جاوا اسکریپت در مرورگر شما غیرفعال است یا پشتیبانی نمی شود.مزایای استفاده از تکنیک رابیتس در ساختمان سازی

مزایای استفاده از تکنیک رابیتس در ساختمان سازی

 • تاریخ نشر : اسفند ۲۳, ۱۴۰۱
 • نویسنده : شرکت آرتا پارسیان
 • تعداد بازدید :


تکنیک رابیتس

یکی از مواردی که در صنعت ساختمان سازی بسیار مورد استفاده قرار می گیرد، تکنیک رابیتس است. اما رابیتس در کجاها دیده می شود؟ رابیتس بیشتر زمانی مورد استفاده قرار می گیرد که بخواهیم در دیوارها یا سقف های کاذب نورپردازی های متنوع ایجاد کنیم. همچنین در گچ بری، گچ کاری و پوشش برای تیرآهن و آرماتور هم استفاده می شود. حال که درباره تکنیک رابیتس یک توضیح کوتاه دادیم این سوال پیش می آید که اصلا رابیتس چیست؟ به همین دلیل در این مقاله ابتدا به تعریف رابیتس پرداخته و کاربرد آن را در صنعت ساختمان سازی بررسی می کنیم. پس در ادامه مطلب همراه وب سایت آرتا پارسیان، بانک اطلاعات ساختمان های در حال ساخت کشور مانند پروژه های در حال ساخت اصفهان باشید.

تکنیک رابیتس چیست؟

رابیتس یک ورق فلزی به حالت مشبک است. این ورق از گالوانیزه گرم تولید شده و ضخامتی حدود 25% تا 0.5 میلی متر دارد. رابیتس در صنعت ساختمان سازی بیشترین کاربرد را دارد. یکی از جاهایی که از رابیتس بسیار استفاده می شود در پوشش تاسیسات است. ورقه های رابیتس معمولا زمان استفاده در سطح زیرین قرار گرفته و قابل مشاهده نمی باشند. همچنین به دلیل وجود رطوبت در مکان هایی که رابیتس قرار دارد معمولا آن را با ورق های گالوانیزه روی اندود می کنند تا مقاومت آن را افرایش دهند.

کاربرد رابیتس در ساختمان سازی

در صنعت ساختمان سازی رابیتس کاربردهای زیادی دارد. همانطور که در بالا اشاره کردیم این ورق گالوانیزه به دلیل مقاومتی که دارد می تواند در نقش یک فاکتور تقویتی در بخش های مختلف ساختمان به کارگرفته شود. از کاربرد رابیتس در ساختمان سازی می توانیم به موارد ذیل اشاره کنیم:

 • به منظور اجرای گچ بری و گچ کاری در سبک های مختلف.
 • به جهت اجرای دکوراسیون های داخلی.
 • در اجرای سقف کاذب.
 • برای پوشش بتن، سیمان و تیرآهن.
 • برطرف کردن دیوارهایی که ترک خورده اند.
 • آرک های آشپزخانه.
 • استفاده از رابیتس در نمای ساختمان.
 • در نصب پلاستر.

تکنیک رابیتس

انواع رابیتس در صنعت ساختمان سازی

رابیتس ها همانند دیگر مصالح ساختمانی، به چند گروه تقسیم می شوند. این تقسیم بندی براساس ستون، وزن و چشمه رابیتس انجام می پذیرد.

انواع رابیتس براساس وزن

در قسمت های قبلی اشاره کردیم که رابیتس ها از ورق های گالوانیزه ساخته می شوند. با توجه به این امر که ورق ها با ضخامت های مختلف تولید می شوند پس وزن های متفاوتی هم دارند. به بیان ساده تر معیار تعیین وزن در رابیتس ها ضخامت ورق های آن ها است. رابیتس ها براساس وزنی که دارند به چهار گروه: سبک، نیمه سبک، سنگین و نیمه سنگین تقسیم می شوند. که براساس همین هر چه وزن پایین تر بیاید از قیمت آن هم کاسته می شود.

انواع رابیتس براساس ستون

رابیتس ها  براساس نحوه مصرف، در ستون های مختلف تولید می شود. از رایج ترین رابیتس ها در ایران می توانیم به 9 ستونه، 11 ستونه و 13 ستونه اشاره کنیم. هریک از این ستون ها در ساختمان سازی دارای عملکردهای متفاوتی هستند. رابیتس 13 ستونه به نسبت دیگر رابیتس ها دارای کیفیت و قیمت بالاتری است. در مقایسه با کشور ایران رابیتس 17 ستونه در سایر کشورها محبوبیت بیشتری دارد.

انواع رابیتس براساس چشمه

به روزنه های موجود در بین ستون های رابیتس چشمه گفته می شود. چشمه ها دارای اشکال متفاوتی از جمله مربع، لوزی و متوازی الاضلاع هستند. متداول ترین نوع شکل چشمه در ایران نوع متوازی الاضلاع آن است. رابیتس های موجود در بازار ایران دو یا سه چشمه ای می باشد. از وظایف چشمه ها به جذب انرژی می توانیم اشاره کنیم. پس چشمه نباید بیش از حد کوچک یا بزرگ باشد چرا که روزنه کوچک در برابر جذب انرژی مقاومت و بزرگی بیش از حد باعث هدر رفتن انرژی می شود.

مزایا و معایب رابیتس

هر مصالح در کنار کاربردهایی که در صنعت ساختمان سازی دارد دارای مزایا و معایبی نیز هست. که تکنیک رابیتس هم از این قانون مستثنی نیست.

مزایای رابیتس

 • توانایی بالا در تحمل وزن های سنگین.
 • به علت ساختار شبکه و روی اندود بودن، عمر زیادی دارد.
 • قابلیت تعمیر شدن را دارد.
 • تمامی اقلام آن ها در دسترس است.
 • سطحی با انسجام و کاملا یکنواخت ایجاد می کند.
 • با طرح های دلخواه می توان طرح های سفارشی ایجاد کرد.

معایب رابیتس

 • سرعت اجرا در آن پایین است. (وقت گیر بودن)
 • میزان گچ بالایی مصرف می کند. (هزینه بر بودن)
 • وزن زیادی دارد.
 • عایق صدا نیست.
 • از میلگردهای جوش ناپذیر در آن استفاده می شود.
 • دستمزد گچ کاری بالایی دارد.

جمع بندی

تکنیک رابیتس یک تکنیک پرکاربرد در صنعت ساختمان سازی است. رابیتس ها نوعی مصالح ساختمانی هستند که به عنوان فاکتور مقاومتی برای ساخت سقف کاذب و مقاوم سازی دیوارها نقش زیادی ایفا می کنند. توصیه ما این است که زمان استفاده از تکنیک رابیتس در ساختمان از نوع با کیفیت آن استفاده کنید چرا که هر چه به کیفیت اهمیت بدهید در نهایت ماندگاری و دوام را برای ساختمان به ارمغان می آورید. آرتا پارسیان با جمع آوری اطلاعات کامل لیست پروژه های در حال ساخت تهران؛ پروژه های در حال ساخت همدان و سایر استان ها به شرکت هایی که در زمینه ساختمان سازی فعالیت دارند کمک کند تا به راحتی به این اطلاعات دسترسی پیدا کرده و مشتری خود را پیدا کنند.


خدمات شرکت آرتا پارسیان

آرتا پارسیان منبعی از بهترین و کاربردی ترین خدمات ساختمانی با هدف بهبود فروش در صنعت ساختمان ایران.

آموزش بازاریابی و فروش

آموزش بازاریابی و فروش

این دوره متناسب با مدیران و فعالان حوزه صنعت ساختمان تدوین شده و هدف آن توانمند سازی کارشناسان با بکارگیری دانش روز دنیا و بهبود کیفیت و خدمات و محصولات،افزایش فروش است.

بیشتر بدانید
ارسال کاتالوگ محصول مشتری

ارسال کاتالوگ محصول مشتری

حدود نیمی از مهندسین و مصرف کنندگان مصالح ساختمانی از طریق برسی کاتالوگ خرید خود را انجام میی دهند،کاتالوگ چاپی احتمالا بزرگ ترین فاکتور در ایجاد مشتری برای خرید است.

بیشتر بدانید
پنل مدیریت ارسال پیامک

پنل مدیریت ارسال پیامک

اگر شما کسب و کاری دارید که در حوزه محصولات ساختمانی فعالیت می کنید، به راحتی می توانید پیامک هایی را طراحی کرده و برای مشتریان خود به صورت گروهی و یا اختصاصی(با نام مشتری) ارسال کنید.

بیشتر بدانید
نمایشگاه مجازی صنعت ساختمان

نمایشگاه مجازی صنعت ساختمان

نمایشگاه مجازی صنعت ساختمان با هدف افزایش سطح دانش مخاطبان و آشنایی با مباحث روز دنیا همراه با آموزش ها و چالش های پیش رو در کسب و کار ،برگزار گردد.

بیشتر بدانید


برخی از مشتریان آرتا پارسیان

مشتری پروژ های در حال ساخت 1
مشتری پروژ های در حال ساخت 2
مشتری پروژ های در حال ساخت 3
مشتری پروژ های در حال ساخت 4
مشتری پروژ های در حال ساخت 5
مشتری پروژ های در حال ساخت 6
مشاوره رایگان تلفنی