جاوا اسکریپت در مرورگر شما غیرفعال است یا پشتیبانی نمی شود.کاربرد سیم افشان در ساختمان سازی

کاربرد سیم افشان در ساختمان سازی

 • تاریخ نشر : مهر ۱۰, ۱۴۰۱
 • نویسنده : شرکت آرتا پارسیان
 • تعداد بازدید :


سیم افشان

یکی از سیم های برق پر کاربرد که در ساختمان سازی استفاده می شود، سیم افشان است. این سیم نسبت به سیم مفتولی انعطاف پذیری بیشتری دارد. جنس رشته های سیم افشان از جنس مس است و پیچش تارهای سیمی آن باعث شده است که طول سیم ها افزایش یابد. به دلیل هادی جریان الکتریکی بودن در صنایع مختلف از سیم چند رشته افشان استفاده می شود. همچنین در قطرها و اندازه های مختلفی در بازار موجود است. در ادامه مطلب از وب سایت آرتا پارسیان؛ که در زمینه فروش بانک اطلاعات ساختمانی؛ مانند بانک اطلاعات پیمانکاران ساختمان در اصفهان فعالیت می کنند؛ به بررسی انواع سیم های افشان می پردازیم.

سیم افشان چیست؟

به کابل ها یا سیم هایی که دارای یک روکش یا عایق از جنس PVC و دارای یک هادی که می تواند مسی یا آلومینیومی باشد و نوع هادی به کار رفته در آن با دیگر سیم ها متفاوت است را، سیم افشان یا Multicore wire می گویند. این سیم از رشته های متعددی تشکیل شده است و اگر بر روی کابل عبارت MH و AF حک شده باشد، به معنای افشان بودن آن است. مقاومت هادی یکی از معیارهای مهم برای تشخیص سیم ها و کابل های افشان است. برای اینکه بتوانید سیم استاندارد را از غیر استاندارد تشخیص دهید باید به نکات زیر توجه کنید:

 • بررسی تعداد رشته های سیم
 • چک کردن ضخامت و قطر سیم ها
 • سیم را لخت کرده; اگر درخشان و زرد رنگ بود; جنس هادی به کار رفته استاندارد است; در غیر این صورت غیر استاندارد است.
 • عبارت ISIRI حتما بر روی سیم افشان حک شده باشد.

مشخصات و ویژگی های فنی کابل افشان

بعد از آشنایی با نحوه تشخیص سیم استاندارد از غیراستاندارد؛ لازم است با مشخصات و ویژگی هایی فنی سیم افشان آشنا شوید؛ که در ادامه مطلب از بانک اطلاعات صنعت ساختمان آرتا پارسیان؛ مانند بانک اطلاعات ساختمان های در حال ساخت تهران؛ شما را با این مشخصات آشنا می کنیم.

سیم افشان در ساختمان سازی

 • قطر و ضخامت مفتول هادی: قطر مفتول هادی سیم با تغییر اندازه قطر سیم تغییر می کند. اگر Wire افشان دارای قطر ۱٫۵ میلی متر است، قطر هادی مفتول ۰٫۲۵ میلی متر است.
 • مقاومت روکش سیم افشان: این ویژگی در افشان ها متناسب با دما تغییر می کند. اگر دما بر فرض مثال ۷۰ درجه سانتی گراد باشد، مقاومت روکش حداقل ۰٫۰۱ امگا اهم است.
 • ولتاژ اسمی: افشان ها بر اساس ولتاژ به دو دسته ۴۵۰ تا ۷۵۰ ولت و ۳۰۰ تا ۵۰۰ ولت تقسیم می شوند.
 • مقاومت هادی در کابل افشان: حداکثر مقاومت در افشان ها برابر ۱۳٫۳ اهم بر کیلومتر است. اگر مقاومت سیم با اهم متر بیشتر نشان داده شود، خطایی در قطر یا تعداد رشته ها رخ داده است.
 • ضخامت سیم: سم افشان با توجه به تعداد رشته ها دارای ضخامت ۰٫۷ تا ۲٫۸ میلی متر است.
 • جنس رشته های سیم: در کابل های افشان جنس رشته ها بیشتر مسی است که استحکام مکانیکی بالایی دارند و در برابر شرایط جوی مقاوم تر هستند.

انواع سیم افشان

تقسیم بندی کابل های افشان بر اساس دو ویژگی صورت می گیرد. در ادامه شما را با انواع دسته بندی افشان ها آشنا می کنیم.

Wire افشان بر اساس نوع هادی به کار رفته:

افشان ها بر اساس نوع هادی به سه دسته تقسیم می شوند که شامل موارد زیر هستند:

 • Wire افشان آلومینیومی: هادی به کار رفته در ساختار آن از جنس آلومینیوم است و نسبت به مس رسانایی کمتری دارد و در مجاورت با هوا زودتر اکسیده می شود به همین دلیل قیمت کمتری دارد.
 • سیم افشان مسی: در این نوع از افشان جنس هادی به کار رفته از مس است که دارای کیفیت و رسانایی خوب است.
 • Wire افشان آلومینیومی با پوشش مسی: نوع جدید سیم های برق موجود در بازار; از نوع سیم با هادی آلومینیومی و روکش مسی است; که کاربرد بیشتری در ساختمان سازی و صنعت دارند.

Wire افشان بر اساس ولتاژ:

سیم افشان بر اساس ولتاژ به دو دسته تقسیم می شود که شامل موارد زیر است:

 • Wire افشان با ولتاژ ۳۰۰ تا ۵۰۰ ولت: از این سیم ها به صورت روکار یا توکار بر وری گچ و داخل لوله های پلاستیکی یا خرطومی استفاده می شود. ولتاژ استاندارد برای تست آن ها ۲۰۰۰ ولت است.
 • Wire افشات با ولتاژ ۴۵۰ تا ۷۵۰ ولت: از این سیم در سیستم های روشنایی و ابزارها وسائل الکتریکی استفاده می شود. ولتاژ استاندارد برای تست این سیم ها ۲۵۰۰ ولت است.

کاربرد سیم افشان در ساختمان سازی:

سیم های برق افشان کاربردهای زیادی دارند و از این سیم در برق کشی ساختمان، به عنوان سیم رابط در داکت های زمینی، تابلوهای فرمان و ماشین آلات استفاده می شود. همچنین جهت استفاده در ابزارآلات تصویری و صوتی، آلات موسیقی و صنعت هم کاربرد دارند. از Wire افشان می توان داخل تجهیزات برقی و در مناطق خشک جهت حفاظت سیستم روشنایی استفاده کرد.

جمع بندی

امروزه در ایران شرکت های زیادی هستند که سیم افشان تولید می کنند. با توجه به ویژگی ها و مشخصات سیم ها و بر اساس مکان و نوع استفاده می توانید یکی از انواع آن را انتخاب کنید. هنگام خرید می توانید از متخصصین و مشاوران مجرب در این زمینه کمک بگیرید. وب سایت آرتا پارسیان؛ برای تولید کنندگان و بازاریابان شرکت های ساختمانی بستری را فراهم کرده است؛ تا بدون صرف هزینه تبلیغات و در زمان کوتاه؛ اطلاعات پروژه های در حال ساخت؛ مانند پروژه های بزرگ در حال ساخت اصفهان؛ لیست پروژه های در حال ساخت تهران و دیگر استان ها؛ که نیاز به محصولات شما دارند را؛ در اختیار داشته باشید.


خدمات شرکت آرتا پارسیان

آرتا پارسیان منبعی از بهترین و کاربردی ترین خدمات ساختمانی با هدف بهبود فروش در صنعت ساختمان ایران.

آموزش بازاریابی و فروش

آموزش بازاریابی و فروش

این دوره متناسب با مدیران و فعالان حوزه صنعت ساختمان تدوین شده و هدف آن توانمند سازی کارشناسان با بکارگیری دانش روز دنیا و بهبود کیفیت و خدمات و محصولات،افزایش فروش است.

بیشتر بدانید
ارسال کاتالوگ محصول مشتری

ارسال کاتالوگ محصول مشتری

حدود نیمی از مهندسین و مصرف کنندگان مصالح ساختمانی از طریق برسی کاتالوگ خرید خود را انجام میی دهند،کاتالوگ چاپی احتمالا بزرگ ترین فاکتور در ایجاد مشتری برای خرید است.

بیشتر بدانید
پنل مدیریت ارسال پیامک

پنل مدیریت ارسال پیامک

اگر شما کسب و کاری دارید که در حوزه محصولات ساختمانی فعالیت می کنید، به راحتی می توانید پیامک هایی را طراحی کرده و برای مشتریان خود به صورت گروهی و یا اختصاصی(با نام مشتری) ارسال کنید.

بیشتر بدانید
نمایشگاه مجازی صنعت ساختمان

نمایشگاه مجازی صنعت ساختمان

نمایشگاه مجازی صنعت ساختمان با هدف افزایش سطح دانش مخاطبان و آشنایی با مباحث روز دنیا همراه با آموزش ها و چالش های پیش رو در کسب و کار ،برگزار گردد.

بیشتر بدانید


برخی از مشتریان آرتا پارسیان

مشتری پروژ های در حال ساخت 1
مشتری پروژ های در حال ساخت 2
مشتری پروژ های در حال ساخت 3
مشتری پروژ های در حال ساخت 4
مشتری پروژ های در حال ساخت 5
مشتری پروژ های در حال ساخت 6
مشاوره رایگان تلفنی