جاوا اسکریپت در مرورگر شما غیرفعال است یا پشتیبانی نمی شود.چرا باید در ساختمان سازی از کفراژ استفاده کنیم؟

چرا باید در ساختمان سازی از کفراژ استفاده کنیم؟

  • تاریخ نشر : مرداد ۲۷, ۱۴۰۱
  • نویسنده : شرکت آرتا پارسیان
  • تعداد بازدید :


کفراژ

کفراژ یا قالب بندی که در ساختمان سازی مورد استفاده قرار می گیرد در واقع قالب های دائم یا موقتی هستند که داخل آن ها با بتن یا مصالح مشابه آن پر می شود. از آن جایی که کفراژ یا قالب بندی انواع مختلفی دارد; پیمانکاران هنگام ساخت و ساز باید بر اساس موقعیت جغرافیایی آن ساختمان; مناسب ترین و بهترین قالب بندی را انتخاب کنند. ویژگی این نوع از قالب بندی این است که آرایش منظمی دارد و به شکل عمودی یا افقی اجرا می شود.

با متریال و مصالح مختلف مانند فولاد، بتن مسلح، تخته سه لا، چوب و مواد ترکیبی این قالب بندی انجام می شود. در ادامه مطلب از آرتا پارسیان؛ که در زمینه فروش بانک اطلاعات ساختمان های در حال ساخت؛ مانند ساختمان های در حال ساخت تهران؛ به افراد شاغل در زمینه مصالح ساختمانی خدمات ارائه می دهند؛ به بررسی کاربردهای کفراژبندی یا قالب بندی می پردازیم.

کفراژ چیست؟

به نوعی قالب که در ساخت اسکلت های بتنی و سقف های بتنی استفاده می شود و به بتن خمیری در حجم و اندازه دلخواه شکل می دهد را کفراژ یا قالب بندی می گویند. اتصلات در این قالب بندی به صورت بست یا پین و گوه است. استفاده از پین جهت اتصالات باعث می شود تنظیم راحت تر و اجرای آن سریع تر باشد. کفراژ در داربست بندی به این شکل است که اگر در نصب حجمی داربست بیشتر از ۴ پایه به کار رفته باشد را کفراژبندی می گویند. استفاده از آن در داربست باعث افزایش سطح ایمنی می شود. کاربردهای قالب بندی شامل موارد زیر است:

  • جهت پایدار سازی نما
  • برای انجام فعالیت بر روی سقف جهت استفاده حجمی
  • جهت استفاده زیر بتن و به عنوان حفاظ

قالب بندی خوب ویژگی ها و خصوصیاتی دارد که شامل موارد زیر است:

  • باید ضد آب باشد و دچار نشتی نشود.
  • مصالح و متریالی که در ساخت آن استفاده می شود در دسترس و ارزان باشند.
  • وزن کمی داشته باشد و در برابر فشارها و بارهای مختلف مقاومت کند.
  • باید مقاوم باشد و از انحراف سازه جلوگیری کند.

اگر از متریال خاصی استفاده می شود؛ به مقاومت آن در برابر شرایط آب و هوا و تاب خوردگی اطمینان پیدا کنید.

انواع کفراژ کدام است؟

کفراژ یا قالب بندی بر اساس متریال به انواع محتلفی تقسیم می شود؛ که در ادامه مطلب از بانک اطلاعات صنعت ساختمان آرتا پارسیان؛ مانند لیست سازندگان ساختمان در اصفهان؛ شما را با انواع آن آشنا می کنیم.

کفراژ در ساختمان سازی

کفراژبندی با قالب های فلزی:

قالب بندی با قالب های فلزی در ساخت و ساز به دلیل سرعت بالای اجرای آن، پرکاربرد است. قالب های فلزی اتصالات ساده ای دارند و علاوه بر استفاده راحت و ایجاد سطح صاف؛ حمل آن ها هم آسان است. از مزایای کفراژبندی یا قالب بندی با قالب های فلزی می توانیم به طول عمر بالا، دوام و مقاومت بالا، قابلیت استفاده مجدد از آن ها به تعداد زیاد، نصب و برداشت آسان و راحت و دارا بودن سطح صاف اشاره کنیم. از معایب کفراژ فلزی می توانیم به هزینه بالای و وزن زیاد آن اشاره کنیم. جهت کمتر شدن هزینه ها می توان قالب فلزی را اجاره کرد.

کفراژبندی با قالب های چوبی:

در این نوع قالب بندی چوب در اشکال و اندازه های مختلف موجود است و هنگام کار کردن باید دقت شود که فاصله یا درز، بین آن ها ایجاد نشود زیرا مقاومت بتن کاهش می یابد. از مزیای این قالب می توانیم به وزن کم آن ها، مناسب برای پروژه های کوچک، قابلیت ساخت در هر اندازه و شکل و استفاده از الوار های موجود جهت ساخت آن ها اشاره کنیم. ایرادات کفراژ چوبی شامل مقاومت کم آن، خم شدن در اثر بتن ریزی و حتی شکستن قالب ها، سطح ناهموار آن ها و نشت مخلوط سیمان و آب از درزهای قالب چوبی و سخت بودن شرایط کار در زیر آن، است.

کفراژبندی با قالب های پلیمری و فایبرگلاس:

قالب های پلیمری و فایبرگلاس به دلیل کم کردن وزن سازه و بالا بودن ضریب امنیتی آن ها در قالب بندی سقف و پی های بتنی به صورت گسترده به کار می روند. سرعت اجرای آن ها بالا است و کاملا نفوذ ناپذیر هستند.

کفراژبندی با قالب های پلاستیکی:

این کفراژ مقاومت بالایی در برابر خوردگی دارد و علاوه بر عایق بودن; به دلیل سبک بودن; در سازه های بتنی ساده; به کار می رود. اگر هنگام حمل و نقل از قالب های پلاستیکی مراقبت شود؛ مجدد می توان از آن ها استفاده کرد؛ مقرون به صرفه هستند و می توان در بخش ها و قسمت های بزرگ؛ از آن ها استفاده کرد.

کفراژبندی با قالب های متحرک یا لغزنده:

قالب های متحرک یا لغزنده به صورت هیدرولیک هستند و زمانی که بتن ریزی یکنواخت انجام می شود از این قالب ها استفاده می شود. به دو صورت عمودی؛ که برای ساخت تاسیسات، ذخیره سازی برج های و سیلوهای بزرگ مخابرات مورد استفاده قرار می گیرد و افقی؛ که جهت بتن ریزی در کانال های زهکشی، لوله های آب و تونل ها مورد استفاده قرار می گیرد؛ هستند.

کفراژ بندی با قالب های ماندگار:

این گونه از قالب های دارای دوام و مقاومت بالا هستند و قابلیت جا به جایی و ایجاد تغییر شکل ندارند.

جمع بندی:

انتخاب درست کفراژ یا قالب بندی کمک می کند تا بتوانید پروژه ساختمانی خود را با موفقیت به سرانجام برسانید. حتی می توانید از کارشناسان و متخصصین در این زمینه کمک بگیرید، تا با توجه به نوع سازه و ساخت و ساز بهترین انتخاب را داشته باشید. بانک اطلاعات ساختمان های در حال ساخت آرتا پارسیان؛ جامع ترین و به روز ترین بانک اطلاعات ساختمانی است؛ که اطلاعات لیست پروژه های در حال ساخت تهران و لیست پروژه های در حال ساخت اصفهان را در اختیار شما عزیزان قرار می دهد. تولید کنندگان می توانند برای معرفی بهتر محصولات خود، از بانک اطلاعات ساختمان آرتا پارسیان استفاده کنند.


خدمات شرکت آرتا پارسیان

آرتا پارسیان منبعی از بهترین و کاربردی ترین خدمات ساختمانی با هدف بهبود فروش در صنعت ساختمان ایران.

آموزش بازاریابی و فروش

آموزش بازاریابی و فروش

این دوره متناسب با مدیران و فعالان حوزه صنعت ساختمان تدوین شده و هدف آن توانمند سازی کارشناسان با بکارگیری دانش روز دنیا و بهبود کیفیت و خدمات و محصولات،افزایش فروش است.

بیشتر بدانید
ارسال کاتالوگ محصول مشتری

ارسال کاتالوگ محصول مشتری

حدود نیمی از مهندسین و مصرف کنندگان مصالح ساختمانی از طریق برسی کاتالوگ خرید خود را انجام میی دهند،کاتالوگ چاپی احتمالا بزرگ ترین فاکتور در ایجاد مشتری برای خرید است.

بیشتر بدانید
پنل مدیریت ارسال پیامک

پنل مدیریت ارسال پیامک

اگر شما کسب و کاری دارید که در حوزه محصولات ساختمانی فعالیت می کنید، به راحتی می توانید پیامک هایی را طراحی کرده و برای مشتریان خود به صورت گروهی و یا اختصاصی(با نام مشتری) ارسال کنید.

بیشتر بدانید
نمایشگاه مجازی صنعت ساختمان

نمایشگاه مجازی صنعت ساختمان

نمایشگاه مجازی صنعت ساختمان با هدف افزایش سطح دانش مخاطبان و آشنایی با مباحث روز دنیا همراه با آموزش ها و چالش های پیش رو در کسب و کار ،برگزار گردد.

بیشتر بدانید


برخی از مشتریان آرتا پارسیان

مشتری پروژ های در حال ساخت 1
مشتری پروژ های در حال ساخت 2
مشتری پروژ های در حال ساخت 3
مشتری پروژ های در حال ساخت 4
مشتری پروژ های در حال ساخت 5
مشتری پروژ های در حال ساخت 6
مشاوره رایگان تلفنی