جاوا اسکریپت در مرورگر شما غیرفعال است یا پشتیبانی نمی شود.نحوه اجرای سقف کوبیاکس در ساختمان سازی قسمت دوم

نحوه اجرای سقف کوبیاکس در ساختمان سازی قسمت دوم

 • تاریخ نشر : آذر ۱۰, ۱۴۰۱
 • نویسنده : شرکت آرتا پارسیان
 • تعداد بازدید :


اجرای سقف کوبیاکس

اجرای سقف کوبیاکس در پروژه های ساخت و ساز، یکی از انواع سقف های سبک در ساختمان سازی است. استفاده از سقف های سبک ایمنی ساختمان ها را افزایش می دهد. در اجرای سقف کوبیاکس لازم است که نکات و اصول اجرایی آن رعایت شود و طبق مقرارات ملی ساختمان پیش برود. سقف کوبیاکس در ساختمان سازی مزایا و فواید خوبی دارد. با کاهش تعداد ستون ها و مصرف آهن آلات، باعث سبک شدن سازه می شود. در طراحی سقف کوبیاکس برای ساده تر شدن فرایند طراحی، مهندسین می توانند از نرم افزارهای موجود در بازار استفاده کنند. در ادامه مطلب از وب سایت آرتا پارسیان؛ که در زمینه فروش بانک اطلاعات ساختمان های در حال ساخت؛ مانند ساختمان های در حال ساخت تهران؛ پروژه های بزرگ در حال ساخت اصفهان و ساختمان های در حال ساخت مشهد؛ به افراد شاغل در زمینه مصالح ساختمانی خدمات ارائه می دهند؛ شما را با نحوه اجرای کوبیاکس و مزایای آن آشنا می کنیم.

نحوه اجرای سقف کوبیاکس در ساختمان سازی

سقف کوبیاکس مراحلی دارد، که در ادامه شما را با این مراحل و نحوه اجرای آن آشنا می کنیم.

مرحله اول اجرای سقف کوبیاکس قالب بندی:

برای اجرای این سقف ابتدا قالب بندی در اطراف تیرهای بتنی به صورت یکپارچه انجام می شود. برای اینکه در مرحله بتن ریزی; وزن بتن بتواند بارهای مرده یا بارهای اجزای قالب ها را تراز کند; لازم است زیر سازی قالب ها در قالب بندی; کمی شیب یا خیز به سمت بالا داشته باشد; که توسط داربست چهارپایه و یا جک انجام می شود.

مرحله دوم آرماتوربندی شبکه تحتانی و تیرها:

در اجرای سقف کوبیاکس بعد از قالب بندی طبق نقشه های اجرایی، مرحله آرماتوربندی شبکه تحتانی توسط مهندسین اجرا می شود. با توجه به اینکه آرماتورهای تحتانی نسبت به آرماتورهای فوقانی قطر بیشتری دارند، فاصله بین آن ها کمتر خواهد بود. برای بستن آرماتور تحتانی از میلگردها و تیرها جهت پوشش استفاده می شود.

مرحله سوم جاگذاری قالب ها:

بر اساس فاصله بین دو شبکه آرماتور بندی، قالب های توپی و بیضی شکل کوبیاکس انتخاب می شوند. با توجه به ساختار قالب های کوبیاکس; برای تردد کارگران حین اجرای سقف کوبیاکس و جلوگیری ا ز نشست قالب ها بر روی آرماتور تحتانی; یک سری پایه با میلگرد برای آن ها تولید می شود. پایه ها اطراف قالب ها قرار می گیرند و نشیمن آرماتورهای فوقانی را ایجاد می کنند.

مرحله چهارم آرماتوربندی فوقانی:

در این مرحله از اجرای سقف کوبیاکس طبق نقشه های اجرایی، شبکه فوقانی میلگردها بر روی سقف قرار می گیرد. با کمک میلگردهای سنجاقی و سیم های آرماتور بندی به شبکه زیرین متصل می شود.

مرحله پنجم اجرای سقف کوبیاکس بتن ریزی:

برای اجرای سقف کوبیاکس از بتن معمولی استفاده می شود و بتن ریزی شامل دو مرحله است. گوی های کوبیاکس به دلیل داشتن شکل کروی، بتن ریزی را راحت تر کردند و نیازی به انجام ویبره در تمام جهات نیست و میزان آن کاهش می یابد. از مزیت های مدول های سقف کوبیاکس می توانیم به آسان کردن حرکت بتن در عملیات بتن ریزی و کاهش میزان بتن مصرفی اشاره کنیم. بتن زیر آرماتورهای شبکه تحتانی و زیر قالب ها، به راحتی توسط قالب های کوبیاکس هدایت می شود. دلیل استفاده از ویبره حین اجرای سقف کوبیاکس در مرحله بتن ریزی این است که بتن متراکم شود و متخلخل نشود.

اهمیت اجرای سقف کوبیاکس

مزایای استفاده از سقف کوبیاکس

در مقاله قبلی شما را با انواع سقف کوبیاکس و ویژگی های آن آشنا کردیم. در ادامه مطلب از آرتا پارسیان؛ بانک اطلاعات ساختمان در کشور؛ مانند بانک اطلاعات ساختمان در اصفهان؛ شما را با مزایا و فواید سقف کوبیاکس آشنا می کنیم.

 • مقاومت برشی، خمشی و سختی بالایی دارد.
 • با حذف بتن غیر باربر از درون دال، باعث سبک سازی سقف می شود.
 • امکان اجرا بر روی دهانه ها با قطر بالا را دارد.
 • هزینه های ساختمان سازی و اجرای تاسیسات کاهش می یابد.
 • هنگام اجرای سقف کوبیاکس می توان در هر قسمت بازشوهای مختلف اجرا کرد.
 • بازسازی ساختمان با سقف کوبیاکس راحت تر است.
 • در سقف کوبیاکس تعداد ستون های سازه کاهش می یابد و گزینه خوبی برای ساختمان هایی است که بر روی خاک های ضعف بنا شدند.
 • حمل و نقل گوی های کوبیاکس راحت و بتن ریزی آسان است.
 • قابلیت اجرا به صورت نیمه پیش ساخته را دارد.
 • با انواع معماری ها مطابقت دارد و باعث کاهش آسیب های احتمالی به سازه می شود.
 • با اجرای سقف کوبیاکس ارتفاع سقف بهینه سازی می شود.
 • به دلیل عایق صدا بودن، از انتقال سر و صدا جلوگیری می کند و استفاده از سقف کوبیاکس در ساختمان، عمر ساختمان را طولانی می کند.
 • گوی های کوبیاکس مقاومت بالایی در برابر آتش دارند و به نوعی عایق حرارتی هستند.
 • میزان فولاد و بتن مصرفی در سقف کوبیاکس کمتر و از لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه است.
 • بار اضافی بر ساختمان وارد نمی کند و هنگام زلزله خطرات آن کمتر است.

معایب سقف کوبیاکس:

در کنار مزایای خوب؛ سقف کوبیاکس در ساختمان سازی؛ معایبی دارد که شامل موارد زیر است:

 • اجرای کوبیاکس در پروژه های کوچک از لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه نیست و هزینه بالایی دارد.
 • قوانین مربوط به اجرای سقف کوبیاکس محدود و استانداردهای مشخصی برای آن تدوین نشده است.

جمع بندی

در ساختمانی های مسکونی، کارخانه ها، هتل ها، بیمارستان ها، آسمان خراش ها، برج ها و سازه های بلند و مراکز تجاری و خرید از سقف کوبیاکس استفاده می شود. عوامی مانند نوع و متراژ میلگرد، میزان بتن، وزن و ابعاد گوی ها و کیفیت جنس در قیمت نهایی اجرای سقف کوبیاکس تاثیر دارند. سازگاری سقف کوبیاکس با محیط زیست و کاهش وزن کلی ساختمان از دلایل استفاده از آن ها در پروژه های ساخت و ساز است. آرتا پارسیان بانک اطلاعات ساختمان های در حال ساخت؛ به روزترین و جامع ترین بانک اطلاعات ساختمانی است؛ که اطلاعات لیست سازندگان ساختمان در اصفهان؛ لیست پروژه های در حال ساخت تهران و دیگر استان ها را در اختیار شما عزیزان قرار می دهد. تولیدکنندگان و توزیع کنندگان برای معرفی محصولات خود می توانند از بانک اطلاعات ساختمان آرتا پارسیان استفاده کنند.


خدمات شرکت آرتا پارسیان

آرتا پارسیان منبعی از بهترین و کاربردی ترین خدمات ساختمانی با هدف بهبود فروش در صنعت ساختمان ایران.

آموزش بازاریابی و فروش

آموزش بازاریابی و فروش

این دوره متناسب با مدیران و فعالان حوزه صنعت ساختمان تدوین شده و هدف آن توانمند سازی کارشناسان با بکارگیری دانش روز دنیا و بهبود کیفیت و خدمات و محصولات،افزایش فروش است.

بیشتر بدانید
ارسال کاتالوگ محصول مشتری

ارسال کاتالوگ محصول مشتری

حدود نیمی از مهندسین و مصرف کنندگان مصالح ساختمانی از طریق برسی کاتالوگ خرید خود را انجام میی دهند،کاتالوگ چاپی احتمالا بزرگ ترین فاکتور در ایجاد مشتری برای خرید است.

بیشتر بدانید
پنل مدیریت ارسال پیامک

پنل مدیریت ارسال پیامک

اگر شما کسب و کاری دارید که در حوزه محصولات ساختمانی فعالیت می کنید، به راحتی می توانید پیامک هایی را طراحی کرده و برای مشتریان خود به صورت گروهی و یا اختصاصی(با نام مشتری) ارسال کنید.

بیشتر بدانید
نمایشگاه مجازی صنعت ساختمان

نمایشگاه مجازی صنعت ساختمان

نمایشگاه مجازی صنعت ساختمان با هدف افزایش سطح دانش مخاطبان و آشنایی با مباحث روز دنیا همراه با آموزش ها و چالش های پیش رو در کسب و کار ،برگزار گردد.

بیشتر بدانید


برخی از مشتریان آرتا پارسیان

مشتری پروژ های در حال ساخت 1
مشتری پروژ های در حال ساخت 2
مشتری پروژ های در حال ساخت 3
مشتری پروژ های در حال ساخت 4
مشتری پروژ های در حال ساخت 5
مشتری پروژ های در حال ساخت 6
مشاوره رایگان تلفنی