشتری پروژ های در حال ساخت 2
مشتری پروژ های در حال ساخت 3
مشتری پروژ های در حال ساخت 4
مشتری پروژ های در حال ساخت 5
مشتری پروژ های در حال ساخت 6
مشاوره رایگان تلفنی