جاوا اسکریپت در مرورگر شما غیرفعال است یا پشتیبانی نمی شود.نکات مهم در چگونگی ساختمان سازی

نکات مهم در چگونگی ساختمان سازی

  • تاریخ نشر : فروردین ۲۷, ۱۴۰۰
  • نویسنده : شرکت آرتا پارسیان
  • تعداد بازدید :


ساختمان سازی

ساختمان سازی به فرایند سازه ای می گویند که با مصالح ساختمانی ساخته می شود. ساختمان ها انواع مختلفی دارند. ساختمان های صنعتی، ساختمان های مسکونی، مراکز بیمارستانی، مراکز خرید، مراکز بهداشتی و بیمارستان از انواع ساختمان ها هستند. ساختمان شامل زیر بنا، زیر ستون، دیوار، کف، سقف، سکوهای ثابت، ایوان، بالکن، قرنیز یا جلوآمدگی می شود.

اجزای سازنده ی ساختمان

ساختمان سازی شامل سه جز اساسی است. اجزای ساختمان مواد اساسی برای ساخت به شمار می روند. مولفه های اصلی ساختمان شامل فوندانسیون (زیربنا)، دیوار، کف، اتاق و سقف است. بعد از مراحل ساخت نوبت به ظریف کاری است. نوسازی با رنگ، گچ کاری، برق کاری و اتصالات در و پنجره، نرده کشی و مراحل دیگر است. یک ساختمان، دارای سه جز اساسی می باشد که عبارتند از:

• زیربنا (فوندانسیون)
• ستون پایه
• روبنا

ساختمان سازی

نکات اداری ساختمان سازی

قبل از هر کار در ساختمان سازی باید مراحل اداری آن انجام شود. پروسه دریافت مجوز های لازم از شهرداری یا سایر نهاد های مربوطه، از جمله نکات اداری است که باید انجام شود. از دیگر مراحلی که پیش از کار ساختمان سازی باید انجام داد انتخاب شرکت پیمانکار و پرسنل مجرب است تا ساختمان سازی را طبق اصول و روند کار خود اجرا کنند. یکی از مسائل دیگر در ساختمان سازی می تواند انتخاب تیم حقوقی در اجرای پروژه های بزرگ باشد.

نکات پیش از شروع ساخت و ساز

در هنگام خاکبرداری باید بدانید که خاک برداری باید تا جایی ادامه پیدا کند که دیگر خاک های پوک و شامل ریشه گیاهان مشاهده نشود خاکبرداری باید طبق اصول پیش رود و حداقل میزان که باید خاکبرداری شود در ضوابط ساختمان سازی مشخص شده است. پس از اینکه خاکبرداری انجام شد باید مهندس ناظر تایید کند که به خاک طبیعی و دست نخورده رسیده ایم تا مرحل بعدی کار انجام شود.

پس از آن در مرحله فونداسیون باید به این نکته توجه داشته باشید که صلاحیت کارکنان توسط ناظر بررسی شود. نقشه باید توسط ناظر به درستی اجرا شود و نقشه های اجرایی سازه و معماری از نظر ابعاد توسط کمیته مربوطه ناظر و مجری تطبیق داده شود. محل ستون ها باید توسط مهندس نقشه بردار به درستی تعیین شود.

نکات فنی و مهندسی در ساختمان سازی

از نکات مهم و اساسی که باید در ساختمان سازی به آن توجه کرد نکات فنی و مهندسی که باید با دقت رعایت شود. سازه ای مقاوم و با استحکام بالا و زیبا باید طبق طرح اولیه و نقشه های اجرایی که تهیه شده است به صورت دقیق اجرا شوند. مشاور ساختمان یکی از اعضای مهم در ساختمان سازی است که بهتر است یک فرد خبره را در این زمینه انتخاب کنید.

استفاده از تکنولوژی روز و مصالح با کیفیت; به ایجاد سازه ای مقاوم و کارا کمک خواهد کرد که باعث; کاهش زمان انجام پروژه و بالاتر رفتن کیفیت ساختمان سازی می شود. در ساختمان سازی; اصول اجرایی بسیار حساس و مهم هستند و در صورت سهل انگاری; می تواند باعث بروز مشکلات جبران ناپذیری شود.

نکات ایمنی و بهداشتی

اجرای نکات ایمنی و بهداشتی یکی دیگر از نکات مهم در ساختمان سازی که باید به صورت جدی به آن اهمیت داد. اجرای نکات بهداشتی و ایمنی و وجود بازرس ناظر برای آن ضروری است. توجه به نصب صحیح حفاظ ها، داربست های کار در ارتفاع، ایمنی آسانسور حمل بار، ایمنی کارگران با در اختیار داشتن کلاه، کفش و سایر تجهیزات ایمنی از جمله نکات مهم ایمنی در پروژه های ساختمان سازی است.

رعایت نکات ایمنی توسط تمام پرسنل باید به عنوان; یک اصل توجه شود و اجرای آن ضروری باشد تا از بروز حوادث; جلوگیری شود. پروژه های ساختمانی باید طوری اجرا شوند که; به کحیط زیست آسیب نرساند.

اندازه و مساحت فضاهای داخلی ساختمان

فضای ساختمان باید متناسب با نیازهای انسان و کاربری ساختمان; طراحی شود. یک ساختمان استاندارد باید متناسب با نیاز و کاربری ساختمان; در نظر گرفته شود. هوای مطلوب، رطوبت کافی، دمای مناسب; نور کافی و ابعاد استاندارد برای هر کاربری; از مشخصات بارز یک ساختمان سازی مناسب است. به طور مثال; فضای لازم و استاندارد برای سکونت یک خانواده 4 نفره در حدود 150 متر است.

به طور استاندارد در واقع این فضا به ازای سرانه افراد ساکن; در حدود 40 متر خواهد بود. طبق اصول ساختمان سازی; زیربنای طبقه همکف (سطح اشغال بنا) نباید از 60 درصد (حداکثر 65 درصد) مساحت زمین; فراتر رود. در قوانین ساختمان سازی بیان شده است که; در مورد قطعاتی که مساحت آن ها از 120 متر کمتر است; سطح اشغال بنا می تواند حداکثر تا 80 درصد نیز فراتر رود.

جمع بندی

اجرای نکات کلیدی برای ساختمان سازی موجب موفقیت در پروژه ها می شود. برنامه ریزی صحیح در ابتدای پروژه برای انجام به موقع و موفق پروژه است. در این مقاله درباره نکات مهم در ساختمان سازی صحبت کردیم. شرکت آرتا پارسیان با ارائه بانک اطلاعات ساختمان های در حال ساخت جامع و به روز که اطلاعات پروژه های در حال ساخت همدان، لرستان، کرمان، آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی را در سطح کشوری به صورت کاملا دقیق از ابتدای مرحله ی مجوز گیری ساختمان تا پایان کار با کلیه جزئیات را در جهت رشد کسب و کار و رشد درآمد در اختیار شما عزیزان قرار می دهد.


خدمات شرکت آرتا پارسیان

آرتا پارسیان منبعی از بهترین و کاربردی ترین خدمات ساختمانی با هدف بهبود فروش در صنعت ساختمان ایران.

آموزش بازاریابی و فروش

آموزش بازاریابی و فروش

این دوره متناسب با مدیران و فعالان حوزه صنعت ساختمان تدوین شده و هدف آن توانمند سازی کارشناسان با بکارگیری دانش روز دنیا و بهبود کیفیت و خدمات و محصولات،افزایش فروش است.

بیشتر بدانید
ارسال کاتالوگ محصول مشتری

ارسال کاتالوگ محصول مشتری

حدود نیمی از مهندسین و مصرف کنندگان مصالح ساختمانی از طریق برسی کاتالوگ خرید خود را انجام میی دهند،کاتالوگ چاپی احتمالا بزرگ ترین فاکتور در ایجاد مشتری برای خرید است.

بیشتر بدانید
پنل مدیریت ارسال پیامک

پنل مدیریت ارسال پیامک

اگر شما کسب و کاری دارید که در حوزه محصولات ساختمانی فعالیت می کنید، به راحتی می توانید پیامک هایی را طراحی کرده و برای مشتریان خود به صورت گروهی و یا اختصاصی(با نام مشتری) ارسال کنید.

بیشتر بدانید
نمایشگاه مجازی صنعت ساختمان

نمایشگاه مجازی صنعت ساختمان

نمایشگاه مجازی صنعت ساختمان با هدف افزایش سطح دانش مخاطبان و آشنایی با مباحث روز دنیا همراه با آموزش ها و چالش های پیش رو در کسب و کار ،برگزار گردد.

بیشتر بدانید


برخی از مشتریان آرتا پارسیان

مشتری پروژ های در حال ساخت 1
مشتری پروژ های در حال ساخت 2
مشتری پروژ های در حال ساخت 3
مشتری پروژ های در حال ساخت 4
مشتری پروژ های در حال ساخت 5
مشتری پروژ های در حال ساخت 6
مشاوره رایگان تلفنی