جاوا اسکریپت در مرورگر شما غیرفعال است یا پشتیبانی نمی شود.مزایای استفاده از مدلسازی اطلاعات ساختمان چیست؟

مزایای استفاده از مدلسازی اطلاعات ساختمان چیست؟

 • تاریخ نشر : مرداد ۲۷, ۱۴۰۱
 • نویسنده : شرکت آرتا پارسیان
 • تعداد بازدید :


مدلسازی اطلاعات ساختمان

مدلسازی اطلاعات ساختمان و استفاده از آن کمک می کند تا تمام متخصصین ساخت و ساز، کارشناسان پروژه، تاسیسات برق و مکانیک و معماری بتوانند در طراحی و اجرا میزان تداخلات را کاهش بدهند. این روش نسبت به دیگر روش ها، شفافیت و نتیجه مثبت بهتری دارد. در مدلسازی اطلاعات ساختمان کارشناسان مربوطه به همراه تیم بهره برداری پروژه مورد نظر و کارفرما، نیاز سنجی پروژه را انجام می دهند و اطلاعات به دست آمده را در قالب ICF جمع بندی می کنند. هنگامی که اطلاعات جمع بندی شده تایید شدند، توسط کار گروه های مختلف، طراحی و محاسبات برای یک واحد انجام می شود.

مزیت مدل سازی اطلاعات این است که در مرحله طراحی، هر گروه به اطلاعات دیگر گروه ها دسترسی دارد و اگر تداخل یا مشکلی ایجاد شود، در این مرحله می توانند به راحتی آن را بر طرف کنند. در ادامه مطلب از وب سایت آرتا پارسیان؛ بانک اطلاعات ساختمان های در حال ساخت کشوری؛ مانند پروژه های در حال ساخت تهران؛ بانک اطلاعات پیمانکاران ساختمان در اصفهان و دیگر استان ها؛ به بررسی مدلسازی اطلاعات ساختمان می پردازیم.

مدلسازی اطلاعات ساختمان چیست؟

به فرایند دیجیتالی هوشمند; که بر مبنای پایگاه داده و مدل سه بعدی است; با بهره گیری از ابزارها; تمام نظام و ساختار ساخت و ساز را جهت بهینه سازی هدایت می کند و در آن زیرساخت ها و ساختمان ها بهتر مدیریت می شوند را; مدلسازی اطلاعات ساختمان یا بیم (BIM) می گویند. به زبان ساده تر به فرایند ایجاد و مدیریت اطلاعات سازه در پروژه های ساختمانی در طول چرخه عمر پروژه را BIM می گویند.

کاربرد مدلسازی اطلاعات:

مدلسازی اطلاعات کاربردهایی دارد که شامل موارد زیر است:

 • با کمک نرم افزار بیم به راحتی می توان برای سیستم ها و قسمت های مختلف ساختمان نقشه تهیه کرد.
 • نرم افزار BIM این امکان را می دهد تا هزینه های داخلی برآورد شوند و اگر تغییری در مدل با تغییر مقدار مواد انجام شود، به طور اتوماتیک و به روز هزینه جدید را استخراج می کند.
 • با مدلسازی اطلاعات ساختمان می توان به راحتی توالی ساخت، از سفارش مصالح ساختمانی گرفته تا زمان ساخت و ساز را تعیین کرد.
 • با کمک نرم افزار بیم مدیریت تاسیسات و برنامه ریزی ها بهتر پیش می رود.
 • مدلسازی اطلاعات کمک می کند تا تداخلات و برخوردها به صورت خودکار بررسی شوند.

چرا باید از مدل‌سازی اطلاعات ساختمان (BIM) استفاده کنیم؟

استفاده از نرم افزار مدلسازی اطلاعات ساختمان برای متخصصین و مهندسینی که در زمینه ساخت ساز، معماری و مهندسی فعالیت می کنند کاربرد فراوانی دارد. در نرم افزار BIM ایده های طراحی، مفاهیم اولیه سازه ها، مدیریت آنها و تامین زیر ساخت لازم برای نگهداری و تعمیر انجام می شود. یکی از تاسیسات مهم ساختمانی، تاسیسات برق و لوله کشی داخل ساختمان است. استفاده از نرم افزار بیم یا مدلسازی اطلاعات کمک می کند تا از تاسیسات مکانیکی ساختمان و تاسیسات الکتریکی و برق اطلاعات دقیق و کاملی داشته باشید. علاوه بر کاهش اتلاف زمان کمک می کند تا خطرات احتمالی پیش بینی و بر طرف شوند. به همین دلیل توصیه می کنیم در ساخت و ساز و پروژه های ساختمانی از نرم افزار مدلسازی اطلاعات ساختمان بهره گرفته شود، تا علاوه بر داشتن یک مدل واقعی از پروژه از تاثیرات مثبت آن بهره مند شوید.

کاربرد مدلسازی اطلاعات ساختمان

مزایای مدلسازی اطلاعات ساختمان

استفاده از نرم افزار مدلسازی اطلاعات در صنعت ساخت و ساز مزایای خوبی دارد. در ادامه مطلب از بانک اطلاعات ساختمان های در حال ساخت آرتا پارسیان; مانند لیست پروژه های در حال ساخت اصفهان; شما را با مزایای نرم افزار بیم ( BIM) آشنا می کنیم.

اطلاعات ورودی را اعتبار سنجی کنید:

نرم افزار بیم با گرفتن اطلاعات ورودی با توجه به تکنولوژی های پیشرفته و پیش فرض هایی که دارد، می تواند صحت این اطلاعات را بررسی کند. اگر اطلاعات ورودی با پیش فرض ها مغایرت داشته باشد، به کاربران اطلاع داده می شود تا بررسی و در نهایت رفع شود.

تهیه نقشه های دو بعدی دقیق در مدلسازی اطلاعات:

مدلسازی اطلاعات در یک محیط کاملا سه بعدی انجام می شود. مدل یا نقشه سه بعدی تهیه شده توسط نرم افزار بیم علاوه بر دقیق بودن، در آن تمام ابعاد و اندازه ها هم یکسان هستند. با در دست داشتن نقشه سه بعدی به راحتی می توانید از هر قسمت ساختمان نقشه دو بعدی دقیق استخراج کنید.

تغییر پذیر بودن مدل سه بعدی:

یکی از مزیت های خوب مدلسازی اطلاعات ساختمان این است که اگر تصمیم بر تغییر در قسمتی از پروژه یا نقشه شد، با کمک این نرم افزار امکان تغییر وجود دارد و اگر تاثیری بر روی دیگر قسمت ها داشته باشد، آن ها را مشخص می کند.

برآوردهای دقیق عددی:

مدل سازی اطلاعات مبتنی بر مدل سه بعدی این امکان را فراهم می کند تا در مقیاس واقعی فضاها و اجزای ساختمان مدلسازی شود. ابعاد فضاها اطلاعات عددی و برآوردهای مالی همه دقیق و قابل اطمینان هستند.

از دیگر مزایای مدل سازی اطلاعات ساختمان می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 • کاهش خطاها و بهبود نتایج
 • تبادل داده در طول پروژه و بالا بردن بهره وری
 • بررسی میران تحلیل انرژی پروژه
 • همکاری تیم های طراحی به صورت متقابل

جمع بندی

مدلسازی اطلاعات ساختمان دارای برنامه و نرم افزار های متفاوتی مانند نرم افزار وکتوروورکس آرشیتکت، نرم افزار رویت، نرم افزار آرشیکد و نرم افزار اتودیسک رویت است. در بین این نرم افزارها بهترین آن برای مدل سازی اطلاعات ساختمان، نرم افزار رویت است. مهندسین می توانند بر اساس طراحی و نوع اجرای کار یکی از نرم افزارها را انتخاب کنند. شرکت آرتا پارسیان؛ با فراهم کردن بانک اطلاعات ساختمان در کشور؛ مانند بانک اطلاعات ساختمان در مشهد؛ لیست سازندگان ساختمان در اصفهان و لیست پروژه های در حال ساخت تهران؛ بستری را فراهم کرده است؛ تا افراد شاغل در کسب و کارهای ساختمانی؛ بتوانند محصولات خود را هر چه بهتر به مشتریان عرضه کنند و فروش خود را افزایش دهند.


خدمات شرکت آرتا پارسیان

آرتا پارسیان منبعی از بهترین و کاربردی ترین خدمات ساختمانی با هدف بهبود فروش در صنعت ساختمان ایران.

آموزش بازاریابی و فروش

آموزش بازاریابی و فروش

این دوره متناسب با مدیران و فعالان حوزه صنعت ساختمان تدوین شده و هدف آن توانمند سازی کارشناسان با بکارگیری دانش روز دنیا و بهبود کیفیت و خدمات و محصولات،افزایش فروش است.

بیشتر بدانید
ارسال کاتالوگ محصول مشتری

ارسال کاتالوگ محصول مشتری

حدود نیمی از مهندسین و مصرف کنندگان مصالح ساختمانی از طریق برسی کاتالوگ خرید خود را انجام میی دهند،کاتالوگ چاپی احتمالا بزرگ ترین فاکتور در ایجاد مشتری برای خرید است.

بیشتر بدانید
پنل مدیریت ارسال پیامک

پنل مدیریت ارسال پیامک

اگر شما کسب و کاری دارید که در حوزه محصولات ساختمانی فعالیت می کنید، به راحتی می توانید پیامک هایی را طراحی کرده و برای مشتریان خود به صورت گروهی و یا اختصاصی(با نام مشتری) ارسال کنید.

بیشتر بدانید
نمایشگاه مجازی صنعت ساختمان

نمایشگاه مجازی صنعت ساختمان

نمایشگاه مجازی صنعت ساختمان با هدف افزایش سطح دانش مخاطبان و آشنایی با مباحث روز دنیا همراه با آموزش ها و چالش های پیش رو در کسب و کار ،برگزار گردد.

بیشتر بدانید


برخی از مشتریان آرتا پارسیان

مشتری پروژ های در حال ساخت 1
مشتری پروژ های در حال ساخت 2
مشتری پروژ های در حال ساخت 3
مشتری پروژ های در حال ساخت 4
مشتری پروژ های در حال ساخت 5
مشتری پروژ های در حال ساخت 6
مشاوره رایگان تلفنی